Ide o lokalitu súčasného športového areálu, kde je dnes vybudovaný iba umelý kanál pre vodné športy.
Toto územie už dlhé roky čaká na svoj rozvoj. Od roku 1996, keď vznikol, sa v ňom nič nezmenilo, a začína pomaly chátrať. „Jeho poloha priamo na vodnej magistrále Dunaj – Mohan – Rýn, blízkosť Rakúska a Maďarska a krátke prístupové vzdialenosti k medzinárodnému diaľničnému systému vytvárajú predpoklady budúceho rozvoja a prosperity tohto areálu,“ tvrdí v materiáli minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. „Vybudovaním rekreačného areálu sa vytvoria podmienky na najekonomickejšie, a pritom čo najrýchlejšie zhodnotenie tohto územia. Tým sa súčasne zabráni jeho postupujúcej devastácii a následnej nutnej finančne náročnej rekultivácii.“
Materiálom sa však na porade nezaoberali. „Kompetencie v týchto oblastiach prevzalo od 1. mája ministerstvo životného prostredia, ktoré tieto projekty ešte analyzuje,“ vysvetlil Ivan Mikloš. Riešenie Čunova sa tak odložilo. Na ministerstve životného prostredia sa s návrhom zatiaľ len oboznamujú.
Čunovskú plochu s rozlohou 238 hektárov v súčasnosti spravuje štátny podnik Vodohospodárska výstavba a podľa projektu by tu mal vyrásť atraktívny areál. Pozemky by sa mali dlhodobo prenajať investorom, ktorí by športovo-rekreačné zariadenia stavali a prevádzkovali sami. Na to, aby podnik mohol začať hľadať investorov, potrebuje súhlas vlády s projektom a s dlhodobým prenájmom.
O symbolický prenájom časti areálu mal už dlhší čas záujem Zväz vodného slalomu a zjazdu. Zväz plánoval premeniť nevyužité územie na miesto pre šport a rekreáciu. Prenájom sa nezrealizoval. „Záujem stále máme, či sa však budeme o prenájom v nových podmienkach uchádzať, rozhodne výška nájmu,“ povedal generálny sekretár zväzu.
Ak sa projekt niekedy zrealizuje, čaká Čunovo naozaj veľkolepá budúcnosť. Bude tam golfové ihrisko, jachtársky prístav, fitnescentrá, aquapark, tenisové kruty, penzióny, štýlové reštaurácie či miesto na kempovanie. Využívať by sa malo takmer na všetky vodné športy.
V dôsledku rozhodnutia vlády Maďarskej republiky v roku 1989 nepokračovať vo výstavbe vodného diela Gabčíkovo prijala naša vláda riešenie, ktoré uviedlo vodné dielo do prevádzky náhradným spôsobom, a to vybudovaním objektov ležiacich iba na našom území. Tak sa stalo, že v okolí Čunova vznikla plocha, ktorú odlesnili, odhumusovali. Územie nie je doteraz účelne využívané. Jeho vlastníkom je štát, právo hospodárenia má Vodohospodárska výstavba š.p. Bratislava. Štátny podnik nechal na lokalitu vypracovať urbanistickú štúdiu. Štúdia rieši využitie územia na rekreačno kultúrno – športové a spoločenské centrum. (r)