Bratislava 13. novembra (TASR) - Bývalí vojaci z povolania sa nemusia obávať, že by sa stali bezdomovcami. Po uvoľnení zo služobného pomeru majú nárok na náhradné bývanie, čo však neznamená, že ním musí byť ich súčasný služobný byt.
Rezort obrany disponuje približne 3568 štátnymi bytmi označenými ako služobné, ktorých časť bude naďalej využívaná pre bývanie profesionálnych vojakov a časť odpredá vyslúžilým vojakom. O tom, ktoré byty sa budú predávať, rozhoduje výhradne ministerstvo a schvaľuje šéf rezortu.
Vychádza sa z konkrétnej potreby pre vojakov podliehajúcich personálnej mobilite. Počas služby sa stáva, že vojaci menia miesto pôsobenia tri až štyri razy. Podľa riaditeľa odboru sociálnej a bytovej politiky MO SR Rudolfa Martiňáka sa rezort snaží vyjsť vojakom v ústrety tým, že pre ich rodinný život zabezpečí aspoň služobný byt.
Keď vojak ukončí službu z akýchkoľvek dôvodov, má nárok na náhradné bývanie, čoho si je ministerstvo vedomé a riadi sa podľa toho, podotkol Martiňák a dodal, že "všetko chce čas". Predpokladá, že až pri 90 percentách vyslúžilcoch bude uspokojená bytová otázka. Medzi nich však nepatria tí, ktorí okrem služobného bytu disponujú ďalším bytom.
Rezort nebude odpredávať súčasné služobné byty za trhovú, ale za zostatkovú cenu. Ich majiteľmi sa často stávajú súčasní nájomcovia, dodal Martiňák.
Spoločnosť BARMO (Bytová agentúra rezortu ministerstva obrany) spravuje byty vybudované v rámci štátnej bytovej výstavby z prostriedkov štátneho rozpočtu, ktoré sú vlastníctvom rezortu obrany. Zástupcovia Občianskeho združenia istoty bývania tvrdia, že pri prevodoch a hospodárení s bytmi došlo niekoľkokrát k porušeniu zákona.