Okrem príkazov na zohriatie obeda, zapnutie kúrenia, klimatizácie, osvetlenie či zatienenie, spustenie zavlažovacieho systému na záhrade a mnohých ďalších, nemalú úlohu v „inteligentnej domácnosti“ zohrávajú bezpečnostné opatrenia. Systém je založený na tom, že v určenej chránenej lokalite je nainštalované zariadenie na zachytávanie videa, ku ktorému sú pripojené kamery. Z tejto lokality potom môžete prehliadať obraz zachytávaný jednotlivými kamerami. Vzdialení užívatelia môžu vstupovať do systému rôznymi spôsobmi. Pokiaľ máte prístup k telefónnej linke alebo k internetu, môžete pomocou aplikačného softvéru diaľkovo strážiť váš dom, kanceláriu, obchodné priestory, sklad, a podobne.
Tento systém umožňuje zvoliť si techniku podľa svojich potrieb – tak si môžete vybrať požadovanú kameru, nakonfigurovať rôzne nastavenia videa, otvoriť videokanál, nastaviť detekciu pohybu, zvukové upozornenie pri pohybe, upozornenie na pager a telefón, časový záznam videa, funkciu na automatický prenos do vzdialeného miesta a podobne.
Elektronické karty v domácnosti, dotykové senzory a zreničkové „čidlá“
Medzi ďalšie metódy ochrany vchodových dverí patrí používanie elektronických kariet namiesto kľúčov. Prepracovanejšia je forma dokonalejšej verzie tejto karty, z ktorej sa dajú zachytiť „on-line“- údaje na vzdialený internet. Máme prehľad tom, kto z členov rodiny, kedy a koľkokrát za deň ju použil pri vstupe do objektu.
Bezpečnú domácnosť dopĺňa i oveľa jednoduchšia možnosť otvárania zamknutých vonkajších dverí, balkónov, terás, zimných záhrad alebo zadných vchodov na dotyk rukou. Vchádzajú a vychádzajú nimi iba členovia domácnosti, ktorým ste umožnili nasnímať do špeciálneho softvéru otlačky prstov. Snímacie „čidlo“ nepotrebuje počítač – iba na začiatku: pri naprogramovaní, alebo pri zmene užívateľov bytu. Dokáže si zapamätať takmer sto otlačkov rúk. Dnes nie je utópia zaviesť si „na mieru“ tento systém ochrany aj u nás, pričom netreba mať obavu, že ide o cenový luxus (pre porovnanie: jeho cena v zahraničí sa v súčasnosti pohybuje okolo 800 dolárov).
V domácnostiach zatiaľ snáď najmenej používaným spôsobom ochrany, je kontrola vstupu do objektu pomocou snímania ľudských zreníc. Aj keď sa tento systém vo svete stáva čoraz bežnejším, je v našich domácnostiach zatiaľ ojedinelou metódou ochrany. Špecializované počítačové firmy však ponúkajú aj tento spôsob zabezpečenia.