ebujú opraviť strechu a tá zároveň poskytuje príležitosť vytvoriť tu priestor na bývanie. Získanie povaly v dome je však v súčasnosti zložitejším procesom, v ktorom hrajú hlavnú rolu nájomné, vlastnícke a spoluvlastnícke vzťahy. Často sú to najmä problematické kombinované vzťahy, ktoré bránia kúpe podkrovia a schváleniu projektovej dokumentácie a stavebných úprav. Ako teda postupovať pri získaní povaly, ako si možno urobiť byt v podobe podkrovnej vostavby? (Pozn.: vstavba, vostavba je zobytnenie povalových spoločných priestorov bez zmeny typu a sklonu strešnej konštrukcie, teda s využitím existujúceho krovu).
Podľa Zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov povala, strecha a podkrovie patria k spoločným častiam domu takým, ktoré sú určené na spoločné užívanie. Pod nebytovým priestorom sa rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie, ale nebytovým priestorom nie sú spoločné časti domu.
O čo sa musíte zaujímať
V prípade, že ako perspektívny investor máte vyhliadnutú povalu, štandardne by ste mali postupovať nasledovným spôsobom:
- na miestnom (obecnom ) úrade si zistite vlastnícke vzťahy. Ak je povala na pamiatkovom území zaujímajte sa aj o možné regulatívy úprav (niekedy nie je prípustné v pamiatkovom prostredí strechu presvetľovať inak ako vikiermi),
- mali by ste predložiť investičný zámer a požiadať o možnosť jeho realizácie,
- ak je vlastníkom povaly obec, máte možnosť žiadať o dlhodobý prenájom s možnosťou priestor perspektívne kúpiť alebo priamo o kúpu (cena býva v tomto prípade výhodnejšia),
- ak je vlastníkom súkromná osoba, treba postupovať obdobným spôsobom, je tu však isté riziko, že budete môcť vostabu zrealizovať iba v nájomnom vzťahu s ňou, (obec dáva stavebné povolenie, resp. súhlas na stavebné úpravy),
- ak je vlastníkom spoločenstvo vlastníkov bytov, je možné, že práve pre nich je tento spôsob akceptovateľný, pretože obyvatelia obyčajne nedisponujú dostatočnými finančnými prostriedkami na rekonštrukciu strechy domu, a tak môžete priestor odkúpiť alebo si ho prenajať s následnou možnosťou odkúpenia po realizácii vostavby,
- najproblémovejšou možnosťou sú podielové domy s ideálnou formou spoluvlastníctva, kde je časť vlastníctva v rukách obce (napr. nájomné byty) a časť v súkromných rukách (verejný priestor – kaviareň), ale ,,na každej tehle participujú spolu”. Východisko je v rozdelení domu na reálne vymedzené časti, na ktorých sa však musia dohodnúť spoluvlastníci.
V každom z týchto prípadov sa musia k investičnému zámeru vostavby pozitívne vyjadriť obyvatelia domu. Najmä tí, ktorých byty sa nachádzajú pod podkrovnými priestormi môžu byť realizáciou vostavby ohrození. Ešte pred začatím prác je potrebné dať urobiť statický posudok na dom, či ho je možné zaťažiť novou prevádzkou a novými konštrukciami.
V každom prípade pri realizácii vostavby musí byť uzatvorená zmluva medzi vlastníkom a stavebníkom podľa Občianskeho zákonníka, v ktorej sa zaväzuje jedna aj druhá strana k spolupôsobeniu. Táto zmluva presne špecifikuje rozsah prác, dĺžku trvania prác, denný režim, náhradu, resp. nápravu škôd, ktoré boli urobené v priebehu realizácie na cudzom majetku a i. Súčasťou tejto zmluvy musí byť aj projektová dokumentácia, najlepšie realizačný projekt vostavby a meno zodpovedného stavbyvedúceho.
Mnohé domy, ktoré vlastnia pôvodní obyvatelia si tým, že záujemcovi umožnili urobiť vostavbu finančne pomohli. Z prostriedkov, ktoré takto získali, zrenovovali fasádu, spoločné priestory a získali výťah. Aj keď všetko vyzerá na prvý pohľad hladko, pri vostavbe si obyvatelia užijú značné peripetie. Obyvatelia najmä najvrchnejšieho poschodia trpia prašnosťou, hlukom zo stavby, je tu možná aj devastácia stropu a eventuálne zatekanie do bytov. Keď sú však zmluvne podchytené všetky možné problémové alternatívy, niet sa čoho obávať, treba sa však obrniť trpezlivosťou.