Na hranici mestských častí Ružinov a Vrakuňa leží nezastavané územie. Pod nánosom hliny je tu pochovaný chemický odpad z továrne Istrochem. Keďže územie môže byť časovanou biologickou bombou ohrozujúcou aj susedné dunajské regióny Maďarska a Rakúska, pracovníci ružinovského miestneho úradu po schválení ružinovským aj vrakunským miestnym zastupiteľstvom doručili na ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja žiadosť o grant na projekt revitalizácie územia.
Na analýzu dopadov na životné prostredie počítajú so sumou 2,4 milióna korún. Vrakuňa prispeje sumou 100-tisíc, Ružinov doplatí ďalších 750-tisíc. Zvyšok chcú získať z európskych fondov cezhraničnej spolupráce.
Podľa slov Aleny Barth z ružinovského miestneho úradu sa o pridelení či nepridelení grantových prostriedkov na projekt rozhodne v priebehu niekoľkých týždňov.
Komplexné výsledky environmentálnych analýz by mali byť známe do desiatich mesiacov. V ďalšej fáze podľa potreby revitalizujú územie.
Plánom oboch samospráv je na nezastavanej ploche zriadiť priemyselný park, ktorý by mal o niekoľko rokov poskytnúť pracovné príležitosti obyvateľom všetkých okolitých mestských častí aj priľahlých okresov Senec a Pezinok.
Vyčistenie plochy od chemického odpadu by podľa slov Aleny Barth malo napomôcť aj zlepšeniu kvality podzemných vôd v lokalite. Miestne samosprávy evidujú niekoľko sťažností od majiteľov pozemkov v neďalekej záhradkárskej oblasti. Tí sú znepokojení zhoršujúcim sa stavom úžitkovej vody, ktorú používajú na zalievanie svojich záhrad.
Ak výsledky prieskumu zistia škodlivosť pochovaného odpadu na životné prostredie, bude nutné územie pred plánovanou výstavbou v najbližších rokoch vyčistiť.