SME

Aby slnko šetrilo peniaze

Tepelné slnečné kolektory slúžia na ohrev vody pre domácnosť, ktorá sa ďalej využíva priamo ako teplá úžitková voda, alebo nepriamo na podporu vykurovania, či ohrev vody v bazéne. Vzhľadom na súčasné ceny energií a ich predpokladaný nárast v budúcnosti,

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - PETER ŽÁKOVIČ)

ako aj vzhľadom na zníženie emisií prúdiacich do ovzdušia by mal každý stavebník nového rodinného domu zvážiť ich inštaláciu.

V podmienkach Slovenska efektívna inštalácia solárnych kolektorov dokáže zabezpečiť až 75 percent celoročnej energie potrebnej na ohrev vody v domácnosti a 30 až 40 percent energie potrebnej na vykurovanie rodinného domu (pri nízkoteplotnom stenovom či podlahovom vykurovaní). Najviac efektívne, avšak aj najdrahšie sú kombinácie ohrev teplej vody, podpora vykurovania a ohrev bazénovej vody.

SkryťVypnúť reklamu

Úspora pri ohreve vody

Ceny za kompletný solárny systém na kľúč pre štvorčlennú domácnosť sa pohybujú od 150 tisíc korún vrátane DPH a montáže. Pri životnosti 25 až 30 rokov a raste energií o štyri percentá ročne dokážu v porovnaní s plynovým ohrevom vody solárne systémy takejto domácnosti ušetriť takmer pol milióna korún. Okrem priamej úspory solárny systém významne predlžuje životnosť vykurovacieho kotla, a to aj na viac, ako dvojnásobok, nehovoriac o ekologickom rozmere.

Ak aj stavebník pri novostavbe rodinného domu o solárnom systéme momentálne neuvažuje, je vhodné, ak sa poistí pre budúcnosť - ponechá si miesto pre inštaláciu kolektorov na streche, na inštaláciu solárneho bojlera v kotolni a myslí aj na priestor pre dodatočnú inštaláciu solárnych rozvodov do stien a priečok.

SkryťVypnúť reklamu

Kolektory pre starší dom

Inštalácie solárnych kolektorov na starších rodinných domoch môžu byť komplikovanejšie, ako pri novostavbách - záleží to od toho, či existujúca stavba má dostatok voľnej plochy na inštaláciu kolektorov orientovanú na juh, dostatok vhodnej plochy na inštaláciu solárneho bojleru a podobne. Ak máte starší rodinný dom, o inštalácii solárnych kolektorov je najvhodnejšie uvažovať, ak sa chystáte rekonštruovať či už vykurovací systém, alebo celú stavbu. Vhodné je tiež posúdiť dom ako celok z energetického hľadiska a na základe toho navrhnúť a vybrať efektívne úsporné opatrenia. Posúdiť ekonomickú zmysluplnosť inštalácie solárneho systému možno najjednoduchšie na základe porovnania terajších nákladov na ohrev vody, resp. na vykurovanie, s predpokladanou úsporou a výškou investičných nákladov do inštalácie solárneho systému.

SkryťVypnúť reklamu

Dosky a trubice

V našich zemepisných podmienkach patria k najpoužívanejším typom kolektorov ploché kolektory. Pozostávajú z kolektorovej tepelne odizolovanej hliníkovej skrine, prekrytej špeciálnym sklom. Pod ním je absorbčná plocha s rúrkovým meandrom, ktorým prúdi teplonosná kvapalina ohrievaná slnkom. Ďalšou možnosťou sú trubicové vákuové kolektory - kolektory skladajúce sa z rôzneho počtu trubíc izolovaných vákuom. Ide o výkonnejšie kolektory ako sú ploché, no ich cena je úmerne tomu vyššia. Sú vhodné pre náročnejšie systémy, kde je potrebné dosiahnuť vyšších teplôt, napríklad pri podpore vykurovania, alebo zabezpečovania energie pre priemysel.

Vyžadujte certifikát

Kĺúčový prvok solárneho systému - solárny kolektor je vystavený mimoriadnej meteorologickej záťaži - zmenám teplôt od -20°C v zime, po vyše 200°C počas horúcich letných dní, prudkým búrkam, ľadu a padajúcemu ľadovcu. Preto je mimoriadne náročný na kvalitu konštrukcie. Bežný spotrebiteľ nedokáže pohľadom posúdiť kvalitu solárneho kolektoru - od pevnosti sklenej plochy, alebo sklenných trubíc, svetelnej priepustnosti, energetického výkonu, až po vodotesnosť kolektorovej vane. Niektorí predajcovia môžu poskytnúť neúplné informácie. Pri kúpe kolektoru sa preto odporúča vyžadovať certifikát niektorej z európskych skúšobní, ako sú SPF Rapperswil (www.spf.ch), Solar Keymark (www.solarkeymark.org), ISE Freiburg (http://www.ise.fhg.de), Arsenal research (www.austriasolar.at), ktoré na svojich webových stránkach uvádzajú technické detaily testovaných kolektorov. Takisto odporúčame uvažovať o kolektoroch vyvinutých pre naše klimatické podmienky - kolektory určené pre austrálsky, čínsky, či grécky trh nemusia byť vhodné, ani dostatočne odolné pre naše chladné zimy.

SkryťVypnúť reklamu

Bytové domy a veľké budovy

Pri solárnych kolektoroch, tak ako aj pri iných úsporných riešeniach platí: čím je vyššia spotreba, tým viac ušetria. Čím je budova energeticky náročnejšia, tým sa investícia do solárneho systému skôr vráti. Najväčšia spotreba teplej vody je vo verejných plavárniach, nemocniciach a v ubytovacích zariadeniach. Návratnosť investície do solárneho systému sa v takomto prípade pohybuje na úrovni štyroch, piatich rokov, pričom po tomto období majú tieto zariadenia mimoriadne nízke náklady na ohrev vody. Pozitívnym príkladom môže byť Srbsko, kde sa slnečné kolektory z iniciatívy tamojšej vlády montujú na každú nemocnicu, čo bude mať v budúcnosti obrovský efekt. Podobne efektívne sú inštalácie solárnych kolektorov v prípade bytových domov s veľkou spotrebou vody. Vo veľkej väčšine však túto inštaláciu realizuje spoločnosť zabezpečujúca centrálnu dodávku tepla (napr. sídlisko Hliny Žilina). Ak má bytový dom vlastnú kotolňu, vtedy inštalácia solárnych kolektorov prináša nemalé priame úspory priamo obyvateľom domu.

SkryťVypnúť reklamu

Na čo myslieť v rodinnom dome

Hlavnou podmienkou pre fungovanie solárneho systému je dostatok slnečného žiarenia. Podľa meteorologických štatistík je na Slovensku rozdiel ročných úhrnov slnečného žiarenia na najslnečnejšom (Komárno) a najmenej slnečnom mieste (Kysucké Nové Mesto) len trinásť percent. Z toho vyplýva, že solárny systém je možné inštalovať na akomkoľvek mieste Slovenska, bez zásadných rozdielov v účinnosti. Samozrejme, ideálne je, ak miesto inštalácie je netienené počas celého dňa. Ak chcete využiť slnečné kolektory v rodinnom dome musíte splniť niekoľko podmienok. Prvou je dostatok vhodnej plochy pre inštaláciu solárnych kolektorov. Montujú sa na šikmú, či plochú strechu rodinného domu, do fasády, alebo na iné vhodné miesto v záhrade. Plocha kolektorov nesmie byť ničím tienená (budovy v susedstve, stromy), ideálna orientácia solárnych kolektorov je priamo na juh a sklon 45 stupňov. Pre bežné inštalácie pre ohrev vody postaču-je plocha od štyroch do šiestich metrov štvorcových, pri väčších inštaláciách napríklad na podporu vykurovania ide o plochu 10 až 12 m2.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou podmienkou je mať dostatok vhodnej plochy na inštaláciu solárneho bojleru. Solárny bojler má väčší objem, ako je bežný zásobník na teplú vodu. Zvyčajne je úzky a vysoký, s objemom 200 alebo 300 l pri inštaláciách pre ohrev vody alebo 500 až 1000 l pri náročnejších inštaláciách pre podporu vykurovania. Solárny zásobník sa montuje na mieste s vhodným napojením ne vodovodný, resp. vykurovací systém a s vhodným napojením na záložný zdroj tepla spravidla v kotolni rodinného domu. Solárny kolektor sa napojí na solárny zásobník medeným izolovaným potrubím. Toto spojenie by malo byť čo najkratšie a najpriamočiarejšie.

Na čo slúžia

Bazénové absorbéry - sú to plastové kolektory určené na sezónny ohrev vody v exteriérovom bazéne. Bazénová voda cirkuluje priamo cez absorbér, ohriata sa vracia späť do bazénu. Pri zazimovaní bazénu sa bazénové absorbéry musia vypustiť a odinštalovať.

SkryťVypnúť reklamu

Samotiažne (gravitačné) solárne systémy - používajú sa na sezónny ohrev vody - od jari do jesene. Ide o kompaktný systém obsahujúci kolektor, na ktorý je bezprostredne napojený solárny zásobník. Ich výhodou je nízka cena a jednoduchá svojpomocná inštalácia. Systémy s núteným obehom pre vykurovanie aj ohrev vody - skladajú sa zo slnečných kolektorov nainštalovaných na streche, na fasáde domu, či na inom vhodnom mieste, solárneho bojleru inštalovaného spravidla v kotolni, čerpadla a regulačnej jednotky. Ide o technologicky náročný systém vyžadujúci odbornú montáž. Slnečnými kolektormi ohriata voda sa zhromažďuje v solárnom akumulačnom bojleri, odkiaľ je distribuovaná ďalej jednak na priame použitie, alebo na podporu vykurovania, či ohrev vonkajšieho alebo vnútorného bazénu. Solárny akumulačný bojler je napojený na záložný zdroj tepla (plynový, elektrický kotol a podobne), ktorý zabezpečuje ohrev v prípade nepriaznivých slnečných podmienok.

SkryťVypnúť reklamu

(ds)

Autor: Dalibor Šebest (autor pracuje v Energetickom centre Bratislava)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 4. 2024)
USD 1.068
AUD 1.657
CZK 25.254
JPY 164.820
CAD 1.469
GBP 0.856
HUF 393.930
PLN 4.326
CHF 0.970
SEK 11.637

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 684
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 106
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 111
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 268
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 98 243
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 536
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 253
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 710
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 019
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 644
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 894
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 889
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predseda vlády SR Robert Fico.

Privítal záver o využití aj súkromných zdrojov na oživenie domácej ekonomiky.


TASR
Ilustračné foto

Batériové úložiská tak predbehli plyn, vodné aj jadrové elektrárne.


SITA
Výstražná tabuľa a technológia zariadenia plynovodu na prepojovacom bode Budince – reverz.

Rokovalo sa aj o Balkánskej ceste.


TASR
Ilustračné foto

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť analyzovala novelu dôchodkového systému.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 98 243
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 536
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 253
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 710
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 019
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 644
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 894
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 889
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu