SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Slováci sa sťahujú do Rakúska

Padla ďalšia bariéra. Zrušenie hraničného prechodu medzi Slovenskom a Rakúskom Bratislavčanov posmelilo. Mnohí z nich zvažujú kúpu nateraz cenovo výhodnejšej nehnuteľnosti v tomto susednom štáte. Aj za cenu, že do práce v hlavnom meste budú musieť ...

(Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)

Padla ďalšia bariéra. Zrušenie hraničného prechodu medzi Slovenskom a Rakúskom Bratislavčanov posmelilo. Mnohí z nich zvažujú kúpu nateraz cenovo výhodnejšej nehnuteľnosti v tomto susednom štáte. Aj za cenu, že do práce v hlavnom meste budú musieť dochádzať.

Bratislavčania začali nehnuteľnosti za slovensko-rakúskou hranicou nakupovať už pred rokmi. K hlavným dôvodom patrila a doteraz stále patrí cena. Do pádu železnej opony sa z málo atraktívnych prihraničných oblastí Rakúšania skôr sťahovali bližšie k Viedni, ako by sa tam usídlovali, čomu zodpovedala aj cena realít. Odstránenie neprekonateľnej politickej bariéry toto územie zrazu postavilo do geograficky zaujímavej pozície v blízkosti hlavného mesta rýchlo sa rozvíjajúceho štátu. Ceny tu však s pribúdajúcimi rokmi rástli pomalšie ako v Bratislave. Nedávne rozšírenie schengenských hraníc situácii pridalo ďalší kvalitatívne nový rozmer - zrušenie hraničného priechodu odstránilo najmä psychologickú bariéru. Bratislavčania začali s väčšou naliehavosťou obiehať realitky, ktoré majú v ponuke rakúske nehnuteľnosti. Šance sa chopili aj rakúski developeri a prispôsobujú sa dopytu zo Slovenska.

VIDEO: Slováci smerujú za hranice

VIDEO: Silvia Pňačková

O pätinu lacnejšie

Vo všeobecnosti sa ceny nehnuteľností blízko za hranicami v Rakúsku pohybujú o dvadsať až tridsať percent pod cenami v okolí Bratislavy, niekde ešte nižšie. Slováci nakupujú vo Wolfsthali, Bergu či Kittsee, ktoré sú od stredu Bratislavy vzdialené tak ako napríklad Dúbravka, Lamač, Krasňany, Trnávka či Prievoz. V okruhu vo vzdialenosti desať kilometrov od stredu mesta sa nachádzajú Hainburg, Edelstal, Pama, Jahrndorf. Z nich to majú obyvatelia do stredu Bratislavy takmer rovnako ďaleko ako ľudia z Devína, Záhorskej Bystrice, Rače, Podunajských Biskupíc alebo Rusoviec.

Michal z Bratislavy napríklad kúpil starší, 35 metrov štvorcových veľký jednoizbový byt v Hainburgu za 24 tisíc eur (zhruba 800 tisíc korún). Pôvodne stál viac, no napokon sa mu podarilo zjednať nižšiu cenu. Ako hovorí, pre kúpu bytu v Rakúsku sa rozhodol, lebo nechce pracovať iba kvôli tomu, aby celý život splácal hypotéku za drahé bývanie v Bratislave. Kúpený byt bol až druhým v poradí, ktorý si s partnerkou vybrali. Pri prvom, ktorý si vyhliadli v inzeráte na internete, ich predbehol iný Slovák. Ďalšie kontakty už získali v Hainburgu na základe odporúčaní. Obavy ako ich prijmú rakúski susedia Michal nemá, dávnejšie tam už pracoval a v budúcnosti si plánuje rozšíriť živnosť aj na Rakúsko.

Ošiaľ môže dvihnúť ceny

"Záujem o rakúske nehnuteľnosti v pohraničí rapídne stúpol," pochvaľuje si regionálny riaditeľ siete realitných kancelárií RE/MAX Slovensko Richard Churý. Najväčší dopyt je po stavebných pozemkoch, kupujú sa dokončené domy i byty. Tam, kde rastie dopyt, rastie aj cena. Aký bude ďalší vývoj, to podľa Churého ťažko presnejšie predpokladať. "Máme však už informácie, že niektoré pozemky sa skupujú špekulatívne, v očakávaní rýchleho zhodnotenia," potvrdzuje.

"Oslovili sme rakúske realitky," hovorí Tom, ďalší z horúcich záujemcov o bývanie v Rakúsku. Jeho rodina sa onedlho rozrastie o ďalšie dieťa a Rakúsko je šancou, ako si zadovážiť väčší priestor na bývanie za prijateľnejšiu cenu. "Všade nám už povedali, že ceny pôjdu hore," dodáva.

Servis v slovenčine

Na aktuálny dopyt sa pripravili niektorí developeri a svoje služby prispôsobili aj slovenskej klientele. Spoločnosť Bauen & Wohnen Wohnbau stavia nové bývanie v celom Rakúsku, no jeden zo svojich projektov umiestnila do Hainburgu práve preto, že vedela o dopyte zo slovenskej strany. Väčšina z devätnástich radových domčekov na okraji mesta, najbližšie k Bratislave, je v súčasnosti už predaná. Polovicu vykúpili Slováci. S firmou mohli komunikovať v materčine, v slovenskom jazyku im pripravili aj kúpnu ponuku, ktorú podľa rakúskych zákonov musí dostať klient minimálne sedem dní pred podpisom zmluvy. Informácie zahŕňajú popis stavby a jej vybavenia, polohový plán a pôdorysy projektu, pravidlá používania stavby vrátane biojazierka na kúpanie, popis všetkých výkonov a výpočet vedľajších nákladov spojených s kúpou nehnuteľnosti, ako aj návrh kúpnej zmluvy. Ku kúpnej cene nehnuteľnosti sa v prípade novostavby platí za pripojenie na infraštruktúru. Daň z prevodu nehnuteľností je tri a pol percentná, percento z kúpnej ceny tvorí poplatok za zápis do pozemkovej knihy, dve percentá z kúpnej ceny plus ďalšie výdavky v hotovosti idú na honorár notára. Kupujúcim (teda i Slovákom) pomôžu vybaviť hypotéku v rakúskej banke, prípadne aj štátny príspevok.

"Mnohí prichádzajú nielen pre nižšiu cenu, ako by za rovnaký štandard zaplatili v okolí Bratislavy, ale aj pre jazykové vzdelanie svojich detí a kompletnú infraštruktúru, ktorú Hainburg, na rozdiel od rýchlo expandujúcich dediniek v okolí Bratislavy, dokáže ponúknuť," hovorí Norbert Havaši z Bauen & Wohnen Wohnbau.

Peniaze z Rakúska

Aj keď veľká časť kupujúcich zo Slovenska platí za rakúske nehnuteľnosti v hotovosti, mnohí využívajú ponuku hypoúverov miestnych bánk (podľa slovenského zákona o bankách hypotéka z banky v SR sa nesmie použiť na kúpu zahraničnej nehnuteľnosti a zahraničnou nehnuteľnosťou sa nesmie ani ručiť (ručiť nehnuteľnosťou v zahraničí nemôžete ani pri slovenskej eurohypotéke či bezúčelovej hypotéke). Využívajú aj zvýhodnenú pôžičku spolkovej republiky Dolné Rakúsko.

Za ostatný rok a pol iba banka pôsobiaca v Hainburgu poskytla viac ako tisícku hypoték pre Slovákov. Štandardná hypotéka sa prideľuje na 25 rokov, banka zvyčajne vyžaduje dvadsať percent vlastných financií, úrokové sadzby u eurohypotéky boli v januári od 5,5 percenta. Ručí sa nehnuteľnosťou v Rakúsku, aj rozostavanou.

Nárok na zvýhodnenú pôžičku v Dolnom Rakúsku majú všetci, ktorí tam nadobudnú vlastníctvo k bývaniu - teda aj Slováci. Ide o pôžičku s veľmi nízkou (jednopercentnou) úrokovou sadzbou, spláca sa 27 a pol roka v polročných splátkach, minimálna suma príspevku je 19 800 eur (približne 653 tisíc slovenských korún). Prideľuje sa automaticky, avšak len žiadateľom s limitovaným príjmom (zohľadňuje sa vek a rodinní príslušníci). Napríklad u žiadateľa mladšieho ako 35 rokov, ktorý má dve malé deti, je hranica čistého ročného príjmu 62 tisíc eur (viac ako dva milióny slovenských korún, bez príplatkov či prémií). Tento žiadateľ môže dostať príspevok až do výšky 37 800 euro (výška príspevku rastie s počtom detí). Komisia, ktorá úvery prideľuje, zasadá každý štvrťrok.

Pobyt a dane

Časť Slovákov, ktorí kupujú nehnuteľnosť v Rakúsku sa tam prihlasuje k pobytu. Prihlásenie zaberie niekoľko minút vybavovania na mestskom úrade. Daňové povinnosti (daň z príjmu) sa u tých, ktorí sú zamestnancami v Bratislave a dochádzajú sem za prácou veľmi nemenia. "Príjem zo Slovenska zdaňujú v SR," potvrdzuje hovorkyňa Daňového riaditeľstva SR Iveta Adamíková. Iné je to pri posudzovaní zdaňovania celosvetových príjmov. Vtedy rozhoduje miesto daňovej rezidencie. Podľa daňovej poradkyne Dagmar Bednárikovej, pri stanovení daňovej rezidencie sa posudzujú viaceré kritériá, a to podľa poradia. Prvým je miesto, kde má daňovník trvalý pobyt. Ak je trvalý pobyt v dvoch krajinách, predpokladá sa, že bydlisko je v tom štáte, kde má daňovník stredisko životných záujmov (teda miesto, ku ktorému má bližšie osobné a hospodárske vzťahy). Druhým kritériom je stanovenie miesta, kde sa daňovník obvykle zdržiava, tretím kde má štátne občianstvo. "V tejto veci rozhoduje veľa rôznych faktorov a nemožno zovšeobecňovať," hovorí Adamíková. Postupovať preto treba individuálne. U živnostníkov sa posudzujú ešte aj ďalšie faktory.

Pozemky lacno, stavba drahšie

Martin mal šťastie. V dedinke blízko hraníc sa mu podarilo kúpiť od rakúskej obce pozemok. V prepočte na slovenské koruny ho meter štvorcový vyšiel na pár stoviek slovenských korún. "Bolo to preto, že pozemky sa im nepodarilo predať tamojším obyvateľom. Išlo o veľmi limitovanú ponuku. Aby sa ochránili pred prípadnými špekuláciami, súčasťou zmluvy bola podmienka, že v niekoľkoročnom limite začneme stavať a pozemok nesmieme predať. V súčasnosti sa trhová cena pozemkov v obci pohybuje okolo dvetisíc až dva a pol tisíca korún," hovorí.

Kým si však rodina užije výhodnú kúpu a nasťahuje sa do príjemného prostredia, do ktorého sa už všetci tešia, musia vyriešiť problém s financovaním výstavby. Cenová ponuka rakúskej stavebnej spoločnosti na vybraný projekt, hoci aj detailne a veľmi dobre pripravená, je pre rodinu jednoducho drahá. "Keby nám ten istý dom postavili na Slovensku, stál by oveľa menej," tvrdí Martin.

Existuje legálny spôsob, aby stavbu mohli prísť urobiť napríklad slovenskí živnostníci? Ako vyplýva zo stanoviska ministerstva vnútra, riešenie existuje. "Oblasť stavebníctva patrí medzi činnosti, pre ktoré si Rakúsko, tak ako aj Nemecko, v zmluve o pristúpení SR do EÚ vyhradilo výnimku z voľného poskytovania služieb na prechodné obdobie trvajúce najviac sedem rokov. Samostatne zárobkovo činné osoby (živnostníci) a spoločnosti usadené v SR môžu poskytovať služby v Rakúsku prechodne," hovorí riaditeľ odboru živnostenského podnikania Ján Dutko. V uvedenom prípade podľa neho nie je potrebné ohlásenie živnosti. Ak sa poskytujú cezhraničné služby, ktorých predmetom je reglementovaná živnosť (a sem patria i remeselné živnosti z oblasti stavebníctva), vyžaduje sa uznanie, resp. porovnanie príslušným rakúskym orgánom. Preukazovanie odbornej spôsobilosti sa uľahčilo smernicami EÚ o uznávaní diplomov, vysvedčení a iných dôkazov o odbornej spôsobilosti. Preskúmanie kvalifikácie (uznanie podľa § 373c živnostenského poriadku 1994 resp. porovnanie podľa § 373d) vykoná na základe žiadosti Spolkové ministerstvo hospodárstva a práce, Abteilung I/9: Tel +43 (01) 71100 5826; e-mail: post@i9.bmwa.gv.at ).

Poskytovanie stavebných prác slovenskými firmami formou vysielania zamestnancov podlieha tzv. vysielaciemu povoleniu, resp. pri dlhšie ako 4-mesačnom nasadení povoleniu na zamestnanie. Vysielacie povolenie a povolenie na zamestnanie vydáva príslušná regionálna kancelária pracovného úradu (podľa situácie na pracovnom trhu) žiadateľovi, ktorým je v Rakúsku usadený zmluvný partner poskytovateľa služby (vysielacie povolenie sa udelí, ak je pracovná sila riadne a dlhodobo aspoň jeden rok v priamom pracovnom vzťahu k vysielateľovi alebo má s ním uzatvorenú trvalú pracovnú zmluvu a má aspoň v štáte usadenia potrebné povolenie k pobytu a zamestnaniu). Musia byť tiež dodržané rakúske mzdové a pracovné podmienky, ako aj predpisy sociálneho zabezpečenia. Okrem toho musí vysielateľský podnik ohlásiť zamestnanie s údajom mzdy najneskôr týždeň pred začatím prác centrálnej koordinačnej kancelárii pre kontrolu ilegálneho zamestnávania podľa zákona o zamestnávaní cudzincov a zákona o prispôsobení pracovného práva ministerstva financií.

Zdravotná starostlivosť

Aký nárok na ošetrenie u rakúskeho lekára majú pre seba a svoje dieťa rodičia, ktorí žijú v Rakúsku, jeden z nich tam má trvalé bydlisko a obidvaja rodičia dochádzajú do práce do Bratislavy?

V tomto prípade budú všetci traja rodinní príslušníci zdravotne poistení na území Slovenska. Rodič, ktorý má trvalé bydlisko v Rakúsku má nárok na vydanie formulára E106. Na jeho základe bude mať zabezpečenú plnohodnotnú lekársku starostlivosť v Rakúsku a s preukazom, ktorý mu na základe formulára vydá rakúska zdravotná poisťovňa môže navštevovať rakúskych lekárov tak, ako keby bol v krajine zdravotne poistený. Dieťa by bolo poistené v SR a vpísané do formulára E106 ako nezaopatrený príslušník naviazaný na živiteľa. Druhý rodič, ktorý nemá trvalé bydlisko v Rakúsku, nemá na spomínaný formulár nárok a v Rakúsku môže navštíviť lekára s kartou EHIC (Európsky preukaz zdravotného poistenia). Nárok na formulár E106 by rodičia mali aj v prípade, že by mali v Rakúsku prechodný pobyt. Ak by sa napríklad matka, ktorá poberá rodičovský príspevok (nie materský) zamestnala v Rakúsku, má nárok na plnohodnotnú zdravotnú starostlivosť, keďže by už bola v Rakúsku aj zdravotne poistená.

Zuzana Horníková
Zdravotná poisťovňa Dôvera
Kde hľadať informácie

Hospodárske a pracovné právo

- Bundesministerium für Wirtschaft und Arbeit, Stubenring 1, 1011 Wien; Bürgerservice email: service@bmwa.gv.at , www.bmwa.gv.at

Sociálne zabezpečenie a poistenie

- Bundesministerium für Soziale Sicherheit, Generationen und Konsumentenschutz, Stubenring 1, 1011 Wien; www.bmsg.gv.at

Daňové otázky

- Bundesministerium für Finanzen; Himmelpfortgasse 4-8, 1015 Wien; www.bmf.gv.at

Pobytové právo

- Bundesministerium für Inneres; Herrengasse 7, 1014 Wien, www.bmi.gv.at

Zamestnávanie cudzincov, podpora v nezamestnanosti

- Arbeitsmarktservice Österreich, Bundesgeschäftsstelle, Treustraße 35-43, 1200 Wien; www.ams.or.at

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR
Skryť Vypnúť reklamu

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
     2. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
     3. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
     4. Nová certifikovaná káva na vašich obľúbených čerpacích staniciac
     5. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
     6. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
     7. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
     8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
     9. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
     10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
     1. Zázračné účinky Arónie na zdravie
     2. Na ropnej plošine sa len pracuje a spí
     3. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
     4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
     5. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
     6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
     7. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
     8. SodaStream má viac ako 700 predajcov, očakáva ďalší rast
     9. Nová certifikovaná káva na vašich obľúbených čerpacích staniciac
     10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
     1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 185
     2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 759
     3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 204
     4. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 081
     5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 628
     6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 084
     7. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 532
     8. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 2 458
     9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 277
     10. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 228
     Skryť Vypnúť reklamu
     Skryť Vypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Učiteľka s deťmi počas dištančného vyučovania v Košiciach.

     Návšteva pápeža sa na číslach neukáže.


     20. sep

     Svet obletela správa, že na jednom z chorvátskych ostrovov našli nezámu ženu, ktorá si absolútne nič nepamätala.


     Neprehliadnite tiež

     Logo podcastu Index o ekonomike a podnikaní.

     Ako ovplyvní ceny nehnuteľností sprísnenie poskytovania úverov.


     a 1 ďalší 10. jan
     Ilustračné foto.

     Ľudia najviac kupovali menšie byty.


     SITA 13. júl
     Ilustračné foto.

     V medzikvartálnom porovnaní stúpli takmer o tri percentá a v medziročnom porovnaní sa zvýšili o necelých 12 percent.


     SITA 30. máj

     Blogy SME

     1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
     2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
     3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
     4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
     5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
     6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
     7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
     8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
     1. Martin Dorčák: Náhradná výhra pre Zuzanu áno, pre záchranára v službe nie
     2. Tupou Ceruzou: 3. vlna
     3. Jan Pražák: Nenávidím tě, sestřičko rozmazlená!
     4. Vladimír Bohm: Podporovať migráciu a utečencov? - Áno, ale inak ako doteraz
     5. Jozef Sitko: Dilema dnes: Zákonnosť či spravodlivosť?
     6. Vladimír Troják: Trojdňový cyklovýlet na Moravu
     7. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #16 - Prvý beh vonku a mnoho iného
     8. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope
     1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 471
     2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 267
     3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 926
     4. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 058
     5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 5 755
     6. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 513
     7. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 4 103
     8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 744
     Skryť Zatvoriť reklamu