y, ako sú motorové vozidlá, zásoby alebo oceniteľné práva. Ako pre agentúru SITA uviedol správca konkurznej podstaty Vladimír Bajtoš, v prvom kole by sa mohla predať najmenej tretina súborov. "Záujem je o všetky nehnuteľnosti," dodal. Ak by sa v prvom kole speňažovania majetku získalo 70 až 100 mil. Sk, bol by to podľa Bajtoša slušný výnos.
Záujemcovia o kúpu majetku Horizontu, medzi ktorým sú aj nehnuteľnosti v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici alebo Banskej Štiavnici, musia doručiť svoje písomné ponuky na Krajský súd (KS) v Košiciach do 8. decembra. Ponuky pritom musia obsahovať návrh kúpnej ceny, doklad o zaplatení zálohy vo výške 30 % z navrhovanej ceny za súbory a 50 % u ostatného majetku, priložený musí byť aj doklad o krytí zvyšku ponúkanej ceny. Kupujúcim sa stane ten, kto ponúkne najvyššiu kúpnu cenu. Táto však musí byť rovná alebo vyššia ako znalcom stanovená cena. V prípade rovnakých cenových ponúk rozhodne o kupujúcom žreb. Otváranie obálok sa uskutoční na košickom KS 10. decembra a ponuky sa potom vyhodnotia do 10 dní po otváraní obálok.
Správca konkurznej podstaty bude v niekoľkých kolách postupne speňažovať nesporný majetok Horizontu, ktorý znalec ohodnotil na vyše 764 mil. Sk. Správca majetok firmy rozdelil do 27 ucelených súborov, aby sa majetok speňažoval čo najskôr. Sporné pohľadávky, postúpené tretím subjektom, sa vymáhajú súdnou cestou, pričom dosahujú objem približne 1,3 mld. Sk.
Veritelia Horizontu v októbri zvolili výbor veriteľov a schválili plán speňažovania aktív. V priebehu prvého polroka 2004 by mohlo byť prieskumné pojednávanie, na ktorom správca konkurznej podstaty predloží všetky vyhodnotené prihlášky pohľadávok. Veľkí veritelia si celkovo uplatňujú nároky na vyše 75 % z celkového objemu pohľadávok voči Horizontu. Najväčším veriteľom je B.M.G. Invest, ktorý si voči Horizontu uplatňuje pohľadávku v objeme takmer 5 mld. Sk. Konkurz na Horizont Slovakia vyhlásil súd 28. mája minulého roka.