SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Bohatá zeleň panelákom pristane

Napriek tomu, že v predstavách ľudí o ideálnom bývaní dominujú rodinné domy vsadené do tichého prostredia zelene, trh s nehnuteľnosťami v mestách zaznamenáva určitý posun v nárokoch na pohodlie. Život v činžiakoch môže byť tiež atraktívny a v ľuďoch ...

Napriek tomu, že v predstavách ľudí o ideálnom bývaní dominujú rodinné domy vsadené do tichého prostredia zelene, trh s nehnuteľnosťami v mestách zaznamenáva určitý posun v nárokoch na pohodlie. Život v činžiakoch môže byť tiež atraktívny a v ľuďoch evokovať atmosféru útulného domova, farieb a pokojného miesta na oddych.

Bytové domy sa opäť dostávajú do popredia záujmu. Romantika vlastného domu sa môže časom vytrácať kvôli nárokom na jeho údržbu, strate súkromia v prehustenej výstavbe v okolí miest, upchatým cestám za prácou. V centrách miest by ste možno za cenu domu nekúpili ani pozemok, a tak ľudia odchádzajú do čoraz vzdialenejších "satelitov". Je pravdou, že dnes viacerí z nich začínajú na to doplácať. Pre niekoho môžu byť prekážkou vysoké múry medzi susedmi, izolácia, nedostatok času na starostlivosť o nehnuteľnosť a jej okolie, preťažené príjazdové komunikácie a s tým spojená únava z večerných príchodov z práce. Mnohým začne po čase chýbať ruch mesta, a aj to, že si nemôžu naplno vychutnať kultúru, športoviská, ľahko dostupné úrady, nákupné alebo zdravotné centrá. Prečo sa majú obávať, že súčasťou mestských činžiakov nie je voľnosť, ticho, vôňa a krása prírody, keď aj tieto atribúty môžu dômyselne naprojektované alebo kvalitne zrekonštruované a precízne udržiavané bytové domy poskytnúť?

Skryť Vypnúť reklamu

Keď príchod domov hladí dušu

V náručí zelene sa môžu stať aj šedivé a staré paneláky oázou pokoja. Na rozdiel od vybetónovaných plôch slúžiacich na parkovanie, hromadenie odpadkov, psích výkalov a, žiaľ, zároveň i hru detí, trávnaté plochy so stromoradím sú miestom, do ktorého sa ľudia radi vracajú, hoci ide o staršiu výstavbu. Realitní makléri zaznamenávajú vyšší záujem o bytové domy, v ktorých si môžu na priestranných terasách, balkónoch či predzáhradkách obyvatelia i návštevníci vychutnať "kus prírody". V kurze sú najmä staršie tehlové bytové domy, kde sa vždy nájde niekto, kto sa o predzáhradku pravidelne postará.

V slovenských mestách je situácia s úpravou terénu na sídliskách rozdielna. Názory kompetentných sa však zhodujú v jednom: ešte sa musíme naučiť prijímať krásu očami, nie rukami! Rozkrádanie sadeníc, šliapanie, dokonca aj parkovanie na upravených kvetinových a zatrávnených plochách vytvorených mestskými firmami či obyvateľmi sú iba niektoré z bolestivých problémov sídliskového života.

Skryť Vypnúť reklamu

V slovenských mestách

Mesto Trnava aj v tomto roku vyhlásila súťaž o najkrajšie upravenú predzáhradku a najkrajšiu kvetinovú výzdobu balkóna. Súťaž načasovali na prelom mesiacov apríl - máj. Zo skúseností, ide o obľúbenú aktivitu, na ktorej si ľudia dávajú záležať. Vyhodnocované bývajú osobitne predzáhradky pri bytových domoch a pred rodinnými domami. "Najlepšie sa starajú o krajší vzhľad pred domami seniori na starších sídliskách, ktorí predzáhradky považujú za náhradu za vlastnú záhradku," hovorí Jarmila Garaiová z Odboru územného rozvoja a koncepcií MÚ Trnava. Pokiaľ obyvatelia trnavských sídlisk prejavia záujem o poskytnutie rastlinného materiálu, mesto obyčajne všetkým vyjde v ústrety za podmienky, že materiál bude vysadený podľa pokynov odborných pracovníkov mestského úradu.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko má svoje pravidlá

Aj podľa Michala Kaliňáka z MsÚ Prešov predtým, než začnú obyvatelia niečo pred bytovkou vysádzať, je potrebné mať na mysli zopár pokynov. "Aktivity občanov v súvislosti so skrášľovaním svojho okolia majú byť v súlade so záujmami mesta," upozorňuje. Pri upravovaní, ochrane či rozširovaní zelene platí v meste všeobecne záväzné nariadenie, podľa ktorého občania nemôžu svojvoľne vstupovať do tvorby chránenej zelene v meste. Prešov síce neorganizuje súťaže v skrášľovaní balkónov a podobne, počas jarného a jesenného upratovania však zabezpečuje distribúciu veľkoobjemových kontajnerov.

Víkendy aj na Fončorde

Skrášľujúce jarné aktivity na sídliskách Radvaň, Fončorda a Podlavice pozná aj Banská Bystrica. Mesto tu organizuje akcie na vyčistenie verejných plôch, najmä medziblokovej zelene. Účelom je spoločne s obyvateľmi vyčistiť verejné priestranstvá, vyhrabať trávniky, pozbierať znečisťujúce predmety a uložiť odpad do vopred pristavených veľkoobjemových kontajnerov. Ak občania prejavia záujem zorganizovať spoločné práce, samospráva spolupracuje pristavením kontajnera na odpad, zapožičaním náradia, prípadne výsadbou drevín v okolí obytných domov.

Odvrátená strana - krádeže a nezáujem

Skúsenosti s ničením toho, čo bolo prácne a často s entuziazmom vytvorené majú v každom meste. "Zo záhonov ruží na Švermovej ulici z pôvodnej takmer stovky koreňov zostalo iba sedemnásť. Ostatné ukradli," povedal nám Tomáš Gaboň z Technických služieb mesta Brezno, ktorá sa stará o verejnú zeleň. Podobne si niekto svojvoľne odniesol aj tuje zo sídliska Mazorník. Novovysadené lipy a javory polámali. Na návrh poslankyne mestského zastupiteľstva firma bezplatne ponúkla kvetinovú výzdobu okien majiteľom budov na námestí. Výsledok bol šokujúci - z 28 majiteľov budov prejavili záujem o sadenice iba siedmi.

Existujú však ale aj dobré skúsenosti. "S obyvateľmi viacerých bytových blokov veľa rokov výborne spolupracujeme," hovorí Gaboň. Na požiadanie im bezplatne dovezú zeminu a sadenice letničiek, o ktoré sa občania potom celé leto starajú. Sú radi a my sme tiež spokojní," dodáva. Podobnú spoluprácu rozbehli aj v školách, aby naučili žiakov žiť v prostredí kvetov.

Čo s exhalátmi?

Výfukové plyny z enormného počtu vozidiel na sídliskách nedovolia parkovým rastlinám v tesnej blízkosti parkovísk, aby sa rozvinuli. Mnohé vinou exhalátov odumierajú už po dvoch-troch dňoch. V pestovateľskej firme vám poradia, ktoré rastlinstvo je najmenej náročné a odolá aj v ťažko skúšanom teréne.

(tall)

Lodžie ako zimné záhrady

Ľudia stále túžia po tom, čo nemajú. Platí to rovnako aj v prípade kvetov, okrasných kríkov a stromov. "Mnohí obyvatelia činžiakov túžia experimentovať so zeleňou na svojich balkónoch a terasách," hovorí Jaroslav Bella, riaditeľ Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Bratislave. V snahe vyskúšať si čosi iné ako majú ich susedia a kombinovať viaceré druhy okrasného kvetenstva, sa dopúšťajú i niektorých chýb. Jednou z nich je pokus

o pestovanie mnohých stredomorských druhov rastlín, ktoré sa zapáčia počas dovolenky turistom. Aby bungévily, ibišteky, oleandre či citrusovníky prežili, podmienkou je vytvoriť im aspoň sčasti vhodné podmienky: dostatok slnka, vlahy a v prípade eukalyptov tienistého alebo záveterného prostredia. Ideálne miesta pre náročné exotické rastliny sú presklenné balkóny, v ktorých sa rastliny cítia ako v zimných záhradách rodinných domov. Prezieravé je, keď sa sadia do mobilných kontajnerov, ktoré sa dajú podľa potreby premiestňovať. V zimnom období však môžu subtropické mandľovníky, granátové jablká a ibízie v mrazivom prostredí na terasách a balkónoch trpieť. Premiestniť ich načas dovnútra, by znamenalo nájsť pre ne chladnejšie miesto, okolo 15 až 20 stupňov Celzia, čo sa vo vykurovanom prostredí bytových domov dá dosiahnuť iba veľmi ťažko. "Ak žijete v južnejších častiach Slovenska, môžete sa pokúsiť o prezimovanie náročnejších druhov, dokonca i niektorých paliem vonku, za dverami balkóna, pokiaľ im doprajete úplné závetrie a ochránenú izolovanú nádobu so zeminou," radí J. Bella. Osvedčenými v podmienkach balkónov a terás sú stálozelené popínavé druhy ihličnanov, borovíc a kríčkov. V lete sú na terasách a balkónikoch efektné letničkové záhony v črepníkoch, popínavé fazule, okrasné paradajky, tekvičky či malé papriky. Nezabudnite na dostatočné odvá-

dzanie prebytočnej vody z balkónových kvetináčov mimo steny domu bez toho, aby ste tým "zavlažovali" susedov pod vami.

(tall)

Proti exkrementom

Špeciálne "anti psie" prostriedky v spreji alebo v granulách odpudzujú psy, majú však časovo limitovanú účinnosť,

Bariéry brániace prístupu psov k pestovaným rastlinám. Vhodné sú betónové válovy s vyvýšenými okrajmi, odporúčajú sa pestovať rastliny s jedným úzkym kmeňom, na ktorom sa vo výške košatí koruna kríka. Ihličnany zahustené odspodu, najmä tuje, sa nedokážu brániť agresívnosti psích výlučkov, čoskoro zhnednú a po čase odumierajú. Veľmi účinné sú aj malé ploty, ktoré sa dajú ľahko zhotoviť alebo celé zakúpiť a obkolesiť nimi kmeň stromu či kríka.

Koše na psie exkrementy.

Žiadané rastliny pre sídliská

Vtáčí zob je krík, ktorý najčastejšie nájdeme v okolí prístupových ciest a vchodov do činžiakov. Možno ho dobre tvarovať a oddelovať ním predzáhradky od frekventovaného chodníka.

Podľa Ireny Šubertovej zo seneckej predajne ARBOR sa však v husto osídlených častiach sídlisk dobre osvedčila bohato kvitnúca a pritom nenáročná vaigélia. Jar pred panelák spoľahlivo donesie takmer nezničiteľný zlatý dážď, do sídliskovej zástavby je vhodná odolná ruža vráskavá, trojpuk štíhly, výrazne voňajúci pajazmín či tavoľníky. Najpôsobivejší a momentálne veľmi žiadaný je céder. Pri jeho výsadbe je však potrebné prihliadať na to, aby vyrastal v kyslej pôde a bol najmenej dvakrát ročne hnojený. Z listnáčov sa najviac predávajú dub obyčajný a breza. Žiaľ, mladé stromčeky sú ľahkou korisťou pre zlodejov.

Z tohto dôvodu sa pred sídliskové vchody niekedy dovážajú už odrastené dospelé stromy, ktoré by sa dali odcudziť len pomocou ťažkých mechanizmov.

Skryť Vypnúť reklamu

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Ako sa mení dynamika firiem?
     2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
     3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
     4. Po Slovensku na motorke
     5. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
     6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
     7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
     8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
     9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
     10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
     1. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
     2. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
     3. Po Slovensku na motorke
     4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
     5. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
     6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
     7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
     8. Behind every successful business lies a set of skilled people
     9. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
     10. Ako sa mení dynamika firiem?
     1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 21 749
     2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 907
     3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 086
     4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 195
     5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 10 131
     6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 321
     7. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 734
     8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 5 928
     9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 668
     10. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 5 578
     Skryť Vypnúť reklamu
     Skryť Vypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Marian Kočner počas pojednávania na Najvyššom súde.

     Pôvodný rozsudok v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice sprevádzali pochybnosti.


     3 h
     Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová

     Špecializovaný súd by mal vysvetliť prečo niektoré dôkazy odmietol.


     2 h

     Do parlamentu by sa dostalo osem strán.


     4 h

     Neprehliadnite tiež

     Logo podcastu Index o ekonomike a podnikaní.

     Ako ovplyvní ceny nehnuteľností sprísnenie poskytovania úverov.


     a 1 ďalší 10. jan
     Ilustračné foto.

     Ľudia najviac kupovali menšie byty.


     SITA 13. júl
     Ilustračné foto.

     V medzikvartálnom porovnaní stúpli takmer o tri percentá a v medziročnom porovnaní sa zvýšili o necelých 12 percent.


     SITA 30. máj