Sporiteľne navyše zaviedli niektoré úplne nové poplatky kvôli tomu, že v minulosti prisľúbili klientom úroky, ktoré sú pre banky v súčasnosti nevýhodné.
Stavebné sporenie využíva zhruba 6 miliónov ľudí a ide v Česku o najobľúbenejší spôsob sporenia.
"Môžem potvrdiť, že v danej veci sa začalo správne konanie," povedal v stredu hovorca Úradu na ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) Kristián Chalupa. Úrad bude skúmať, či sporiteľne zneužívajú svoje dominantné postavenie na úkor zákazníkov.
Klienti sa zdraženiu môžu len ťažko brániť. Aj keby sa im nové poplatky nepáčili, zrušením zmluvy alebo prechodom k inej sporiteľne by prišli o štátny príspevok.
Sporiteľne odmietajú, že by poplatky zdvihli po vzájomnej dohode. "Žiadny kartel neexistuje. Na trhu stavebného sporenia je naopak veľmi tvrdá konkurencia," povedala Klára Gajdušková, hovorkyňa Českej sporiteľne.
S novými cenami prišli sporiteľne na prelome roka tesne potom, čo český štát citeľne znížil podporu stavebného sporenia. Najväčší hnev klientov vyvolal poplatok za tzv. úrokové zvýhodnenie, ktorý zvýšili tri sporiteľne. Chcú si tak kompenzovať to, že na starých zmluvách kvôli poklesu úrokových sadzieb už toľko nezarábajú. Jeden klient Všeobecnej stavebnej sporiteľne Komerčnej banky sa chce novým poplatkom brániť na súde.
Informoval o tom český denník Mladá fronta Dnes.