SME

Čas na oživenie panelového dedičstva

V minulosti mestá riešili otázku, či nevzhľadné a aj chátrajúce paneláky zbúrať alebo zachovať. Najmä z ekonomických dôvodov prevážila druhá možnosť a panelové domy začali meniť svoju tvár. Oveľa pomalšie však mestá vdychujú nový život celým sídliskám.

Tie pritom v sebe ukrývajú ťažko uchopiteľnú kvalitu. Sú v nich zasunuté spomienky, ale aj medziľudské vzťahy a väzby, ktoré sa už na inom mieste nepodarí obnoviť.

Po novembri 1989 boli slovenskí architekti presvedčení o tom, že ich hlavnou úlohou v najbližších rokoch bude premena panelových sídlisk. Nestalo sa tak. Hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta si myslí, že sa na oživenie ich podoby nezamerali aj preto, že revitalizácia sídlisk je príliš zložitým a interdisciplinárnym problémom, ktorý by mali riešiť nielen architekti, ale aj ekonómovia, sociológovia, či dopravní inžinieri. Jaroslava Zapletalová z Inštitútu bývania vidí problém aj v tom, že regenerácia sídiel sa nedá vmestnať do jedného volebného obdobia, s ktorým mnohí predstavitelia samosprávy stotožňujú svoju politickú zodpovednosť.

SkryťVypnúť reklamu

Čiastkové projekty

V slovenských podmienkach sa príliš nezvykne uvažovať o integrovaných projektoch, ktoré by rozvíjali niekoľko funkcií v obytných zónach. Aj na tento problém podľa starostu Petržalky Milana Ftáčnika narážali snahy o oživovanie sídlisk. Všetky projekty sa zatiaľ robia čiastkovo - osobitne parkovanie, osobitne zeleň a osve zatepľovanie, podľa toho, ako sú tieto oblasti na úradoch rezortne podelené.

Väčšina slovenských miest sa v uplynulých rokoch zamerala skôr na kozmetické úpravy na panelákoch, akými sú zatepľovanie, nadstavby či úprava fasád domov. Mnohým sídliskám chýba občianska vybavenosť, ktorá sa v minulosti nestihla dobudovať, alebo v uplynulých rokoch zanikla, často aj na úkor zahusťovania sídlisk novou výstavbou, ale aj dostatok verejných priestranstiev.

SkryťVypnúť reklamu

Celoeurópsky problém

Minulosťou určená podoba sídlisk sa vo väčšine miest veľmi nezmenila aj preto, že samosprávy nemali doposiaľ na zveľaďovanie panelového dedičstva dostatok prostriedkov. To by sa už však malo v najbližších rokoch zmeniť. Podľa štátneho tajomníka Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR Daniela Ácsa sa zanedbané obytné prostredie považuje za celoeurópsky problém, ktorý znižuje kvalitu života obyvateľstva. Aj preto sa v programovom období rokov 2007 až 2013 počíta s financovaním projektov regenerácie sídiel z európskych zdrojov, hoci priznáva, že by tieto zdroje mali byť len doplnkovým nástrojom financovania. Ács sa pritom netají tým, že v Bruseli len ťažko nájdu podporu projekty, ktoré sa budú týkať zveľadenia jednotlivých domov. Európske zdroje by totiž mali podporiť projekty, ktoré zvýšia štandard bývania i kvalitu života na celých sídliskách.

SkryťVypnúť reklamu

Kde na to vziať

Európska pomoc nie je určená pre všetkých a nie je všemocná, peniaze z európskych fondov môžu pomôcť, ale prostriedky musia vyčleniť aj mestá. "Slovenské mestá, ktoré chcú revitalizovať sídliská sa môžu uchádzať o prostriedky z regionálneho operačného programu, ktorý upravuje otázku revitalizácie sídiel," hovorí Ivana Hodošiová zo seneckej konzultačnej spoločnosti For - Euro consulting. Táto podpora, o ktorú by sa mali samosprávy uchádzať prostredníctvom VÚC je určená mestám nad 15 000 obyvateľov a zameriava sa na také oblasti v nich, ktoré majú vyše tisíc obyvateľov. Podľa Hodošiovej sa už o možnosť financovania oblasti revitalizácie a regenerácie sídlisk aktívne zaujímajú Košice, ostatné mestá zatiaľ skôr skúmajú možnosti, aké im program ponúka.

SkryťVypnúť reklamu

Český príklad

V susednej Českej republike o revitalizácii sídlisk ľudia začínali diskutovať až potom, ako sa rekonštrukcii podrobili paneláky, v ktorých bývajú. V Šternberku napríklad začali pred rokom s revitalizáciou troch sídlisk a na pomoc si prizvali nielen odborníkov z rôznych oblastí, ale najmä obyvateľov, ktorí na sídliskách žijú. Aj vďaka vzájomnej komunikácii vznikol projekt regenerácie sídlisk. Počas druhého prerokovania projektu sa mohli obyvatelia vyjadriť aj k tomu, ktoré úpravy by mali ísť ako prvé. Petr Mičola z ateliéru Bonmot si bezprostredný kontakt s obyvateľstvom a jeho vtiahnutie do projektu pochvaľuje. Zároveň ale priznáva, že niekoľko tisíc obyvateľov bolo pre ateliér oveľa náročnejším partnerom na diskusiu, ako bežní klienti, ktorí do ateliéru prichádzajú.

SkryťVypnúť reklamu

Dva neúspešné pokusy

Bratislavská Petržalka so zhruba 400 panelovými domami, v ktorých je viac ako 41 700 bytov má už za sebou dva pokusy o revitalizáciu.

Pred šiestimi rokmi sa na jej území urobili dve urbanistické štúdie v zónach Petržalka - Háje - Ovsište a Petržalka - Lúky - Betliarska. Hoci architektonické ateliéry spracovali analýzu a prišli i s výsledným návrhom štúdie zóny, obidva pokusy stroskotali na tom, čo v susednom Šternberku nepodcenili - teda na podpore obyvateľov. Tí v Petržalke neboli vtiahnutí do prípravy štúdie.

Predstavitelia Petržalky si po neúspešných pokusoch o oživenie sídlisk zapojenie verejnosti do diskusie o ich budúcej podobe uvedomujú. V budúcnosti plánujú s nimi od začiatku komunikovať a vtiahnuť ich do prípravy i spracovania projektu regenerácie sídliska, ktorý by bol financovaný z európskych i domácich zdrojov. "Chceme pripraviť projekt zriadenia troch komunitných centier v spolupráci s Centrom komunitného rozvoja," hovorí starosta Ftáčnik.

SkryťVypnúť reklamu

Komunity na sídliskách chýbajú

Komunitné centrá zohrali pri revitalizácii mestských štvrtí významnú úlohu aj vo Viedni. Plnili úlohu vysunutých pracovísk magistrátu v problémových mestských častiach. V nich sa odohrávala diskusia o návrhoch riešení, ktoré by boli pre lokality optimálne.

Vo väčšine slovenských miest však možno pri regenerácii štvrtí a panelových sídlisk s takouto pomocou počítať len ťažko. Komunitný život totiž aj vďaka tomu, ako sa sídliská v uplynulých desaťročiach stavali takmer úplne zanikol. Sociológ Ján Bunčák to označuje za jedno z výrazných negatív urbanizmu z minulosti.

Denisa Čimová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 862
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 154
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 756
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 951
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 931
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 604
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 246
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 422
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 204
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 931
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 604
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 246
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 422
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 204
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu