Moskva 19. apríla (TASR) - Niektorí členovia ruských aristokratických rodín, ktoré pred boľševickou revolúciou vlastnili paláce a panské sídla, vložili svoje úsilie do nadchádzajúcej privatizácie historických pamätníkov v Rusku, informoval dnes ruský denník Izvestija.
Aristokrati sú rozhorčení úmyslom štátu predať "ich" majetok. Členovia najznámejších šľachtických rodov v Rusku sa dohodli na stretnutí v Petrohrade, kde ich predkovia kedysi žili.
Boris Turovskij, hlavný predstaviteľ petrohradského oddelenia Ruského imperiálneho zväzu - Rád (organizácia ruských aristokratov žijúcich v zahraničí) oznámil, že aristokratické rody majú legitímne nároky prakticky na každú budovu v centre mesta.
Teraz, keď sa v Rusku začína predaj historických budov, štát čelí novým problémom. Zdá sa, že budovy budú mať dvoch vlastníkov: kupujúcich a dedičov, ktorí budú schopní dokázať svoje právo na majetok pred medzinárodným súdom, dodal Turovskij.
"Jednoducho chceme od štátu, aby oficiálne priznal, že znárodňovanie v roku 1920 bolo nezákonné, a aby sa oficiálne ospravedlnil za ponižujúce vyháňanie ľudí z ich domovov a vlastnej krajiny," vyhlásil Turovskij.
Princezná Vera Obolenskaja, občianstvom Francúzka, uviedla, že ruský štát by mal uznať právo dedičov rozhodnúť o osude budov.
"Sme bohatý ruský kapitál a viac ako jedenásť storočí sme boli navyknutí robiť niečo pre našu krajinu," vyhlásil princ Dmitrij Šachovskoj, tiež občan Francúzska.
K nárokom aristokratov môžeme pristupovať dvoma spôsobmi, informoval Alexej Komeč, jeden z najkompetentnejších ruských expertov v tejto oblasti, ktorý vedie Inštitút dejín umenia. Nehnuteľnosť im môže byť vrátená v rámci zákona o privatizácii, avšak takýto zákon neexistuje. Druhá cesta vedie prostredníctvom súčasných privatizačných zákonom s použitím privilegovaných reštitučných procedúr.
12 dod pel