Čo treba vedieť pri zatepľovaní
3. júl 2004 o 0:00
- Súčasťou dokončovania hrubej stavby je zatepľovanie. Môžeme ho však aplikovať aj na staršom objekte. Hlavným účelom zatepľovania je minimalizácia tepelných mostov, ktorými prechádza teplo, zväčša zvnútra von. Hlavný dôraz treba klásť na miesta napojenia okenných konštrukcií na obvodové steny, vzduchotesnosť obvodových konštrukcií, spojenia horizontálnych a zvislých konštrukcií, teda najmä rohových častí, tepelné odizolovanie suterénu, prízemia a podkrovia a tiež dbať na riadený spôsob vetrania stavby.
- V súčasnosti sa praktizuje tiež zateplenie iba niektorých stien - napríklad severne orientovanej, alebo náveternej steny. Zatepľovanie steny bez okien minimalizuje finančné náklady, zabezpečí však výrazné zvýšenie štandardu bývania i zníženie dodávok tepla na udržanie tepelnej pohody.
- V rámci komplexnej prestavby starších bytových domov je výhodné investovať aj do individuálneho vykurovania bytu, prípadne do miestnej výroby tepla, čím odpadnú straty pri prenose média. Tie nemôže spotrebiteľ ovplyvniť a u nás sú mu účtované ako keby ich spotreboval.
- Súčasťou energetických úsporných opatrení je aj inštalovanie kvalitných a funkčných ovládačov na vykurovacie telesá a prípadná výmena telies s menšou výhrevnosťou. Tu však musíme rešpektovať kapacitu objemu vyhrievacieho média na každý rozvod tepla, aby sa nestalo, že po takejto úprave viacerých odberateľov nastane havarijná situácia v celom objekte. Preto si treba dať takýto krok vždy vypočítať odborníkom a schváliť dodávateľom tepla.
- Zdroje tepla by mali byť umiestnené v najtesnejšej blízkosti možností prúdenia vzduchu, teda pod oknami. Inak ich účinnosť klesá. Najúčinnejšie je však použiť vyhrievanie podlahy.
- Úniky tepla z objektu zníži aj použitie nových fasádnych náterov, ktoré sú aj paropriepustné, čím znižujú vlhkosť muriva a prestupy tepla. Výraznejšie pomôže použitie obkladov, ktorých súčasný trh ponúka dostatok. Pri montáži takzvaným suchým spôsobom na rošty sa medzi obkladom a murivom vytvára ďalšia vzduchová izolačná vrstva.
- Dôležitý je aj výber materiálov absorbujúcich teplo v interiéri. Tými sú najmä obklady a podlahy z dreveného masívu, čalúnenie a koberce, drevený nábytok. Kamennú dlažbu, aj obklady i kovové prvky na väčších plochách treba minimalizovať.