mom je však chýbajúce zásobovanie vodou a kanalizácia.
Pitnou vodou obyvateľov zásobujú cisterny. „Mestská časť bola obstarávateľom územno-plánovacej dokumentácie a ako jej súčasť boli riešené aj inžinierske siete. Problematiku sme teda technicky spracovali,“ hovorí tlačová tajomníčka miestneho úradu Nové Mesto Valéria Reháčková. Podľa nej samotná realizácia je však už vecou príslušných organizácií, napríklad Vodární a kanalizácií.
„V rokoch 1993 – 1994 bola vypracovaná vodohospodárska štúdia na vodovod a kanalizáciu a územný plán lokality. Odvtedy sa tam však veľa toho neuskutočnilo. Jedine v prípade, ak tam prišiel nejaký cudzí investor – napríklad realitná kancelária, ktorá skúpila niektoré pozemky a následne sme tam vybudovali vodovody a kanalizáciu podľa pôvodnej vodohospodárskej štúdie,“ hovorí Jozef Žák, technický riaditeľ Vodární a kanalizácií, a. s. Momentálne sa tam tiež pripravuje takýto projekt, v ktorého rámci by mali byť vybudované tri vodné potrubia a čerpacia stanica, ktorá podmieňuje zásobovanie tejto lokality.
Ak sa nezapojí do realizácie stavby cudzí investor, podľa Žáka by mala s Vodárňami a kanalizáciami spolupracovať a finančne sa na stavbe podieľať aj mestská časť. „Riešili sme to tak vo viacerých prípadoch. Oslovili nás z mestskej časti a následne sme sa spolu združili na zabezpečenie výstavby týchto sietí,“ hovorí Jozef Žák.
„Samozrejme mi prekáža, že nemáme vodu. Hoci ja sem chodím len na víkend,“ povedal jeden z obyvateľov oblasti. „Je to predsa normálny štandard. Cisterna nič nerieši.“
„My pijeme limonády. Voda nám nechýba,“ zasmiali sa robotníci, ktorí pracujú na novostavbe rodinného domu. Ktovie, či sa však s „limonádovým“ riešením uspokojí aj jeho majiteľ.
JANA PARKROVÁ