SME

Snívanie o domoch, ktoré podopierajú nebo

Človek vždy hľadel na oblohu s obdivom. Svedčia o tom nielen pokusy lietať, ale aj stavby, ktoré sa dotýkali nebies. Prvou, ktorá chcela dosiahnuť túto métu zrejme bola slávna Babylonská veža postavená v Mezopotámii. Pravda, ak to nie je iba biblický ...

Človek vždy hľadel na oblohu s obdivom. Svedčia o tom nielen pokusy lietať, ale aj stavby, ktoré sa dotýkali nebies. Prvou, ktorá chcela dosiahnuť túto métu zrejme bola slávna Babylonská veža postavená v Mezopotámii. Pravda, ak to nie je iba biblický príbeh hovoriaci o zmätení jazykov.

Stavby, ktoré majú ambíciu dotýkať sa oblohy sú bezpochyby mrakodrapy. Vežiaky, pôvodne z Ameriky, dobyli už celý svet. No ľudia sa pozerajú stále čoraz vyššie. Niekedy ich sny zostanú uložené na papieri, pretože musia počkať na vývoj potrebných technológií. Inokedy sa dočkajú realizácie a na svetle sveta sa ukážu stavby, ktoré menia históriu.

SkryťVypnúť reklamu

Míľový mrakodrap

Pod projektom známym ako The Illinois, je podpísaný najvplyvnejší americký architekt 20. storočia Frank Lloyd Wright. Veža markodrapu, ktorý navrhol, mala merať jednu míľu, čiže niečo viac ako 1,5 kilometra, mala stáť v Chicagu a mala mať 528 poschodí s celkovou plochou 1,71 milióna metrov štvorcových plochy. Označenie "mala" je na mieste - táto budova nebola nikdy postavená. Keby ju však postavili, bola by ešte teraz najvyššou budovou na svete. Ak sa však pozrieme na v súčasnosti najvyššiu budovu na svete vo výstavbe Burj Dubai v Spojených arabských emirátoch, ktorá by mala po dokončení mať zhruba polovicu výšky The Illinois, môžeme v nej nájsť prvky Wrightovho rukopisu.

Wright veril, že postavenie tak vysokej budovy je technicky uskutočniteľné. V čase návrhu budovy bola najvyššou stavbou na svete budova The Empire State Buildings, ktorá dosahovala sotva štvrtinu výšky The Illinois. Ako uvádza na svojej webovskej stránke Nadácia Franka Lloyda Wrighta, architekt strávil viac ako sedemdesiat rokov svojho života vytváraním dizajnu, ktorý priniesol revolúciu do umenia a architektúry minulého storočia. Jeho meno nájdeme pod 1141 prácami, ktorými boli návrhy domov, úradov, kostolov, škôl, knižníc, mostov, múzeí a budov ostatných typov. Celkovo 532 projektov bolo aj dokončených a z nich 409 stále stojí. Treba však podotknúť, že Frank Llloyd Wright zomrel v roku 1959. Napríklad jeho dielo Marin Mounty Civil Center dokončené v tom istom roku, ako si architekta našla smrť, bolo natoľko nadčasové, že si ho vybrali filmári o takmer štyridsať rokov neskôr (v roku 1997), aby v ňom natočili sci-fi film Gataca. Ďalšou celosvetovo známou budovou, ktorú Wright navrhol je Guggenhaimovo múzeum v New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto na oblohe

Výška jedného kilometra zaujala tím architektov japonskej spoločnosti Takenaka Corporation, ktorí navrhli mesto vo veži vysokej rovných tisíc metrov. Budova so základňou o priemere štyristo metrov by mala celkovú podlažnú plochu osem kilometrov štvorcových. Návrh z roku 1989 predpokladal, že vo veži bude trvalo bývať 35 tisíc stálych obyvateľov a za prácou do nej bude dochádzať ďalších stotisíc ľudí. Sky City 1000, ako sa projekt volá, sa skladá zo štrnástich konkávnych miskovitých segmentov (Space Plateau) postavených na sebe. Každý blok by mal mať približne štyridsať poschodí. Plán budovy v sebe zahŕňa obytné časti, úrady, obchodné priestory, školy, divadlá a ďalšie moderné vybavenie. Horizontálnu dopravu na jednotlivých podlažiach - Space Plateau - by mal zaisťovať minivlak, vertikálnu dopravu trojposchodové rýchlovýťahy s kapacitou sedemdesiat osôb. Toľko informácie z oficiálnej stránky firmy. Takenaka Corporation, ktorá budovu navrhla, je jednou z najväčších japonských stavebných spoločností. Jej pôvod siaha až do sedemnásteho storočia a v súčasnosti medzi jej projekty patria napríklad Tokyo Tower či Nippon Club Twer v New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu

Vyššia ako hora Fuji

Ešte ambicióznejší projekt navrhli architekti inej japonskej spoločnosti - Taisei Construction. Projekt s názvom X-Seed 4000 je momentálne najvyššou budovou, aká bola kedy naprojektovaná. Budova s výškou štyri kilometre, základňou o dĺžke šesť kilometrov a osemsto poschodiami by mohla poskytnúť ubytovanie pre päťstotisíc až milión obyvateľov. Stojí za zmienku, že pre Japoncov posvätná hora Fuji, meria iba 3776 metrov.

Projekt X-Seed 4000 navrhli projektanti spoločnosti Taisei ako kombináciu ultramoderného bývania a interakcie s prírodou. Zdrojom energie pre toto mesto by malo byť výhradne slnko. Umiestnenie projektu naplánovali do Tokia na úroveň mora. Podľa odhadov cena tohto projektu, ak by našiel investora by sa mala pohybovať medzi 300 až 900 miliardami dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Taisei Corporation je lídrom na japonskom trhu. Zameriava sa na štyri hlavné oblasti podnikania: stavba budov, stavebníctvo (civil engineering), realitný development a engineering. Na trhu pôsobí už 128 rokov.

Život v pyramíde

Aj ďalší megaprojekt pochádza z Japonska. Je síce menší, ako projekt X-Seed, napriek tomu je dvanásťkrát vyšší ako Chufevova pyramída v Gize. Projekt Shimizu TRY 2004 Mega-City Pyramid, ktorý sa má tvar pyramídy, by mohol stáť v Tokijskom zálive.

Celková naprojektovaná výška komplexu budov je, ako napovedá názov, 2004 metrov. Ubytovacie kapacity v ňom by stačili pre 750 tisíc ľudí. Projekt je teda odpoveďou na rastúci nedostatok miesta v japonskom megacity Tokiu. Vybudovať ho kvôli jeho veľkosti s použitím súčastných materiálov jednoducho nie je možné - sú priťažké. Riešenie však podľa Discovery Channel ponúkajú ľahké materiály vyvíjané na báze uhlíkových nanotrubiek.

SkryťVypnúť reklamu

Základňa projektu Mega-City Pyramid má 2800 metrov. Celková zastavaná plocha je naplánovaná na približne 88 kilometrov štvorcových. Budovu navrhli vystavať z ôsmich úrovní, ktorých výška by dosahovala 250 a pol metra. Na prvej až štvrtej úrovni by boli umiestnené byty, či úrady. Ostatné úrovne autori rezervovali pre výskum, voľný čas a podobne. Súčasťou projektu jednotlivých budov sú zóny na bývanie, obchod a voľný čas. Na celkovej ploche päťdesiat kilometrov štvorcových je v plánoch 240 tisíc bytových jednotiek. Každá budova by mala mať svoj vlastný zdroj energie, pričom ako primárny zdroj sa využíva slnko a vietor. Na úrady a obchodné priestory určené pre zamestnanie až osemsto tisíc ľudí je vyhradených 24 kilometrov štvorcových, zvyšných štrvásť kilometrov štvorcových by zabrali už spomínaný výskum a priestory pre voľnočasové aktivity.

SkryťVypnúť reklamu

Extreme enginnering

Dosahovanie stále vyšších cieľov patrí k ľudskej náture. Niet sa preto čo čudovať, že "extrémne" stavby, ku ktorým nepochybne patria uvedené projekty zaujali aj televíznu stanicu Discovery Channel, ktorá už niekoľko sezón mapuje podobné projekty. Napriek tomu, že tieto projekty sú len vo fáze vízií, ich realizácia nemusí byť až taká nereálna. Výška veže Burj Dubaj, ktorá sa momentálne stavia, má prekročiť osemsto metrov. Keďže kvôli konkurencii, ani na oficiálnej stránke stavby nie je uvedená definitívna výška, niektoré odhady hovoria až o 940 metroch. Na potvrdenie či vyvrátenie si budeme musieť počkať ešte rok, kedy má byť veža dokončená. V súčasnosti je podľa oficiálnej webstránky venovanej projektu postavených 128 poschodí a výška stavby je 460,1 metra. Do prekonania výškového rekordu, ktorý momentálne drží budova Taipei 101 s 508 metrami, jej tak momentálne chýba necelých päťdesiat metrov.

SkryťVypnúť reklamu

Moskva chce vežu

Sen ísť do "až pod nebo" by si mala onedlho splniť aj Moskva. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Nový okruh Moskvy Valeryho Zhilova, tento rok by mali dokončiť projekt budovy Veža Rusko (Bašňja Rossija). Budovu vysokú 630 metrov plánujú začať v Moskve stavať na začiatku budúceho roka, dokončená by mala byť o tri roky neskôr. Nachádzať by sa tu mali bytové apartmány, hotel, reštaurácie i kancelárie.

(ht)


Autor: Ján Holický

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 455
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 902
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 236
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 036
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 820
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 801
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 068
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 926
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 447
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 253
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 068
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 926
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 447
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 253
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu