ústave.
„Kúpil som dvojizbový byt s tým, že ho budem niekoľko rokov prenajímať, a potom ho nechám dcére, ktorá dorastá,“ hovorí František Štefan z Trnavy. „Musel som si síce požičať na rekonštrukciu kúrenia a vody a na vylepšenie kúpeľne a na jeho zariadenie, ale z nájomného dlh rýchlo splatím.“
Stále viac ľudí si uvedomuje, že kúpa bytu je nielen bezpečná ale aj pomerne výnosná investícia. Preto tento spôsob „uloženia“ peňazí začína využívať stále viac ľudí. Ceny za prenájmy v Bratislave sú totiž pomerne vysoké - každý mesiac sa dá za garsónku alebo jednoizbový byt získať s určitosťou viac ako 8-tisíc, čo je za rok takmer sto tisíc. Z tejto sumy však treba odrátať prevádzkové náklady (ktoré bývajú v nájomných bytoch vyššie) a poplatky za dane a podobne. Niektorí ľudia si postupne „zreparovali“ aj viacero bytov a prenajímaním sa začali dokonca živiť. Postupne totiž prišli na to, že prenajímaním jedného bytu je dosť veľa starostí a zisk z prenájmu nedokáže jeho vlastníka uživiť, pridáva mu však veľa práce. Pri prenajímaní dvoch bytov sa už vynaložené úsilie začína lepšie oplácať a pri viacerých bytoch je to ešte výhodnejšie.
V kurze sú pritom najmä menšie byty, o ktoré majú záujem najmä mladí ľudia a tí, ktorí do Bratislavy prišli za prácou zo vzdialenejších regiónov Slovenska. Veľké, moderne vybavené a zariadené byty zas možno prenajať ľuďom, ktorí prichádzajú do slovenských firiem pracovať zo zahraničia, prípadne diplomatom či pracovníkom ambasád.
Na trhu s bytmi sa tak dá vypozorovať určitá štruktúra. Mladí ľudia často bývajú v prenájmoch do tej doby, než sa zorientujú v zamestnaní a až keď si založia rodinu, zvolia niektorý zo spôsobov získania vlastného bývania. Potom v období stredného veku splácajú väčšinou pôžičky a po čase niektorí investujú do kúpy ďalšieho bytu, ktorý začnú sami prenajímať.