
Skanzen s modelmi slovenských hradov budujú v Podolí v okrese Nové Mesto nad Váhom.
Na pozemku s rozlohou asi jeden hektár dokončujú v týchto dňoch prvý hrad Branč, ale chcú ich vybudovať ešte 30 až 50.
Hrady budú 50-krát menšie ako v skutočnosti. Budú to presné kópie, hovorí Juraj Hlatký, správca Matúšovho kráľovstva, ktoré na výstavbu hradov získalo prostriedky z Európskej únie. Historické objekty stavajú podľa zachovaných dokumentov, ktoré dopĺňajú vlastnými meraniami. Väčšina hradov bude vyzerať, ako v časoch najväčšej slávy.
Ruiny hradu Branč sa nachádzajú nad obcou Podbranč v okrese Senica. Model z betónu s rozmermi 4,3 krát 2,5 metra bude mať 21 budov, tri padacie mosty a hmotnosť osem až desať ton. Výstavba jedného hradu trvá štyri až päť mesiacov.
Podľa Hlatkého náklady na jeden hrad predstavujú sumu, za ktorú by sa v období socializmu dal postaviť rodinný dom. Najťažšia etapa je spracovanie projektovej dokumentácie. V slovenských archívoch sú veľmi chabé výkresové dokumentácie. Musíme ich často zháňať od súkromných zberateľov, v zime chodíme fotiť hrady z protiľahlých kopcov, vraví Hlatký. Pomáhajú si aj leteckými snímkami a vedeckými rekonštrukciami pôvodnej podoby hradov od pamiatkarov.
Celý areál chcú dobudovať do desiatich rokov, ale otvoriť by ho chceli už o tri roky, keď bude hotových 15 hradov. Po Branči by mali nasledovať menšie objekty: Krupinská vartovka a Živánska veža. Najväčším bude model Trenčianskeho hradu - jeho dĺžka dosiahne skoro sedem metrov. Spišský hrad stavať nebudú, pretože zmenšenina jeho rozľahlého areálu by nevynikla. Medzi najnáročnejšie prvky budú patriť skalnaté bralá, na ktorých sú niektoré hrady postavené.
Dokončený hrad Branč so všetkými objektmi a farebnými nátermi predstavia verejnosti v Podolí 25. októbra. (tasr)