Žilina 14. septembra (TASR) - Vyše 500 miliónov Sk chce žilinská firma Global-za, a. s., investovať do výstavby obytného komplexu v Žiline. Na dnešnom stretnutí s novinármi to uviedli predstavitelia firmy s tým, že rozpočet ešte nie je skompletizovaný.
V areáli bývalého letného kina na Bôriku by chceli do dvoch rokov vybudovať komplex budov, v ktorých bude 166 luxusných bytov. "Dovolím si povedať, že to bude jedna z najlepších obytných budov v Európe," tvrdí autor projektu, izraelský architekt Amir Mann. Hlavná budova bude mať 22 obytných podlaží a stane sa najvyšším objektom v Žiline. Firma chcela pôvodne postaviť budovu s 27 obytnými podlažiami a výškou 72 metrov. Svoj zámer upravila na základe požiadavky mesta. Súčasťou budú parkovacie miesta pre 249 vozidiel.
V komplexe by podľa predstáv firmy mali žiť bohatší ľudia - podnikatelia, riaditelia firiem, manažéri. "Ponúkame im komunitu, uzavretý areál, kde budú ľudia na ich úrovni. Chceme umožniť ľuďom s určitým spoločenským postavením, aby sa združili a bývali na európskej úrovni, primeranej ich požiadavkám a nárokom," uviedla obchodná riaditeľka Global-za Soňa Fürstová.
Rozloha troj- a viacizbových bytov bude od 80 štvorcových metrov, pričom najväčšie byty budú mať plochu nad 200 m2. Podľa Fürstovej očakávajú, že klienti budú mať záujem aj o väčšie dvojgeneračné byty.
Proti výstavbe obytného komplexu v rekreačnej oblasti protestuje občianske združenie Za krajšiu Žilinu. Jeho aktivisti upozorňujú, že na pozemku sú intenzívne stavebné práce, hoci nebolo ešte vydané právoplatné územné rozhodnutie. V júli na základe súhlasu mesta firma vyrúbala 291 stromov, podľa Sone Turčányiovej zo združenia sa výrub mal uskutočniť až po nadobudnutí právoplatnosti stavebného povolenia.
Za hlavné negatíva výstavby aktivisti považujú dlhodobé zhoršenie životného prostredia v oblasti, výrub zelene, zmenu scenérie krajiny, výstavbu v rozpore s územným plánom a porušovanie viacerých zákonov pri príprave stavby. Predaj pozemkov pod stavbu bol podľa nich spojený s netransparentnosťou a v neprospech mesta. Petíciu proti výstavbe v bývalom amfiteátri podpísalo 1 061 ľudí.
Firma tvrdí, že protesty sú proti každej výškovej budove kdekoľvek vo svete. "Je to úplne normálne a bežné," povedala Fürstová. Podľa nej medzi protestujúcimi je minimum tých, ktorí bývajú v susedstve pripravovanej stavby. S obyvateľmi v lokalite sú ochotní diskutovať, ale hlavným partnerom pre firmu je podľa Fürstovej mesto Žilina.
Podľa vedúceho oddelenia územného plánu a stavebného poriadku žilinského mestského úradu Eugena Kozáčka sú práce na pozemku v súlade so zákonom. "Oni majú rozhodnutie mesta na tieto prípravné práce na vlastnom pozemku. Sú vlastníkom územia a dostali rozhodnutie o súhlase s výrubom, ktorý nevydáva stavebný úrad, tak nevidím nejaký rozpor so zákonom," konštatoval.