Bratislava 18. septembra (TASR) - Trh s bytmi je na Slovensku kvôli nedostatku nájomných bytov deformovaný, vďaka čomu ceny starších bytov, najmä v Bratislave, nezodpovedajú ich skutočnej hodnote.
Podľa viceprezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Ľubomíra Kardoša deformáciu trhu navyše podporujú mylné predstavy majiteľov bežných starších bytov, že vstupom SR do EÚ ich ceny výrazne vzrastú.
"Všetky zahraničné subjekty, ktoré chceli kúpiť nehnuteľnosti na Slovensku, vrátane bytových priestorov, ich už kúpili prostredníctvom formálne založených obchodných spoločností. V prípade zahraničných fyzických osôb, ktorým v súčasnosti v nákupe bytov bráni platný Devízový zákon, sa po vstupe SR do EÚ očakáva nárast dopytu iba po kvalitných lukratívnych bytoch v centrách významných miest," predpovedal budúci vývoj na slovenskom trhu s bytmi Ľ. Kardoš.
V súčasnosti podľa viceprezidenta NARKS mnohí majitelia starších bytov zaujímajú vyčkávaciu pozíciu. Svoje byty častokrát prenajímajú za pomerne vysoké nájomné, ktoré nie je primerané ich nadobúdacej hodnote. Za posledných päť rokov podľa J. Kardoša vzrástli napríklad ceny starších trojizbových bytov v žiadanej bratislavskej lokalite Ružinov o 750 000 až 1 milión Sk na súčasných 2,5 milióna Sk. "Po vstupe do EÚ však ďpo vytriezveníď vznikne veľká ponuka, vďaka čomu môžu ceny bytov aj mierne klesnúť," predikoval Ľ. Kardoš. Z dlhodobého hľadiska však ceny bytov budú v rámci vyrovnávania disproporcií medzi trhmi jednotlivých členských krajín únie postupne rásť. "Najmä v prípade kvalitných a relatívne nových bytov v atraktívnych pohraničných lokalitách," zdôraznil.
Ako ďalej uviedol viceprezident asociácie realitných kancelárií, je veľmi pravdepodobné, že časť Slovákov sa po máji 2004 postupne presťahuje do pohraničných oblastí Rakúska, kde vytvoria národné enklávy. "Tam sú pozemky momentálne lacnejšie ako napríklad v Rači," konkretizoval. Ako príklad uviedol pozemok v Rači, ktorého cena predstavuje v niektorých prípadoch až 4 000 Sk/m2, čo výrazne prevyšuje cenu pohraničného pozemku v Rakúsku, ktorý je v súčasnosti možné kúpiť aj za 33 eur/m2.
Napriek tomu, že v niektorých lokalitách sú staršie byty v Bratislave predražené až o 5 000 Sk/m2, ľudia o ne javia záujem. Okrem potreby okamžitého bývania ich k tomu podľa Ľ. Kardoša vedie aj pocit neistoty voči niektorým investorom respektíve stavebným dodávateľom nových bytových komplexov, ktorých výstavba trvá približne 1,5 až 2 roky. "Noví majitelia starších bytov si však častokrát neuvedomujú, že v prípade zatekania či rekonštrukcie spoločných inžinierskych sietí sú povinní podľa vlastníckeho podielu na bytovom dome sa podieľať aj na týchto investíciách."
Okrem prehnaných očakávaní cenovú deformáciu starších bytov podľa viceprezidenta NARKS podporuje aj slabá podpora štátu v oblasti výstavby nájomných bytov, a to aj napriek záujmu zahraničných investorov o ich výstavbu. "Boli tu investori z Rakúska, ktorí chcú stavať nájomné byty, ale nemôžu, pretože im nevychádza cash-flow ani návratnosť. Súkromní investori sú totiž pri výstavbe nájomných bytov v porovnaní s obcami diskriminovaní, pretože nemôžu od štátu získať podporu podobne ako obce," uzavrel Kardoš.