Kúpa bytu je pre väčšinu kupujúcich vážnym rozhodnutím, i keď pre každého sú podstatné iné kritériá výberu. Niekto uprednostňuje určitú lokalitu a hľadá si byt v už existujúcich objektoch, iný človek investuje finančné prostriedky do bytu, ktorého výstavba sa ešte len začína.
Staršie bytové domy
Hoci sídliská, postavené v našich mestách pred niekoľkými desaťročiami, príliš nelákajú svojim vzhľadom a vybavením, ponúkajú hotové byty, do ktorých sa v podstate dá hneď nasťahovať. Pre mnohých je táto skutočnosť rozhodujúca. Po kúpe staršieho bytu majú noví majitelia dve možnosti. Buď si byt upravia ešte pred nasťahovaním, alebo si úpravy jednotlivých miestností naplánujú v určitom časovom odstupe za súčasného užívania bytu. V starších bytových priestoroch treba vždy počítať s rekonštrukciou, či už čiastočnou alebo celkovou. Najjednoduchšie a finančne najmenej náročné sú práce súvisiace s nátermi a povrchovou úpravou stien, prípadne nátermi dverí a okenných rámov. Pri výmene podlahových krytín je nevyhnutné odstránenie starej podlahy, vyrovnanie podkladu a uloženie novej podlahovej vrstvy podľa výberu majiteľa. Prestavba kúpeľne a kuchyne si zvyčajne vyžaduje urobenie nových rozvodov vody i novej elektroinštalácie.
Keďže bytové jadrá v starších objektoch nezodpovedajú požiadavkám na moderné a veľkorysejšie riešenie kúpeľne, noví majitelia bytov si, ak sa to dá, zväčšujú priestor určený na osobnú hygienu na úkor iných miestností. Montované jadrá sa síce jednoducho rozoberú, ale v panelových domoch je búranie panelov finančne nákladné a z hľadiska statického riešenia objektu nie vždy možné. Preto si pri kúpe staršieho bytu treba dobre premyslieť, či jeho dispozičné členenie vyhovuje požiadavkám rodiny.
Nie v každom byte možno urobiť stavebné úpravy podľa vlastných predstáv. Pri rekonštrukcii je potrebné postupovať v zmysle platných zákonov a nezabudnúť nahlásiť stavebné úpravy na príslušnom stavebnom úrade.
Stavebné úpravy nie sú lacnou finančnou záležitosťou. Nepríjemným prekvapením sa stávajú vtedy, ak zistíte, že plánovaný rozpočet je prekročený a práce nie sú ukončené tak, ako by ste si želali. Sklamaniu predídete, ak si necháte vyhotoviť aspoň jednoduchý projekt rekonštrukcie bytu s cenami stavebných prác. Celkové náklady potom môžete znížiť napríklad výberom materiálov a zariaďovacích predmetov.
Nové byty
Bytové jednotky v novostavbách poskytujú vyšší štandard bývania i väčšiu obytnú plochu ako staršie byty. Sú postavené z nových materiálov, podliehajúcich prísnym kritériám kvality. Ak sa budúci majiteľ začne o svoj byt zaujímať ešte v čase, keď je len na papieri, je pravdepodobné, že si bude môcť určiť situovanie priečok, a tým i veľkosť jednotlivých miestností podľa vlastných potrieb. Spolupráca majiteľa bytu s investorom spočíva aj v tom, že investor mu poskytne priestor na doriešenie povrchových a farebných úprav stien aj podláh podľa individuálnych predstáv. Moderné materiály a technológie zabezpečia vysokú kvalitu obývaného priestoru vybaveného prvkami na zlepšenie mikroklímy bytu. Súčasťou novostavieb je napríklad klimatizácia, inštalácia podlahového vykurovania, zabezpečenie odsávania výparov z hygienických miestností a z kuchyne. Nové byt majú aj kvalitné okná, ktoré spolu s materiálovým riešením obvodového plášťa vytvárajú vyhovujúce podmienky na zdravé bývanie a zabezpečia pohodu v každom ročnom období.
Súčasťou riešenia nových obytných domov a komplexov sú aj sadové a terénne úpravy a parkovacie plochy. Spravidla sa situujú do podzemných podlaží ako parkovacie státia alebo uzatvorené garáže. V luxusnejších obytných súboroch sa v nižších podlažiach počíta s umiestnením pošty, banky, obchodov, reštaurácií a pod.
Ing. arch. Jana Skopálová
Ak kupujete byt v staršom objekte
Ak kupujete byt v novostavbe
|