
tickejší stav je na sídlisku Bysterec.
Jedenásťposchodovú bytovku postavili na štrkovom podloží. Norma, ktorá platila koncom 60. rokov, keď budovu stavali, nezohľadňovala vonkajšie tepelné vplyvy. Projektanti nerátali ani s otrasmi. Vlani v októbri, keď bolo menšie zemetrasenie, na deviatom poschodí popraskali okná a v niektorých bytoch sa objavili trhliny. Ako však tvrdia obyvatelia domu, trhliny v izbách mali už dávno predtým, otrasy ich len zväčšili. "Prestrčila som prsty z obývačky do spálne," hovorí Zuzana Pavlíkovská, ktorá bývala na desiatom poschodí. Podľa domovníčky Jany Šestákovej majú vlastníci bytov na účte fondu opráv 400-tisíc korún. Očakávajú pomoc od štátu. Keď totiž byty kupovali, netušili, čo ich čaká.
Stabilizácia panelového 40-bytového domu by stála približne dva milióny korún. Polovicu nákladov by mohlo hradiť ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Krajský stavebný úrad v Žiline však dostal od štátu na tento rok dotáciu na odstraňovanie takýchto systémových porúch domov 12 miliónov korún. Na riešenie havarijného stavu bytovky sa neušlo. "Snažili sme sa rozdeliť peniaze proporcionálne na okresy, zohľadňovali sme aj termín podania žiadosti," hovorí Zuzana Pekaríková z krajského stavebného úradu. "Mnohé sme mali na stole dlho a vlani boli dotácie nulové," dodáva.
Vedúci technického úseku Okresného stavebného bytového družstva v Dolnom Kubíne Anton Martvoň poukazuje i na ďalšie príčiny narušenia statiky domu. "V mnohých bytoch ľudia, často neodborne, odstraňovali betónové steny." Stavebné úpravy v bytoch sú bez vedomia bytového družstva zakázané.
LÝDIA VOJTAŠŠÁKOVÁ