Podľa zákona o DPH je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť, zdaniteľnou osobou. K týmto činnostiam patrí aj prenájom nehnuteľnosti. V prípade, že vaše príjmy z prenájmu (a nielen tie) dosiahnu za dvanásť predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacoch 1 500 000 korún, ste zo zákona povinní zaregistrovať sa na daňovom úrade. Zaregistrovať sa môžete aj dobrovoľne, aj keď ste uvedený obrat nedosiahli.
Do jeden a pol miliónového limitu sa započítavajú príjmy získané z prenájmu, ako aj ostatné príjmy z podnikania napríklad na živnosť.
Kedy môžete prenajímať s daňou
Nájom nehnuteľnosti je oslobodený od dane z pridanej hodnoty v prípade, ak prenajímate nehnuteľnosť osobe, ktorá sama daň z pridanej hodnoty neplatí (nie je platcom DPH). Ak prenajímate nehnuteľnosť osobám, ktoré sú tiež platiteľmi dane z pridanej hodnoty, či budete nájom daňou z pridanej hodnoty zdaňovať alebo nie, môžete sa rozhodnúť. Pre prenajímateľa poskytujúceho nájom popri hlavnej činnosti, ktorá podlieha dani, je prenájom nehnuteľnosti výhodnejšie zdaňovať, pretože nemusí z prijatých tovarov a služieb odpočítavať daň v pomernej výške (čo by bol povinný urobiť v prípade nezdaneného nájmu). Ak nehnuteľnosť prenajímate neplatiteľovi dane, musíte nájom poskytnúť vždy s oslobodením od dane. Vtedy musíte krátiť zaplatenú daň na vstupe koeficientom. Pravidlá stanovenia jeho výšky určuje zákon o DPH.
Ako na to
Žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty sa podáva na miestne príslušnom daňovom úrade, a to vždy do dvadsiateho dňa nasledujúceho mesiaca, v ktorom ste dosiahli spomínaný obrat. Daňový úrad vám najneskôr do tridsiatich dní pridelí identifikačné číslo pre daň a vydá vám osvedčenie o registrácii. Dňom, ktorý je uvedený v osvedčení o registrácii pre daň, sa stávate platiteľom dane. Zaväzuje vás to k tomu, aby ste k dohodnutej cene pripočítali platnú daň z pridanej hodnoty, ktorá je, až na niektoré výnimky, na Slovensku 19 percent.
Zároveň vás to oprávňuje odpočítať si daň z tovarov a služieb, ktoré ste zaplatili pri nákupe. Daňovou povinnosťou bude rozdiel dane, ktorú ste uviedli v cene za prenájom a dane, ktorú ste zaplatili pri nákupe tovaru respektíve služieb. Rozdiel môže byť kladný alebo záporný. Ak je kladný, vzniká vám daňová povinnosť, výslednú daň musíte odviesť. Ak je záporný, daň neplatíte, ale odpočítate ju od svojej daňovej povinnosti v ďalšom zdaňovacom období. Nadmerný odpočet, ktorý nie je možné odpočítať (ak napríklad nevznikne daňová povinnosť v nasledujúcom zdaňovacom období) vám správca dane vráti v lehote stanovenej zákonom.
Dagmar Bednáriková, daňová poradkyňa