
MOCHOVCE – V areáli Jadrovej elektrárne Mochovce pripravujú prehistorický park. Skanzen pri bývalom kalvínskom kostole, ktorý už neslúži na cirkevné účely, má priblížiť spôsob života v minulosti. Projekt robia študenti, pozemok a financie poskytla elektráreň.
V týchto dňoch sa buduje prvý objekt stredovekého areálu. Je ním obytné sídlo z jedenásteho storočia, pokryté rákosím – typický príbytok včasnostredovekých Slovanov vyhĺbený do zeme. Jeho nosné stĺpy boli zateplené štiepanými doskami. „Robíme objekty, ktoré sú charakteristické pre oblasť západného Slovenska. Obytné sídlo má predlohu v archeologickom nálezisku v Bielovciach v Levickom okrese. Potom vytvoríme kováčsku vyhňu. Študovali sme asi päťdesiat nálezov pecí z územia Slovenska,“ povedal študent Jozef Koštiaľ z Katedry archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Študenti tejto katedry najprv projekt po častiach na seminári vytvárajú, obhajujú a potom realizujú. Park má byť hotový o desať rokov. Za rok postavia jeden či dva objekty. „Učíme sa pracovať na reálnych projektoch, získavať peniaze a manažovať prácu. Archeológia je totiž viac o manažovaní ako o kopaní,“ myslí si Koštiaľ, ktorý s kolegami dva týždne pracuje s krompáčom v teréne. Pobyt a stravu im hradí vzdelávacia nadácia Jána Husa.
V zahraničí sú takého parky bežné. Poskytujú verejnosti ukážky výroby v minulosti. Zároveň experimentálne overujú, či je správna architektúra objektov, ktoré sú výsledkom ich bádania. „To isté chceme urobiť aj my. Povedzme, vyskúšať si postavené pece na tavenie železa,“ dodáva študent archeológie.
Skanzen vyplní miesto po bývalej dedine Mochovce, ktorú pred desiatkami rokov asanovali pre výstavbu elektrárne. Pripomína ju ešte cintorín a kostol.
(bej)