Ceny novostavieb v Bratislave sú vysoké a aj keď sa v poslednom období ich rýchly rast spomalil, ceny bytov presahujú pomery prevažnej časti ľudí, ktorí bývanie potrebujú. Časť ľudí odmieta možnosť bývať v panelových domoch okrajových štvrtí. Mnohí sa preto rozhodujú, či by nebolo rozumnejšie postaviť si rodinný dom. A pretože ceny stavebných pozemkov v rámci mesta sú tiež astronomické, stále viac ľudí sa obzerá po možnostiach v širšom okruhu Bratislavy. "Aj desať či dvadsať kilometrov od mesta sú pozemky vysoké. Oplatí sa kupovať dnes, alebo treba počkať a rátať s tým, že ceny za pozemky klesnú?" uvažuje Ivan Mazula. "Myslím, že veľa ľudí si nemôže dovoliť dať za meter štvorcový dve tisícky aj viac. Kam až sa môžu ceny vyšplhať, keď už dnes je problém zohnať slušný pozemok, kde by nechýbala voda, kanalizácia a elektrina za slušnú cenu?"
Niektorí dúfajú, že ceny stlačí konkurencia: pribúdajú nové stavebné parcely a to by mohlo stlačiť ceny nižšie. Odborníci však varujú: v rámci Bratislavy sa možnosti pomaly vyčerpávajú a stále viac Bratislavčanov mladšej generácie si hľadá bývanie mimo mesto, takže okruh hľadania vhodného pozemku sa bude musieť v budúcnosti ešte viac rozšíriť. Navyše začína byť problémom aj doprava z okrajových častí a nových satelitov do centra mesta a k tomu sa pridáva aj stále pálčivejší problém s parkovaním.
Východiskom z núdze sa pre niektorých stali chaty a záhrady. Niektorí mladí riešia svoje problémy s bývaním tak, že sa "dočasne" nasťahujú do chát v záhradkárskych alebo chatových oblastiach. Starší sa zase snažia udržať si v týchto lokalitách záhradky aj preto, že počítajú s tým, že sa stanú perspektívnymi stavebnými pozemkami pre ich deti.
Aj keď si títo ľudia pôvodne predstavovali, že pestovaním ovocia a zeleniny si príjemne vyplnia čas na dôchodku, ich hobby sa postupne začína stávať poriadne drahou záležitosťou. V niektorých oblastiach Bratislavy sa zvyšuje nájomné za záhrady a položky predstavujú tisícové sumy - zaplatiť ich často nie je v možnostiach menej majetných a dôchodcov. A keď nie sú problémom vysoké nájmy, do dôchodcovského rozpočtu poriadne zasiahnu aj zvýšené dane. Tak je to aj v záhradkárskej kolónii v lokalite Devínske Jazero neďaleko pekných zákutí rieky Moravy. V tejto oblasti je asi 350 záhrad a ich majitelia sú zväčša dôchodcovia, ktorí si nad výškou poplatkov zúfajú.
"Ešte pred dvoma rokmi som platila daň za záhradku asi 1100 korún, potom sa poplatky zvýšili na 1600 a teraz sa majú ísť zase hore. Podľa toho, čo som počula, by sme teraz mali platiť tisíce," hovorí dôchodkyňa Zdenka Vrbová, ktorá vlastní záhradu v oblasti Devínske Jazero. "Už teraz poplatky utiahnem iba ťažko a čo keď ich budú takto zvyšovať každý rok? Udržiavať záhradu v takejto situácii sa mi neoplatí. Veď za tie peniaze by som si mohla kúpiť more ovocia a zeleniny."