Bratislava 10.septembra (TASR) - Potom, čo poltucet českých stavebných sporiteľní dostal za kartelové dohody pri stanovovaní poplatkov pokuty v celkovej výške pol miliardy korún, sa chce aj slovenský Protimonopolný úrad (PMÚ) pozrieť na to, či aj na tuzemskom trhu stavebného sporenia nepanuje rovnaký neduh.
Pôjde však zatiaľ len o šetrenie a nie otvorenie riadneho správneho konania. Poplatky českých i slovenských sporiteľní sú pritom porovnateľné, avšak PMÚ už teraz hovorí, že ich výšku ako takú preverovať nebude, nakoľko v zmysle zákona o cenách na to nemá kompetenciu.
Šetrenie PMÚ sa teda nebude dotýkať oprávnenosti súm, ktoré sporiteľne účtujú ľuďom, ale iba rizika vytvárania kartelových dohôd. Vyústenie takéhoto šetrenia do priamych postihov aj voči slovenským sporiteľniam je pritom dosť otázne, pretože aj sám PMÚ upozorňuje na odlišnosti situácie v SR. "Štruktúra trhu stavebného sporenia v SR je iná, pretože na trhu dominuje jeden silný subjekt a dve menšie sporiteľne. Takáto štruktúra trhu nie je náchylná na uzatváranie kartelových dohôd, pretože silný subjekt si môže autonómne tvoriť svoju politiku stanovovania poplatkov a menšie subjekty ju nasledujú," informujú predstavitelia PMÚ.
Na slovenskom trhu je jednotkou Prvá stavebná sporiteľňa (PSS), ktorej trhový podiel na stave zmlúv o stavebnom sporení je 78 % a v prípade novouzatvorených zmlúv až 87 %. Zisk tejto spoločnosti v prvom polroku dosiahol 376 miliónov Sk. Okrem PSS na trhu operuje ešte Wüstenrot stavebná sporiteľňa a ČSOB stavebná sporiteľňa. V prvom polroku 2004 schválili tieto tri sporiteľne 30 707 úverov a medziúverov. Klientom vyplatili na bytové účely prostriedky vo výške takmer 9,87 miliardy Sk, čo bol medziročný rast o 1,61 miliardy Sk.