Miroslava Kyseličku z Vrakune zabrzdil hneď pokus získať list vlastníctva. Hoci zákon stanovuje, že kataster má vydať list vlastníctva do 31 dní, on naň čakal asi rok. Stavebné povolenie vybavoval ďalšie dva roky. „Cesta, ktorá viedla na môj pozemok, nebola zapísaná v katastrálnej mape, a preto mi zamietli žiadosť. Vraj nemám na pozemok prístup. Kým cestu zapísali do mapy, a ja som mohol začať vybavovať povolenie, trvalo to vyše roka.“
Ako perličku spomína vybavenie povolenia vjazdu do garáže. „Aby som dostal stavebné povolenie na garáž, musel som doložiť povolenie od mestskej časti, že smiem vojsť autom do garáže.“
Vyjadrili sa, že sa nevyjadrujú
Stano vybavuje stavebné povolenie tretí mesiac. Aby ušetril čas strávený na úradoch, spojil územné konanie so stavebným. Zatiaľ má len polovicu z 36 vyjadrení a dokumentov, ktoré od neho žiadajú. „Každý jeden úrad má 31 dní na to, aby sa vyjadril. Niekedy však k jednému vyjadreniu potrebujem druhé, takže musím čakať na jedno, potom zase mesiac na druhé. Raz som zavolal skôr a úradníčka mi povedala, že to má na stole len dva týždne,“ opisuje svoje skúsenosti. Dodáva však, že sa našli aj také úradníčky, čo mu zavolali, že to má vybavené.
Najviac ho rozčuľuje, keď potrebuje vyjadrenia od úradníkov, ktorí sídlia v rovnakej budove, ale jeden má stránkový deň, povedzme, v utorok a druhý v stredu.
Aj on si spomína na jednu pikantnosť: „Poslali ma po vyjadrenie k hasičom, ktorí mi povedali, že sa k stavebným povoleniam na drobné stavby nevyjadrujú. Mestské časti to vraj vedia už rok a napriek tomu k nim stále posielajú ľudí. Hasiči mi teda dali vyjadrenie, že sa nevyjadrujú.“
V menších obciach to ide rýchlejšie
Tóno si vybavoval stavebné povolenie v dedinke Nižná. Vybavovať ho začal v januári, ku koncu februára mal všetko potrebné. „Celé to trvalo asi 5 týždňov, nemal som nijaké problémy. V obci boli veľmi ochotní, niektoré veci mi dokonca vybavili sami.“