Žiadosti prijímajú obvodné pozemkové úrady. Podľa TASR úrady za prvé štyri mesiace tohto roka dostali viac ako 3 210 žiadostí o vrátenie pôdy. Riaditeľ úradu v Martine Igor Steindl potvrdzuje, že o reštitúciu je veľký záujem. Tvrdí, že žiadosť sú schopní vybaviť do 60 dní, no pre zložité "vyšetrovanie" v správe katastra sa to málokedy podarí.
"Žiadosti vybavujeme priebežne," povedala riaditeľka úradu v Novom Meste nad Váhom Jarmila Mordinová. Tých, ktoré prijali od začiatku roka, napočítala 15.
V Trebišove je žiadostí menej ako čakali, ale riaditeľ úradu Vincent Ďurista si myslí, že ich počet ešte nie je konečný.
"Niektorí sa prídu opýtať a povedia si, že ešte majú čas," hovorí Ďurista.
O navrátenie vlastníctva k pozemku možno požiadať do konca tohto roka.
Kto si myslí, že na reštitúciu má nárok, dostane na úrade formulár žiadosti. Výsledok konania však závisí len od neho. Svoj nárok musí doložiť rôznymi údajmi, ktoré sa časom mohli zapatrošiť alebo dedičným konaním zneprehľadniť.
Podľa Mordinovej žiadateľom najčastejšie chýbajú archívne dokumenty, najmä o tom, kedy o vlastníctvo prišli. Keď žiadateľ doklad nenájde doma, musí ho ísť hľadať do archívu.
Žiadateľ sa nevyhne ani návšteve "katastra". "Každý musí predložiť listinný dôkaz, že pozemok, o ktorý žiada, bol jeho alebo niekoho, po kom ho zdedil," vysvetľuje Steindl. Dodáva, že reštituentom úrad vydá potvrdenie, aby im kataster za vyhotovenie dokladov neúčtoval správne poplatky.
Osobitnou kapitolou sú žiadosti z prvej reštitučnej vlny (do 31. decembra 1992). Úrady ich ešte do konca minulého roka museli "administrovať", hoci sa zistilo, že sú neopodstatnené alebo sa reštituentom nepodarilo dokladovať nárok na ne. "Keď človek nárok nedokladoval, ostalo to visieť," tvrdí Ďurista.
Od 1. januára konanie, ktoré nikam nespeje, úrady môžu zastaviť. Mordinová počet "starých" žiadostí odhadla na 40, Ďurista na 10.
Čo k žiadosti o reštitúciu treba priložiť
Vzor žiadosti občania nájdu na obvodnom pozemkovom úrade. K žiadosti treba priložiť:
* doklad o trvalom pobyte a štátnom občianstve, ak ide o pôvodného vlastníka:
* ak pôvodný vlastník zomrel,
- jeho úmrtný list alebo dedičské rozhodnutie,
- svoj rodný list,
- svoj doklad o štátnom občianstve,
* doklad o vlastníctve pozemkov v čase ich prechodu na štát,
- výpis z pozemkovej knihy, z listu vlastníctva alebo inú platnú právnu listinu o vlastníctve (napr. kúpna zmluva, dedičské rozhodnutie),
- ak ide o bývalých urbárnikov, výpis z pozemkovej knihy. (Ak boli podiely urbárnikov zapísané aj v ich individuálnych vložkách, aj kópie týchto. Ak vo vložkách neboli, urbársku knihu alebo zoznam urbárnikov - z obdobia, keď pozemky do vlastníctva družstva, prípadne štátu prešli),
* identifikáciu parciel (vydá správa katastra),
* listinu, na základe ktorej vlastníctvo prešlo na štát alebo inú právnickú osobu,
* ak ide o odňatie bez náhrady alebo vyvlastnenie bez náhrady, doklad svedčiaci, že náhrada poskytnutá nebola, respektíve čestné vyhlásenie. (joč)