SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Kto sa stará o pohodlie premiéra Dzurindu a členov jeho kabinetu

Hlavné mesto Slovenska sa skutočne nemusí pýšiť iba vilami súkromných osôb. Svoje miesto v ňom majú najmä pamätihodnosti, ktoré sa stali dôstojným sídlom čelných predstaviteľov krajiny. Hoci budova Národnej rady je mnohým architektom tŕňom v oku ako ...


Hudec hovorí, že s premiérom má dobrý vzťah, nestretávajú sa denne, ale je to podľa neho férový chlap: „Aj keď nemáme vždy rovnaký názor, vieme sa dohodnúť na kompromise. Je pravda, že si svoj názor vždy presadzuje silno, ale ak máte dobré argumenty, vie ich uznať.“

Hlavné mesto Slovenska sa skutočne nemusí pýšiť iba vilami súkromných osôb. Svoje miesto v ňom majú najmä pamätihodnosti, ktoré sa stali dôstojným sídlom čelných predstaviteľov krajiny. Hoci budova Národnej rady je mnohým architektom tŕňom v oku ako socialistické monštrum hyzdiace starú časť Bratislavy, o sídle Úradu vlády platí pravý opak. Rozprestiera sa na pozemku niekdajšieho letného arcibiskupského sídla a spolu s prezidentským palácom je priamo v srdci mesta. O jej bezproblémový chod, ktorý sa netýka štátnických a štátnych povinností, sa stará vyše dvesto ľudí, ktorí majú na starosti kosenie trávnika, opravu a údržbu áut, ako aj prípravu jedál. Premiér a členovia vlády tu majú k dispozícii dve budovy.Arcibiskupský palác


FOTO SME – PAVOL FUNTÁL

Pôvodná historická stavba zo sedemnásteho storočia je jednou z dominánt nášho hlavného mesta. Postavená bola okolo roku 1614 ako letné sídlo arcibiskupa. Išlo zrejme o jednoposchodovú budovu pozdĺžneho pôdorysu. V rokoch 1642 až 1666 dal ostrihomský arcibiskup Juraj Lippay budovu kompletne prestavať, takže jej pribudli dve krídla, námestia i čestné nádvorie na vítanie hostí. Neskôr bola budova viackrát prestavaná, naposledy v období druhej svetovej vojny, keď slúžila ako ministerstvo zahraničných vecí. Bočné krídla boli zdemolované a nahradené novostavbami, zo zariadenia a výzdoby interiéru sa s výnimkou kaplnky a pár kusov zo zrkadlovej sály prakticky nič nezachovalo.

Ak prejdete dverami prednou stranou paláca, ocitnete sa vo vstupnej hale, ktorá bola pred niekoľkými rokmi zrekonštruovaná. Dlážka je vyobkladaná travertínom, tento materiál tvorí tiež základ všetkých schodiskových obkladov, kde je použitý spolu s tmavosivým mramorom. Hlavné schodisko vo vestibule bolo nahradené dvoma ramenami nového schodiska spolu s kužeľovitým zábradlím z travertínu. Ľavé schodisko vedie na prvé poschodie, kde dlhá chodba plniaca aj funkciu galérie spája tri salóniky.

Ide o priestory, do ktorých sa bežný smrteľník len tak nedostane. Sú vo východnom krídle a sú ladené ako žltý, zelený a ružový salónik. Prvý z nich, takzvaný žltý salónik, je najväčší a slúži na príležitostné organizovanie tlačových besied, brífingov. Zelený salónik plní funkciu pri väčších stretnutiach, prípadne pri formálnych rokovaniach. Pozdĺž miestnosti sa ťahá dlhý stôl, nad ním visí dobový luster. Steny skrášľuje niekoľko obrazov, tie sú však len zapožičané zo Slovenskej národnej galérie. Najznámejším a zároveň najmenej prístupným je ružový salónik. Tu sa konajú dôverné stretnutia premiéra s najväčšími štátnikmi sveta, najmä rozhovory medzi štyrmi očami.

V západnom krídle sa nachádza zase najstaršia časť sídla. Je ňou Kaplnka nepoškvrneného počatia Panny Márie zo 17. storočia s freskovitou architektúrou od Andreasa Hüttera. Vysvätili ju za prvej Slovenskej republiky a bohoslužby v nej svojho času celebroval aj prezident Jozef Tiso. Po februári 1948 komunisti svätostánok obrátili hore nohami a zriadili v ňom rozmnožovňu! Oltár vraj zachránil Gustáv Husák a až do novembra 1998 bol schovaný v Kostole svätého Kozmu a svätého Damiána v Dúbravke, mestskej časti Bratislavy. Dnes slúži kaplnka hlavne členom vlády. Na pravidelnej omši sa tu stretávajú príležitostne, naposledy pri vymenovaní nových členov vlády. Členovia kabinetu si tak chceli vyprosiť Božiu pomoc na celé funkčné obdobie. Prítomný bol premiér Mikuláš Dzurinda a niekoľko jeho ministrov, omšu celebroval Ján Adamus.

KTO SA STARÁ O MINISTROV

Administratívno-riadiace funkcie: 51 ľudí
Vedúci úseku: 3
Vedúci účelového zariadenia: 7
Správca účelového zariadenia: 2
Prevádzkar: 6
Vedúci oddelenia: 7
Referenti: 26
Obslužné a výkonné funkcie spolu: 152 ľudí
Čašníci: 24
Kuchári: 23
Pomocné kuchárky: 10
Údržbári: 26
Vodiči: 23
Upratovačky, chyžné: 16
Práčky: 5
Skladníci: 5
Recepční – vrátnici: 18
Reprografici: 2

Údaje zahŕňajú všetky účelové zariadenia  Úradu vlády vrátane hotela Bôrik.

Koľko zarábajú?

Chceli by ste pracovať pre slovenského premiéra a starať sa o pohodlie niektorých našich ministrov? Vedzte, že to nie je až také lukratívne, ako by sa mohlo zdať. Priemerný zárobok zamestnancov Úradu vlády dosiahol za rok 2002 sumu 13 618 korún, čo je o tisíctristo korún viac, ako v predchádzajúcom období. Priemerná mzda v porovnaní s minulým rokom pritom stúpla o necelých desať percent. Na platy bolo teda z rozpočtu vyčlenených viac ako tridsaťtri miliónov. Naopak, klesol počet odpracovaných hodín v nadčasoch, zamestnanci v priebehu roka spolu odpracovali 23 401 nadčasových hodín. Ako zamestnancovi sa vám však oplatí oslavovať významné životné jubileum, vtedy vám vyplatia odmeny vo výške jedného mesačného platu.

Nový Úrad vlády

Nová budova tiež stojí na pozemku bývalého letného sídla arcibiskupa. Postavili ju v rokoch 1975 až 1977 a plní hlavne praktické účely. Nachádza sa tu kuchyňa aj sklady potravín, jedáleň pre zamestnancov úradu, sú tu konferenčné miestnosti a zasadačka. Ministri a predseda vlády majú osobitnú jedáleň, kde obedujú najmä počas zasadania vládneho kabinetu. Premiér nesedáva za vrchstolom, ale uprostred. Podľa vedúceho ekonomického úseku Správy zariadení Úradu vlády Romana Mareša preto, „aby videl prichádzať prípadnú návštevu a aby ju mohol usadiť priamo oproti sebe“.

O jedno podlažie nižšie je kongresová sála, ktorú dôverne poznajú aj novinári. Koná sa tam väčšina tlačových konferencií úradu. Podľa slov Romana Mareša má sála univerzálne využitie. „Konajú sa tu aj porady alebo školenia. Doplnili sme sem videoprojekciu a ozvučenie. Miestnosť je teraz uspôsobená tak, že ak sa odstráni zariadenie, vieme tu usporiadať aj recepciu alebo iné spoločenské podujatie.“ Pred niekoľkými rokmi bola kongresová sála kompletne zrenovovaná, pribudla výkonná klimatizácia, opravili sa tlmočnícke boxy, ozvučenie a pribudol nový nábytok.

Doprava

Dopravu členov vlády zabezpečuje Úrad na ochranu ústavných činiteľov. Autá vo vlastníctve Správy zariadení slúžia pre vyše dvesto zamestnancov Úradu vlády. Roman Mareš: „V autoparku máme približne štyridsať vozidiel s tým, že sa pravidelne obmieňajú staré za nové. O všetky vozidlá sa väčšinou staráme sami. Ide o základnú údržbu, výmenu náplní, prezúvanie pneumatík. V prípade väčších opráv sa ide do servisu.“ Povedané rečou čísel – v priebehu jedného roka najazdia tieto vozidlá 1,217 milióna kilometrov a na nákup pohonných látok sa minie takmer šesť miliónov korún. V minulom roku pribudli v autoparku štyri autá značky Škoda Superb a Volkswagen Passat v hodnote viac ako päť miliónov korún.

Nový šéf Úradu vlády Hudec: Neporovnávajte ma s Lexom

Štefan Hudec nie je rád, ak ho porovnávajú s jeho predchodcami vo funkcii vedúceho Úradu vlády Ivanom Lexom, Zdenkou Kramplovou alebo Tiborom Tóthom. Hovorí, že nechce kráčať v ich šľapajach a skončiť vo vysokej politike. Necháva si však zadné dvierka: „Zatiaľ som o tom presvedčený.“ Keby nebol medzi Lexu a Kramplovú zaradený aj jeho spolustraník z SDKÚ Tibor Tóth, ktorého v čase šéfovania úradu stále kritizovali, možno by Hudec hovoril aj o tom, že chce zmeniť politiku vedúceho úradu.

Nie je typom, ktorý by o sebe rád čítal v médiách, funkcia muža v pozadí sa mu pozdáva. Spolu so Sergejom Michaličom, bývalým hovorcom SDKÚ, prešli po parlamentných voľbách na Úrad vlády a patria medzi najbližších mužov šéfa SDKÚ a premiéra Dzurindu. Hudec priznáva: „Máme spolu dlhodobo dobrý vzťah.“ To, že mu Dzurinda dôveruje, dokazuje aj tým, že ho poveril vedením prezidentskej kampane Eduarda Kukana a v podstate stále má pod kontrolou aj centrálu strany. Minulý rok jej daroval dvestotisíc korún, tento rok to vraj bude menej, lebo si na vlastnej koži vyskúšal, aké je to mať plat štátneho zamestnanca: „Mám 24-tisíc v čistom aj s príplatkami a polročne dostanem odmenu vo výške, akú mi schváli vláda. Mám k dispozícii auto so šoférom, ale využívam ho na desať percent, viac jazdím so svojím.“

Napriek tomu patril medzi tých, čo načas neodovzdali majetkové priznanie. „Odovzdával som ho po nastúpení do funkcie v decembri. Myslel som si, že to platí aj na ďalší rok. Nepovedal by som, že som zabudol, ale nevedel som, že o dva týždne treba podávať priznanie znova.“ Pred kariérou v politike robil stomatológa a obchodníka s nábytkom v Nitre, no riadiť štátny kolos je vraj úplne iná káva: „Môžete sa snažiť viesť takú inštitúciu ako súkromnú firmu, ale tento mechanizmus je tu zabehnutý už roky, je veľmi veľký a ťažko sa v ňom robia zásadné zmeny. Nemáte úplne rozviazané ruky, všetko trvá dlhšie. Pracuje tu okolo 250 ľudí.“

Vo svojej funkcii je atraktívny aj pre záujmové skupiny a rôznych lobistov. „Sú ľudia, ktorí chcú, aby som im v tom či v onom pomohol, ale z titulu mojej funkcie sa to ani nedá. Dopočul som sa, že moje meno bolo už párkrát použité pri niektorých rokovaniach s tým, že som o tom informovaný. Možno ma to vie trochu vyviesť z miery,“ hovorí inak veľmi pokojným dojmom pôsobiaci Hudec. Určite sa vraj nemôže stať, že by premiér našiel na stole niečo bez toho, aby sa vedelo o tom, ako sa to tam dostalo. Podobnú výhovorku neraz použil Vladimír Mečiar. „Som informovaný o všetkých peniazoch, ktoré idú dnu a von z úradu. Dávam si na to pozor, lebo som za to zodpovedný.“

A čo urobil Hudec v novej pozícii ako prvé? „Presťahoval som sa z väčšej kancelárie do menšej. Okolo tejto kancelárie je viac menších a ja som chcel mať niektorých ľudí po ruke.“ (rom)

Kde obeduje vláda i zamestnanci

Na prípravu jedál je určená neveľká miestnosť v suteréne. Pripravujú sa tam jedlá pre vládu, recepcie či pre medzinárodné návštevy, ale aj pre bežných zamestnancov úradu, čo sa stravujú vo vlastnej jedálni o poschodie nižšie. V kuchyni je zamestnaných osem kuchárov a pomocných kuchárok, podávanie jedál zabezpečujú štyria čašníci. V účelových zariadeniach Úradu vlády spolu s hotelom Bôrik pracuje 33 kuchárov a 24 čašníkov. Títo ľudia v priebehu jedného roka navaria a roznesú jedlá takmer za dva a pol milióna korún, čo predstavuje 64 101 obedov!

Nesmie to však byť na úkor kvality, prízvukuje Mareš: „Kontrola sa začína už pri výbere dodávateľov. Tovar sa nekupuje hocikde, na trhovisku alebo podobne. Pri všetkých akciách, na ktorých sa zúčastňujú dôležité osoby, je určitý režim – kontrolujú sa samotné suroviny, priebeh prípravy a nakoniec sa z každého jedla odkladá vzorka. Zdravotným prehliadkam sa pravidelne podrobujú aj zamestnanci, všetci vlastnia zdravotné preukazy.

Práve o rekonštrukcii a rozšírení kuchyne sa momentálne vážne uvažuje: „Vybavenie je zhruba dvadsať- až dvadsaťpäťročné. Pôvodne bola kuchyňa plánovaná len na dokončovanie stravy, teda nie na jej kompletnú prípravu. Je to dosť malé na to, že sa tu pripravuje zhruba tých tristo jedál denne.“ Rekonštrukcia sa plánuje na budúci rok, pričom ide aj o hygienické kritériá.

Štvrtkový obed členov vlády

Kuchyňa na Úrade vlády má medzi ministrami dobré meno, žiadny z oslovených sa na stravu nesťažoval. Zatiaľ posledný vládny obed na úrade absolvovali členovia Dzurindovho kabinetu vo štvrtok 26. júna. Ako predjedlo sa podával šalát, po ňom nasledovala zeleninová polievka a hlavné jedlo – vyprážaný rezeň v cestíčku so zemiakmi. Na záver bol ako vždy zákusok, tentoraz venčeky. Pred obedom býva aj aperitív, naposledy sa gratulovalo Pavlom, takže prípitok nechýbal. Pilo sa karpatské brandy špeciál a aj na hodine otázok a odpovedí v parlamente bolo badať veselšiu náladu ministrov.

Ľudovít Kaník si jedlo na úrade pochvaľuje. „Som nenáročný, dobre tam varia. Stále je iná polievka. Na pitie aj pivo, ak niekto chce.“ Ivan Mikloš: „Nevyberám si jedlá. Zjem všetko. Dnes som mal napríklad rezeň a slepačiu polievku. Prípitok bol, ale len symbolický.“ László Gyurovsky: „Som spokojný. Navaria tam pre každého, ak chce niekto vegetariánske jedlo, pripravia mu ho. Naposledy som tam jedol polievku, mám pocit, že bola fazuľová. Potom teplé predjedlo, nejaké halušky. Hlavné jedlo bol losos so zemiakmi a na záver zákusok.“

Asi najspokojnejším stravníkom na Úrade vlády je László Miklós. Hovorí o sebe, že je „polievkár“. „Musím povedať, že polievky sú tam skutočne veľmi dobré. Aj dnes (štvrtok 26. júna) mi veľmi chutilo. Mali sme zeleninovú polievku s karfiolom. Polievky mi na Úrade vlády chutia najviac.“ Čo sa týka druhého jedla, to vraj býva veľmi kvalitne spravené, ale sem-tam ministrovi aj nechutí. „Nie že by to bolo uvarené zle, ale mne skrátka chutí niečo iné.“

Skryť Vypnúť reklamu

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
     2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
     3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
     4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
     5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
     6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
     7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
     8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
     9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
     10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
     1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
     2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
     3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
     4. Hygge ako životný štýl
     5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
     6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
     7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
     8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
     9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
     10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
     1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 36 186
     2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 34 938
     3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 682
     4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 265
     5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 739
     6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 114
     7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 749
     8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 384
     9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 305
     10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 5 807
     Skryť Vypnúť reklamu
     Skryť Vypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

     Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

     6 h
     Monika Jankovská odchádza z výsluchu na NAKA v Nitre.

     S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

     4 h

     Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

     4 h

     Neprehliadnite tiež

     Logo podcastu Index o ekonomike a podnikaní.

     Ako ovplyvní ceny nehnuteľností sprísnenie poskytovania úverov.

     10. jan
     Ilustračné foto.

     Ľudia najviac kupovali menšie byty.

     13. júl
     Ilustračné foto.

     V medzikvartálnom porovnaní stúpli takmer o tri percentá a v medziročnom porovnaní sa zvýšili o necelých 12 percent.

     30. máj