BRATISLAVA 21. apríla (SITA) - Podpredseda Úradu geodézie, kartografie a katastra SR (ÚGKK) Peter Vojtko víta iniciatívu generálneho prokurátora Dobroslava Trnku obrátiť sa na Ústavný súd (ÚS) SR v súvislosti so zákonom o usporiadaní vlastníctva k pozemkom. Podľa ustanovenia 15 tohto zákona má prejsť 1. septembra 2005 pôda nezistených vlastníkov na štát a následne na obce, a to bez akejkoľvek náhrady. D. Trnka zároveň žiadal aj o vydanie predbežného opatrenia, aby účinnosť napadnutej časti zákona bola odložená. "V demokratickej spoločnosti, za ktorú sa dúfam považujeme, by nemala existovať možnosť, s výnimkou vojnového stavu a živelnej pohromy, aby každý piaty občan SR prišiel o svoje vlastníctvo bez akejkoľvek náhrady. Tento akt nemožno nazvať inak ako zoštátnením majetku občanov", uviedol P. Vojtko.
Na základe zostavených registrov obnovenej evidencie pozemkov (ROEP) je v súčasnosti približne 800 tis. nezistených vlastníkov pozemkov. Po ukončení registrov na celom území SR ich však bude podľa P. Vojtka viac ako jeden milión a možno až 1,5 mil. vlastníkov. V súčasnosti má už ÚGKK ukončené a zapísané v katastri nehnuteľnosti približne na polovici územia SR. Podľa odhadov úradu bude predstavovať výmera pozemkov nezistených vlastníkov približne 500 tis. až 600 tis. hektárov. Je to dvakrát väčšia výmera ako má Bratislavský kraj. Z celkovej rozlohy pozemkov v súkromnom vlastníctve bude táto pôda predstavovať približne 30 %.
Ak by mali byť ROEP zhotovené v priebehu 5 až 7 rokov, potreboval by ÚGKK ročne aspoň 250 mil. Sk. "V súčasnosti máme k dispozícii približne 70 mil. Sk ročne," skonštatoval P. Vojtko. Pri tejto výške financovania budú registre ukončené v rokoch 2023 až 2025. "Dalo by sa však povedať, že čím menej bude peňazí na registre, tým menej sa ich zapíše do katastra a tým menej nezistených vlastníkov príde o svoje pozemky. Tým však nespochybňujem potrebu dokončiť registre na celom území SR," dodal podpredseda ÚGKK.
Rovnako sa s iniciatívou generálneho prokurátora zhoduje aj predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo Miroslav Maxon. Ten zastáva názor, že v prípade prechodu vlastníctva na štát a následne obce by bola porušená Ústava SR. Podľa neho by mala táto pôda aj naďalej zostať pod správou Slovenského pozemkového fondu a po zistení jej majiteľov by mala byť prevedená na nich. Začiatkom mája zasadne ÚS, na ktorom sa rozhodne, či bude návrh prijatý na ďalšie konanie a či bude pozastavená účinnosť sporného ustanovenia tak, ako to generálny prokurátor navrhuje.