aním, možno bude lepšie, ak si dáte dom postaviť.
Môžete asi tak dôkladne premyslieť, aké bývanie potrebujete a vyhnete sa aj ďalším investíciám do prestavby. Stavať nový dom je totiž často rýchlejšie a jednoduchšie ako prispôsobovať už hotovú stavbu svojim požiadavkám. A pri rekonštrukciách starších domov to platí dvojnásobne - nová stavba je rýchlejšia a ekonomickejšia.
Pred začatím stavby by ste si však mali skutočne dobre premyslieť, čo od svojho budúceho bývania očakávate. Nie je na škodu inšpirovať sa pritom nielen časopismi o bývaní, ale aj katalógmi, ktoré ponúkajú rôzne typy projektov rodinných domov. Ak nenájdete vhodný dom v katalógu, mali by ste si svoje predstavy spísať, aby ste sa mohli poradiť s odborníkom. A mali by ste si aj vypočuť rady projektanta najmä v oblasti dispozície a konštrukcie stavby, ale aj v oblasti súčasných trendov a nárokov na kvalitné bývanie. Pri navrhovaní domu nie je totiž dôležitá iba veľkosť a vonkajšie či vnútorné členenie domu. Treba zvážiť aj tvar pozemku a štýl okolitej zástavby, typ podlažia a okolitého terénu. Dom, ktorý výborne vynikne na rovine sa totiž do kopcovitého terénu nehodí a naopak. Z energetických dôvodov je dôležitá aj orientácia a počet okien, rozmiestnenie miestností v dome z hľadiska severojužného usporiadania a podobne.
Dobré bývanie sa neobmedzuje iba na vlastný byt. Blízke okolie, priľahlé priestory a ich úprava tiež významne ovplyvňujú spôsob a úroveň bývania. Napríklad vstup a vjazd na pozemok by mal nadväzovať na vstup do rodinného domu a vjazd do garáže. Je dobré, ak sú konštrukčne spojené do jedného celku. Je tiež dobré uvážiť, či bude záhrada umiestnená za domom, alebo či ho bude oddeľovať od komunikácií a verejných priestranstiev.