
y Petra Blaasa dôvodom je nehospodárnosť a minimálne využitie verejnosťou. K ich úplnému zrušeniu a predaju pozemkov nedôjde. „V tejto situácii nám neostáva nič iné, ako skleníky uzatvoriť alebo hľadať niekoho, kto si ich bude chcieť prenajať. Skleníky samotné nelikvidujeme, iba nebudeme ďalej vynakladať zbytočné náklady na energie a pracovníkov. Neplánujeme žiadny predaj pozemkov na Búdkovej – či už pod skleníkmi, alebo mimo nich,“ povedal riaditeľ. „Momentálne sa ozvala jedna mimovládna organizácia, ktorá uvažuje o projekte na prenájom objektu skleníkov. Záujem má ale len o časť priestorov.“
Po tieto dni sa vypredávajú menšie rastliny – výpestky. Zvyšok mieni Iuventa ponúknuť organizáciám v rezorte školstva. Pre väčšie a vzácnejšie rastliny hľadá miesto na prezimovanie cez viaceré organizácie.
Iuventa na tieto priestory nechala vypracovať technický audit, ktorý by mal určiť náklady na prevádzku, opravy. Podľa týchto údajov Iuventa stanoví cenu nájmu.
Peter Blaas po nástupe do funkcie riaditeľa v septembri tohto roka nechal preskúmať oprávnenosť prevádzkových nákladov na nehnuteľnosti štátu, ktoré organizácia spravuje.
Skleníky boli za socializmu využívané na rôzne krúžky v oblasti ekológie. V posledných rokoch ich občianske združenia využívajú iba na jednu hodinu týždenne. Záhradníci tu pestovali rôzne rastliny a predávali ich. Podľa riaditeľa, náklady na prevádzku dosiahli za prvých osem mesiacov viac ako 600-tisíc korún a výnosy boli okolo štyritisíc korún. „Štát túto prevádzku žiadnym spôsobom nepodporuje, ani si ich prevádzku v rámci kontraktu neobjednáva,“ dodal.
V súčasnosti sa Iuventa venuje opatreniam pre riešenie krízovej situácie.
„Do konca augusta organizácia minula takmer všetky peniaze, ktoré na činnosť dostala z ministerstva školstva, ako aj to, na čo si zarobila prenájmom štátneho majetku. Spolu nám chýba viac ako 10 miliónov korún,“ odôvodnil Blaas.
INGRID DROZDÍKOVÁ