
„Podhradie je nám dnes skôr neznáme ako známe,“ povedal na vernisáži kurátor. „V päťdesiatych rokoch takmer úplne zmizlo, a pritom pred sto rokmi bolo samostatným poddanským mestečkom.“
Výstava prichádza podľa organizátorov vo veľmi vhodný čas, jej snahou je povzbudiť pomaly ožívajúci lokálpatriotizmus obyvateľov mesta a poskytnúť priestor pre diskusiu o budúcej tvári lokality, o ktorej sa teraz rozhoduje.
Podhradie počas histórie zasiahli tri vlny drastických zmien, prvá po roku 1918, druhá, najsurovejšia, po roku 1948, a posledná od Nežnej revolúcie prebieha až dodnes. „Podhradie v podstate zaniklo v šesťdesiatych rokoch, mladá generácia si ho vlastne ani nemôže pamätať,“ povedal nám Martin Čičo. Cieľom výstavy je teda pripomenúť Bratislavčanom túto časť mesta a dať im možnosť ju spoznať.
Expozícia pozostáva z grafík, malieb a rytín z 18. až 20. storočia. Inštaláciu dopĺňa aj videodokument o búraní významných častí po roku 1948, napríklad demoláciu synagógy alebo zmeny potrebné pre výstavbu električkových tratí. Súčasťou výstavy sú aj unikátne fotografie zapožičané od zberateľa, profesora Hanáka. k