Pre TASR to uviedol dobre informovaný zdroj s tým, že do opätovne otvoreného tendra sa prihlásilo 5 nových firiem. Prihlášky dvoch z nich však ešte nemusia byť akceptované. Z ôsmich pôvodných záujemcov, ktorí sa do tendra zapojili hneď na jeho začiatku, zotrváva v súťaži o elektrárne naďalej už iba päť firiem.
O SE ako celok, teda aj s ich jadrovými elektrárňami, budú mať záujem podľa nemenovaného zdroja pravdepodobne iba traja investori. Ako ďalej zdroj TASR informoval, jednou z novoprihlásených firiem má byť ruská a jednou mimoeurópska firma.
Už v piatok pri uzatváraní prihlasovania nových investorov predseda Predstavenstva ČEZ Petr Vobořil potvrdil, že medzi desiatkou záujemcov o privatizáciu 49-% akcií SE figuruje aj český monopol. Zatiaľ nechcel konkretizovať, či má česká firma záujem o SE aj ako o celok. Podľa informácií, ktoré v ostatných dňoch zverejnili médiá, sa mali do otvoreného tendra zapojiť napríklad aj americký AES či ruská spoločnosť Inter RAO UES, ktorá je dcérou Unified Energy System. Medzi prvými 8 strategickými záujemcami o privatizáciu SE mali byť nemecký E.ON, francúzsky Electricité de France (EdF), belgický Electrabel, taliansky Enel, rakúsky Verbund, britské British Energy a International Power či nemecký Energie Baden Württemberg. Ani jedna z tejto osmičky firiem pritom nemala prejavovať záujem o jadrové zdroje SE.
Víťaz tendra by mal byť známy ešte v budúcom roku a tender by mal byť aj s finančným plnením uzavretý najneskôr do konca roka 2005. Minister hospodárstva SR Pavel Rusko už pritom uviedol, že dôležitým kritériom pri výbere nového vlastníka SE môže byť aj jeho ochota dokončiť dva rozostavané bloky jadrovej elektrárne Mochovce.
Ďalší priebeh tendra bude taký, že prihlásení investori budú môcť predbežné ponuky predložiť do 5. decembra tohto roka. Po odobrení zmien v zákone o doprivatizácii, ktorý už je v parlamente, sa môže stať, že vláda investorom ponúkne aj väčší balík akcií SE a nielen minoritných 49 %.
SE sú dominantným výrobcom elektriny v SR s takmer 85-% podielom na trhu. Spoločnosť prevádzkuje dve jadrové, dve tepelné a zhruba 30 vodných elektrární so súhrnným výkonom 6 881 MW. Elektrárne dosiahli k 30. júnu 2003 neauditovaný nekonsolidovaný zisk 3,549 miliardy Sk.