Zaujímavosťou projektu sú však aj strechy ďalších budov. Päť šesťpodlažných bytových domov, tri osempodlažné bytové domy a administratívna budova majú mať tzv. zelené strechy.
Zelené strechy – rovné strechy, na ktorých v navezenej zemine rastie tráva, skalničky a sukulenty nielen nad podzemnými garážami, predstavujú moderný trend.
Objektu zabezpečujú ochranu pred prehrievaním a zároveň na streche akumulujú dažďovú vodu, čím vytvárajú pozitívnu mikroklímu. U nás sú však zatiaľ v takom rozsahu ojedinelé.
Z ich údržby autori projektu ani investor výstavby domáca firma East West Development, s. r. o., nemajú obavy. „Ani technicky ani ekonomicky by to nemalo byť náročné,“ hovorí Ing. arch. Juraj Šujan. Zhruba v hĺbke šesť metrov pod terénom, na ktorom má budúci komplex vyrásť, je totiž podzemný bazén spodnej vody, siahajúci až do hĺbky 15 metrov. „Stačí navŕtať studňu a investori v podstate za cenu elektickej energie pre čerpadlo majú k dipozícii neobmedzený zdroj úžitkovej vody,“ hovorí Šujan. Dodáva, že podzemný bazén kvalitnej úžitkovej vody nie je len pod spomínanou stavbou, ale pod celým územím Bratislavy od centra na východ.
Trocha väčším, ale zrejme len dočasným problémom sú však chýbajúce technické a biologické parametre zelených striech. Vypracovať ich prinútil až tento projekt. Ing. Stanislav Tokoš, vedúci ateliéru environmentalistiky magistrátu, hovorí, že metodickú pomôcku, ktorá okrem iného stanoví aj hrúbku substrátu od najnižších rastlín cez kroviny až po stromovú vegetáciu už odkonzultoval s odborníkmi. Záväznou sa však stane až vtedy, keď ju poslanci mesta schvália ako všeobecne záväzné nariadenie.
JANA MARTINKOVÁ