Do piatich rokov by podľa ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa mohol na vodnom diele Gabčíkovo pri stupni Čunovo vzniknúť dunajský rekreačný areál. Vláda zobrala na vedomie informáciu o využití územia, ktoré malo byť pôvodne zatopené Hrušovskou zdržou. Uvedené plochy využívajú Bratislavčania na rekreáciu aj teraz.
„Z dlhodobého hľadiska by nebolo dobré nechať ležať exkluzívne plochy,“ zdôraznil Miklós. Pripomenul, že územie je už teraz zdevastované. Sú tam nánosy štrku a bola odvezená pôda. Šéf rezortu životného prostredia verí, že pekné rekreačné plochy sa budú dať vytvoriť aj s minimálnou úpravou.
„Zostala tu obrovská plocha vyrúbaného lesa, prostredie však nie je zdevastované,“ povedala starostka Čunova Alžbeta Broszová. Podľa nej si už obyvatelia Čunova na myšlienku realizácie projektu zvykli. Vidia v nej viac výhod ako nevýhod. „Vybudovaním areálu by sa ľudia prestali chodiť kúpať do zdroja pitnej vody. Skúšobné vrty potvrdili aj existenciu termálej vody, čo otvára ďalšie možnosti. Obyvatelia obce tu perspektívne vidia príležitosť zamestnať sa.“
Rozvoj v tejto oblasti nebude financovať štát, ale súkromní investori. Tým sa pozemky pre podnikanie dlhodobo prenajmú. Štátny podnik Vodohospodárska výstavba, správca územia, by mal začať pripravovať verejnú súťaž na prenájom pozemkov. Z areálu by sa malo stať medzinárodné stredisko športu, rekreácie a cestovného ruchu. Jeho poloha priamo na vodnej magistrále Dunaj – Mohan – Rýn, blízkosť Rakúska a Maďarska a krátke vzdialenosti k medzinárodnému diaľničnému systému vytvárajú predpoklady budúceho rozvoja.
„Dúfame, že konečná verzia projektu sa pod tlakom investorských ambícií príliš neodkloní od zamýšľanej koncepcie,“ dodáva starostka. (sita, naj)
Územie je rozdelené do ôsmich sektorov – lesopark, priestor na táborenie, piknik, bežecké chodníky, kondičné dráhy, v areáli majú sídliť jachtárske kluby, umiestnené tu budú lodenice či detské ihriská. V jednom zo sektorov by mala byť zriadená expozícia dunajskej prírody a náučný botanicko-ornitologicko-ichtyologický dunajský park zameraný na pozorovanie dunajskej flóry a fauny. V pláne je vybudovanie brehovej pláže s kúpaliskom, detským ihriskom a bazénom. Chýbať nemá ani autocamping, letné kúpalisko, tenisové dvorce a ihriská plážového volejbalu.