Bankový sektor si vlani v kľúčových finančných lokalitách v Európe prenajímal vyše 917-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov. V porovnaní s rokom 2005 to bolo o takmer osem percent viac. Vyplýva to z hodnotenia konzultačnej spoločnosti v oblasti nehnuteľností Cushman & Wakefield.
Medzi kľúčovými európskymi bankovými lokalitami sa na prvom mieste podľa Cushman & Wakefield umiestňuje Paríž. Vo francúzskej metropole banky totiž obsadili až 212,9-tisíc metrov štvorcových. Druhé miesto si vybojovala londýnska oblasť City & Docklands (City a bývalé londýnske doky) so 179 050 metrami štvorcovými. Za ňou sa v tesnom závese drží Frankfurt so 178 600 metrami štvorcovými plochy obsadenej bankovými inštitúciami.
Rastú aj požiadavky
Kľúčoví hráči v bankovom sektore pokračujú v expanzii, za ktorou stojí rovnako rast ako fúzie a akvizície. "To vedie k rozširovaniu priestorov, ktoré obsadzuje bankový sektor v kľúčových európskych lokalitách. Plocha kancelárskych priestorov slúžiacich bankám sa zvýšila od roku 2004 až o 31 percent, z pôvodných 700-tisíc metrov štvorcových na minuloročných 917-tisíc metrov štvorcových," komentuje situáciu Guy Douetil z uvedenej spoločnosti. Situácia bola živšia v druhej polovici minulého roka. Oproti prvému polroku bankový sektor obsadzoval až o 48 percent viac plochy. Samotné mestá Londýn a Paríž sa vlani podieľali na celkovej bankovej činnosti v Európe 44 percentami. "Z Londýna a Paríža sa stávajú dve top bankové centrá," dodáva Douetil.
Zmluvy vopred
Ponuka najkvalitnejších kancelárskych priestorov je v Londýne obmedzená, zvlášť v lokalite City & Docklands, o ktorú majú banky predovšetkým záujem. Výsledkom je, že banky, ktoré chcú expandovať, podpisujú predbežné zmluvy o prenájmoch nových priestorov, ktoré sa na trhu objavia až v rokoch 2008 a 2009. "Bankový sektor spolu s právnickými firmami, s ktorými banky veľmi úzko spolupracujú, dominovali vlani podnikateľom, ktorí obsadili kancelárske priestory v centre Paríža a v parížskej štvrti La Défense," skonštatoval prezident pobočky Cushman & Wakefield vo Francúzsku Denis Samuel-Lajeunesse.
Na čele tri banky
Najviac novoobsadených priestorov pripadlo vlani na Société Générale, ktorá obsadila 68-tisíc metrov štvorcových v 183 metrov vysokej Tour Granit susediacej s centrálou banky v parížskej La Défense. Na druhom mieste nasledovala Deutsche Bank, ktorá si prenajala 36-tisíc metrov štvorcových v administratívnej časti Frankfurtu West. Nasleduje americká State Street Bank, ktorá si zazmluvnila 33 750 metrov štvorcových v londýnskej časti Docklands, ktoré budú hotové v roku 2009.
Keď sa sťahovať, tak hneď
Podľa Guya Douetila budú banky naďalej zvyšovať svoju aktivitu na kľúčových trhoch s kancelárskymi priestormi v Európe. Bude to výsledkom pokračujúcej vlny konsolidácie bankového sektora v regióne. "Banky si však musia uvedomiť, že ponuka kancelárskych priestorov, ktoré spĺňajú ich požiadavky, sa v roku 2007 postupne znižuje, takže ak sa chcú presťahovať tento rok, mali by urobiť čo najskôr. V roku 2008 sa predpokladá, že ponuka začne dobiehať dopyt, keďže sa vo viacerých európskych kľúčových lokalitách otvoria nové, vysokokvalitné priestory," dodáva Douetil.
Text: Gabriela Fialová, foto ČTK