Som vlastníčkou nehnuteľnosti, ktorú nemôžem využívať – objekt sa nachádza viac ako 300 kilometrov od miesta, kde žijem. Dozvedela som sa, že ju môžem predať aj v dobrovoľnej dražbe. Mohli by ste mi vysvetliť, čo táto dražba je, a ako ju môžem využiť pri predaji nehnuteľnosti?
Marcela Križanová, Nové Mesto
Odpovedá JUDr. Katarína Valová, Notársky úrad, Bratislava
Dobrovoľná dražba, ako právny inštitút, bola do nášho právneho poriadku zavedená len v januári 2003 zákonom č. 527/2002 Z. z. o dobrovoľných dražbách.
Ak predávajúci nechce využiť služby realitnej kancelárie, môže sa obrátiť na dražobníka, ktorý zabezpečí predaj jeho nehnuteľnosti formou dražby. Dražobníkom je osoba, ktorá má živnostenské oprávnenie na organizovanie dobrovoľných dražieb. Pri takomto predaji je potrebné, aby predávajúci - navrhovateľ dražby - uzatvoril s dražobníkom písomnú zmluvu o vykonaní dobrovoľnej dražby. V nej si dohodnú všetky potrebné náležitosti ako sú: označenie navrhovateľa dobrovoľnej dražby, dražobníka, predmetu dražby (nehnuteľnosti), najnižšie podanie navrhované vlastníkom nehnuteľnosti (predávajúcim), predpokladané náklady dobrovoľnej dražby a výšku odmeny dražobníka alebo dohodu o tom, že dobrovoľná dražba bude vykonaná bezplatne. Miesto a čas konania dražby, ako aj ďalšie potrebné náležitosti, musí dražobník spísať do oznámenia o dobrovoľnej dražbe, ktoré prostredníctvom notára uverejní v Notárskom centrálnom registri dobrovoľných dražieb najmenej 30 dní pred jej konaním.
Notársky centrálny register dobrovoľných dražieb je verejný zoznam vyhlásených dražieb, do ktorého môže každý nahliadnuť buď na internete: www.notar.sk alebo na každom notárskom úrade.
Dražby sa môže zúčastniť každá osoba spôsobilá na právne úkony, ktorá sa dostavila, aby urobila podanie na dražbe. Účastníkom dražby však nemôže byť dražobník, ani jeho zamestnanci. Pred začatím dražby musí byť účastníkom dražby umožnená obhliadka predávanej nehnuteľnosti. Dražba sa otvára vyvolaním, v rámci ktorého sa presne opíše dražená nehnuteľnosť, uvedie sa jej cena určená znalcom, najnižšie podanie a najnižšie prihodenie. Draží sa, kým účastníci dražby robia vyššie podania. Udelením príklepu licitátora je dražba ukončená. Licitátor je zamestnanec dražobníka, ktorý otvára dražbu, vyzýva účastníkov, aby urobili podanie a udeľuje príklep. Priebeh dražby osvedčuje notár, čím je zabezpečená právna istota pre všetky zúčastnené strany.
Vydražiteľ (kupujúci) nadobúda vydraženú nehnuteľnosť príklepom licitátora, ak v stanovenej lehote uhradí cenu vydraženej nehnuteľnosti. V opačnom prípade účinky príklepu zanikajú a takáto dražba sa považuje za zmarenú. Neznamená to však, že danú nehnuteľnosť nemožno opakovane dražiť.
Dobrovoľná dražba umožňuje vlastníkovi nehnuteľnosti rýchlo a efektívne predať nehnuteľnosť za výhodnú cenu, pretože cez internet má o nej možnosť dozvedieť široký okruh záujemcov.