Hovorí sa o podpore kúpy kotla na vykurovanie a ohrev vody biomasou. V rodinnom dome mám klasický plynový kotol. Čo by ma stála kúpa a inštalácia kotla napríklad na štiepku? Môžu sa obidve zariadenia dopĺňať? O koľko lacnejšie by ma vyšlo vykurovanie štiepkami v porovnaní s plynom?
Jarmila, Bratislava
Vo všeobecnosti pre rodinný dom by som štiepku ako palivo veľmi neodporúčal. Štiepka je pomerne drahá a náročná na skladovanie a manipuláciu. Vhodnejšie pre malé prevádzky je kusové drevo. Pelety sú tiež vhodné, ale nákladné, umožňujú však čiastočnú automatizáciu prevádzky v porovnaní s kusovým drevom. Ak by oba systémy, to znamená plynový a na biomasu, mali byť funkčné, v princípe to je možné, museli by byť zapojené paralelne s manuálnym pripájaním do systému.
Ak orientačne porovnáme výrobné náklady na teplo, pre maloodberateľa sú jednoznačne najdrahšie zemný plyn a pelety. Výroba jedného gigajoulu tepla pri nich pri zohľadnení dane z pridanej hodnoty prekračuje štyristo korún. Na takmer tristo korún vyjde gigajoul tepla z brikiet, viac ako 150 korún to bude pri hnedom uhlí (porovnávame ceny Hornonitrianskych baní). Okolo stovky stojí výroba jedného gigajoulu tepla z lesnej štiepky (Lesy SR) a z pilín, najlacnejšie sú slama a kôra.