SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Bohatá zeleň panelákom pristane

Napriek tomu, že v predstavách ľudí o ideálnom bývaní dominujú rodinné domy vsadené do tichého prostredia zelene, trh s nehnuteľnosťami v mestách zaznamenáva určitý posun v nárokoch na pohodlie. Život v činžiakoch môže byť tiež atraktívny a v ľuďoch ...

Napriek tomu, že v predstavách ľudí o ideálnom bývaní dominujú rodinné domy vsadené do tichého prostredia zelene, trh s nehnuteľnosťami v mestách zaznamenáva určitý posun v nárokoch na pohodlie. Život v činžiakoch môže byť tiež atraktívny a v ľuďoch evokovať atmosféru útulného domova, farieb a pokojného miesta na oddych.

Bytové domy sa opäť dostávajú do popredia záujmu. Romantika vlastného domu sa môže časom vytrácať kvôli nárokom na jeho údržbu, strate súkromia v prehustenej výstavbe v okolí miest, upchatým cestám za prácou. V centrách miest by ste možno za cenu domu nekúpili ani pozemok, a tak ľudia odchádzajú do čoraz vzdialenejších "satelitov". Je pravdou, že dnes viacerí z nich začínajú na to doplácať. Pre niekoho môžu byť prekážkou vysoké múry medzi susedmi, izolácia, nedostatok času na starostlivosť o nehnuteľnosť a jej okolie, preťažené príjazdové komunikácie a s tým spojená únava z večerných príchodov z práce. Mnohým začne po čase chýbať ruch mesta, a aj to, že si nemôžu naplno vychutnať kultúru, športoviská, ľahko dostupné úrady, nákupné alebo zdravotné centrá. Prečo sa majú obávať, že súčasťou mestských činžiakov nie je voľnosť, ticho, vôňa a krása prírody, keď aj tieto atribúty môžu dômyselne naprojektované alebo kvalitne zrekonštruované a precízne udržiavané bytové domy poskytnúť?

Skryť Vypnúť reklamu

Keď príchod domov hladí dušu

V náručí zelene sa môžu stať aj šedivé a staré paneláky oázou pokoja. Na rozdiel od vybetónovaných plôch slúžiacich na parkovanie, hromadenie odpadkov, psích výkalov a, žiaľ, zároveň i hru detí, trávnaté plochy so stromoradím sú miestom, do ktorého sa ľudia radi vracajú, hoci ide o staršiu výstavbu. Realitní makléri zaznamenávajú vyšší záujem o bytové domy, v ktorých si môžu na priestranných terasách, balkónoch či predzáhradkách obyvatelia i návštevníci vychutnať "kus prírody". V kurze sú najmä staršie tehlové bytové domy, kde sa vždy nájde niekto, kto sa o predzáhradku pravidelne postará.

V slovenských mestách je situácia s úpravou terénu na sídliskách rozdielna. Názory kompetentných sa však zhodujú v jednom: ešte sa musíme naučiť prijímať krásu očami, nie rukami! Rozkrádanie sadeníc, šliapanie, dokonca aj parkovanie na upravených kvetinových a zatrávnených plochách vytvorených mestskými firmami či obyvateľmi sú iba niektoré z bolestivých problémov sídliskového života.

Skryť Vypnúť reklamu

V slovenských mestách

Mesto Trnava aj v tomto roku vyhlásila súťaž o najkrajšie upravenú predzáhradku a najkrajšiu kvetinovú výzdobu balkóna. Súťaž načasovali na prelom mesiacov apríl - máj. Zo skúseností, ide o obľúbenú aktivitu, na ktorej si ľudia dávajú záležať. Vyhodnocované bývajú osobitne predzáhradky pri bytových domoch a pred rodinnými domami. "Najlepšie sa starajú o krajší vzhľad pred domami seniori na starších sídliskách, ktorí predzáhradky považujú za náhradu za vlastnú záhradku," hovorí Jarmila Garaiová z Odboru územného rozvoja a koncepcií MÚ Trnava. Pokiaľ obyvatelia trnavských sídlisk prejavia záujem o poskytnutie rastlinného materiálu, mesto obyčajne všetkým vyjde v ústrety za podmienky, že materiál bude vysadený podľa pokynov odborných pracovníkov mestského úradu.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko má svoje pravidlá

Aj podľa Michala Kaliňáka z MsÚ Prešov predtým, než začnú obyvatelia niečo pred bytovkou vysádzať, je potrebné mať na mysli zopár pokynov. "Aktivity občanov v súvislosti so skrášľovaním svojho okolia majú byť v súlade so záujmami mesta," upozorňuje. Pri upravovaní, ochrane či rozširovaní zelene platí v meste všeobecne záväzné nariadenie, podľa ktorého občania nemôžu svojvoľne vstupovať do tvorby chránenej zelene v meste. Prešov síce neorganizuje súťaže v skrášľovaní balkónov a podobne, počas jarného a jesenného upratovania však zabezpečuje distribúciu veľkoobjemových kontajnerov.

Víkendy aj na Fončorde

Skrášľujúce jarné aktivity na sídliskách Radvaň, Fončorda a Podlavice pozná aj Banská Bystrica. Mesto tu organizuje akcie na vyčistenie verejných plôch, najmä medziblokovej zelene. Účelom je spoločne s obyvateľmi vyčistiť verejné priestranstvá, vyhrabať trávniky, pozbierať znečisťujúce predmety a uložiť odpad do vopred pristavených veľkoobjemových kontajnerov. Ak občania prejavia záujem zorganizovať spoločné práce, samospráva spolupracuje pristavením kontajnera na odpad, zapožičaním náradia, prípadne výsadbou drevín v okolí obytných domov.

Odvrátená strana - krádeže a nezáujem

Skúsenosti s ničením toho, čo bolo prácne a často s entuziazmom vytvorené majú v každom meste. "Zo záhonov ruží na Švermovej ulici z pôvodnej takmer stovky koreňov zostalo iba sedemnásť. Ostatné ukradli," povedal nám Tomáš Gaboň z Technických služieb mesta Brezno, ktorá sa stará o verejnú zeleň. Podobne si niekto svojvoľne odniesol aj tuje zo sídliska Mazorník. Novovysadené lipy a javory polámali. Na návrh poslankyne mestského zastupiteľstva firma bezplatne ponúkla kvetinovú výzdobu okien majiteľom budov na námestí. Výsledok bol šokujúci - z 28 majiteľov budov prejavili záujem o sadenice iba siedmi.

Existujú však ale aj dobré skúsenosti. "S obyvateľmi viacerých bytových blokov veľa rokov výborne spolupracujeme," hovorí Gaboň. Na požiadanie im bezplatne dovezú zeminu a sadenice letničiek, o ktoré sa občania potom celé leto starajú. Sú radi a my sme tiež spokojní," dodáva. Podobnú spoluprácu rozbehli aj v školách, aby naučili žiakov žiť v prostredí kvetov.

Čo s exhalátmi?

Výfukové plyny z enormného počtu vozidiel na sídliskách nedovolia parkovým rastlinám v tesnej blízkosti parkovísk, aby sa rozvinuli. Mnohé vinou exhalátov odumierajú už po dvoch-troch dňoch. V pestovateľskej firme vám poradia, ktoré rastlinstvo je najmenej náročné a odolá aj v ťažko skúšanom teréne.

(tall)

Lodžie ako zimné záhrady

Ľudia stále túžia po tom, čo nemajú. Platí to rovnako aj v prípade kvetov, okrasných kríkov a stromov. "Mnohí obyvatelia činžiakov túžia experimentovať so zeleňou na svojich balkónoch a terasách," hovorí Jaroslav Bella, riaditeľ Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Bratislave. V snahe vyskúšať si čosi iné ako majú ich susedia a kombinovať viaceré druhy okrasného kvetenstva, sa dopúšťajú i niektorých chýb. Jednou z nich je pokus

o pestovanie mnohých stredomorských druhov rastlín, ktoré sa zapáčia počas dovolenky turistom. Aby bungévily, ibišteky, oleandre či citrusovníky prežili, podmienkou je vytvoriť im aspoň sčasti vhodné podmienky: dostatok slnka, vlahy a v prípade eukalyptov tienistého alebo záveterného prostredia. Ideálne miesta pre náročné exotické rastliny sú presklenné balkóny, v ktorých sa rastliny cítia ako v zimných záhradách rodinných domov. Prezieravé je, keď sa sadia do mobilných kontajnerov, ktoré sa dajú podľa potreby premiestňovať. V zimnom období však môžu subtropické mandľovníky, granátové jablká a ibízie v mrazivom prostredí na terasách a balkónoch trpieť. Premiestniť ich načas dovnútra, by znamenalo nájsť pre ne chladnejšie miesto, okolo 15 až 20 stupňov Celzia, čo sa vo vykurovanom prostredí bytových domov dá dosiahnuť iba veľmi ťažko. "Ak žijete v južnejších častiach Slovenska, môžete sa pokúsiť o prezimovanie náročnejších druhov, dokonca i niektorých paliem vonku, za dverami balkóna, pokiaľ im doprajete úplné závetrie a ochránenú izolovanú nádobu so zeminou," radí J. Bella. Osvedčenými v podmienkach balkónov a terás sú stálozelené popínavé druhy ihličnanov, borovíc a kríčkov. V lete sú na terasách a balkónikoch efektné letničkové záhony v črepníkoch, popínavé fazule, okrasné paradajky, tekvičky či malé papriky. Nezabudnite na dostatočné odvá-

dzanie prebytočnej vody z balkónových kvetináčov mimo steny domu bez toho, aby ste tým "zavlažovali" susedov pod vami.

(tall)

Proti exkrementom

Špeciálne "anti psie" prostriedky v spreji alebo v granulách odpudzujú psy, majú však časovo limitovanú účinnosť,

Bariéry brániace prístupu psov k pestovaným rastlinám. Vhodné sú betónové válovy s vyvýšenými okrajmi, odporúčajú sa pestovať rastliny s jedným úzkym kmeňom, na ktorom sa vo výške košatí koruna kríka. Ihličnany zahustené odspodu, najmä tuje, sa nedokážu brániť agresívnosti psích výlučkov, čoskoro zhnednú a po čase odumierajú. Veľmi účinné sú aj malé ploty, ktoré sa dajú ľahko zhotoviť alebo celé zakúpiť a obkolesiť nimi kmeň stromu či kríka.

Koše na psie exkrementy.

Žiadané rastliny pre sídliská

Vtáčí zob je krík, ktorý najčastejšie nájdeme v okolí prístupových ciest a vchodov do činžiakov. Možno ho dobre tvarovať a oddelovať ním predzáhradky od frekventovaného chodníka.

Podľa Ireny Šubertovej zo seneckej predajne ARBOR sa však v husto osídlených častiach sídlisk dobre osvedčila bohato kvitnúca a pritom nenáročná vaigélia. Jar pred panelák spoľahlivo donesie takmer nezničiteľný zlatý dážď, do sídliskovej zástavby je vhodná odolná ruža vráskavá, trojpuk štíhly, výrazne voňajúci pajazmín či tavoľníky. Najpôsobivejší a momentálne veľmi žiadaný je céder. Pri jeho výsadbe je však potrebné prihliadať na to, aby vyrastal v kyslej pôde a bol najmenej dvakrát ročne hnojený. Z listnáčov sa najviac predávajú dub obyčajný a breza. Žiaľ, mladé stromčeky sú ľahkou korisťou pre zlodejov.

Z tohto dôvodu sa pred sídliskové vchody niekedy dovážajú už odrastené dospelé stromy, ktoré by sa dali odcudziť len pomocou ťažkých mechanizmov.

Skryť Vypnúť reklamu

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
     2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
     3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
     4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
     5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
     6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
     7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
     8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
     9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
     10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
     1. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
     2. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
     3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
     4. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
     5. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
     6. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
     7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
     8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
     9. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
     10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
     1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 20 021
     2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 657
     3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 153
     4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 467
     5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 828
     6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 589
     7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 263
     8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 117
     9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 5 907
     10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 873
     Skryť Vypnúť reklamu
     Skryť Vypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Čo robiť, ak som sa nestihol objednať na odber? (otázky a odpovede)

     Mobilné odberové miesta sú síce plné, samosprávy však cez víkend otvoria vlastné odberové miesta.

     Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.
     Stĺpček Jakuba Fila

     Zhovievavosť voči Matovičovi už vôbec nie je namieste

     Premiér vydiera národ aj koalíciu.

     Jakub Filo.
     Autorská strana Samuela Marca

     Ak by sa Fico a Pellegrini chceli vrátiť, nerobili by to lepšie (píše Samo Marec)

     Nikam sme sa nepohli, len sa všetci dohádali.

     Predseda vlády Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí po rokovaní 67. schôdze vlády SR.
     Píše Ivan Ostrovský

     Plagiátori ničia štát

     Rakúska ministerka ukázala našim zlodejom titulov, ako sa to robí.

     Premiér Matovič a Boris Kollár.

     Neprehliadnite tiež

     Podcast Index

     Index: Ani prísnejšia regulácia úverov nehnuteľnosti nezlacní

     Ako ovplyvní ceny nehnuteľností sprísnenie poskytovania úverov.

     Logo podcastu Index o ekonomike a podnikaní.
     Ilustračné foto.

     Ceny nehnuteľností na bývanie v prvom štvrťroku stúpli

     V medzikvartálnom porovnaní stúpli takmer o tri percentá a v medziročnom porovnaní sa zvýšili o necelých 12 percent.

     Ilustračné foto.

     V regióne, kde je kominárov málo, sa na nich čaká dlhšie

     Na Slovensku je okolo 800-tisíc domácností, ktoré majú komín. Kominárov je okolo 300.