SME

Vykopali sme zlatý poklad

Spoločnosť Ballymore začína v týchto dňoch s predajom apartmánov v komplexe Eurovea. Ten vyrastie v blízkosti historického centra Bratislavy a dunajského nábrežia. Získanie atraktívnej lokality, v ktorej sa dá skĺbiť bývanie na dobrej adrese s oddychom .

Spoločnosť Ballymore začína v týchto dňoch s predajom apartmánov v komplexe Eurovea. Ten vyrastie v blízkosti historického centra Bratislavy a dunajského nábrežia. Získanie atraktívnej lokality, v ktorej sa dá skĺbiť bývanie na dobrej adrese s oddychom i nakupovaním, prirovnáva marketingový riaditeľ Ballymore George Kozlowski k objaveniu zlatého pokladu. Nepopiera, že pridanú hodnotu, akú bývanie v tejto lokalite ponúkne, si záujemcovia zaplatia. Cena bytov totiž výrazne prevyšuje cenu na trhu ponúkaných nehnuteľností.

SkryťVypnúť reklamu

Eurovea mala podľa pôvodných informácií stáť už v roku 2009, no jej prvá etapa bude dokončená o rok neskôr. Prečo?

Rok 2009 bol ambíciou, ale ak hovoríme o projekte rozsahu a veľkosti Eurovey, nie je možné všetko predvídať. Sú tu rôzne faktory, ako napríklad nepriaznivá zima, pre ktorú môže dojsť k sklzu troch či šiestich mesiacov. Jediným dôvodom, prečo nechceme veci uponáhľať a riskovať je naša snaha po dokonalosti. Ak máme architektom predložený návrh, nezoberieme ho zo stola a nepovieme stavajte. Vraciame sa k nemu, diskutujeme o ňom, zlepšujeme ho. Ak došlo k sklzu, tak jedine vďaka našej snahe o čo najväčšiu kvalitu a dokonalosť.

Čím bude Eurovea iná, ako ostatné projekty?

Predovšetkým lokalitou. Rozširujeme historické centrum mesta a približujeme ho k rieke. Doposiaľ bolo oddelené od Dunaja cestou, my ho posúvame priamo až na breh rieky. Vytvárame kozmopolitné mestečko v rámci mesta. To, čo sa na Slovensku nazýva polyfunkčný projekt, ktorý v sebe zahŕňa voľnočasovú zložku, maloobchodné priestory, administratívu, atraktívne byty a hotel.

SkryťVypnúť reklamu

Podarilo sa nám nájsť dostatočne veľký pozemok, ktorý nám umožňuje skĺbiť všetky tieto funkcie. Na Slovensku je to výnimočné,ako keby ste našli drahý kameň alebo vykopali zlatý poklad. Vo svete je niekoľko obdobných lokalít, kde sa to podarilo.

Kde napríklad?

Jedným z najvýznamnejších miest na svete je oblasť Londýna, ktorá sa volá Docklands. Dvadsať rokov bola spustnutá, zanedbaná, bol to pozostatok slávnych a veľkých dokov, ktoré ostali nevyužité po tom, ako sa zmenil spôsob prepravy námorného tovaru a rozvinula sa kontajnerizácia. V lokalite po revitalizácii vyrástol projekt Canary Wharf, ktorý sa dnes považuje za druhé finančné centrum po londýnskom City. Bolo tam však treba vybudovať okrem administratívnych budov aj priestory na bývanie, obchod, kultúrnu infraštruktúru. V Bratislave to bude podobne.

SkryťVypnúť reklamu

V čom vidíte podobnosť medzi Bratislavou a Londýnom?

Rieka sa aj v slovenskom hlavnom meste stáva centrom, okolo ktorého budú vyrastať budovy. Tak ako všade vo svete, v Londýne, Paríži, Viedni, New Yorku, je magnetom pre rozvoj developerských aktivít. Tu vidím budúci rast a rozvoj Bratislavy.

V Londýne sa otvárajú nábrežia Temže, developerom bude k dispozícii tridsaťmíľový, teda asi štyridsaťosemkilometrový úsek na výstavbu. Developeri sa nestávajú vlastníkmi brehov rieky, ale zaväzujú sa tvoriť tam parky a verejné priestranstvá. Výstavbou otvárajú a približujú bezprostredné okolie rieky ľuďom. To je to, čo by sa malo a bude sa diať aj v Bratislave.

Súčasne s výstavbou Eurovey sa v Bratislave buduje niekoľko väčších projektov. Neobávate sa nezáujmu o váš projekt?

SkryťVypnúť reklamu

V Bratislave je v centrálnej oblasti stále veľmi veľký dopyt a nízka ponuka obchodných priestorov. Nízka ponuka a vysoký dopyt je aj po určitých typoch architektúry.

Ponuka na trhu sa síce bude v dohľadnej dobe rozvíjať, ale stále bude nižšia, než bude dopyt po tomto type projektov. Záujemcovia o bývanie, ale aj o prenájom obchodných či administratívnych priestorov už nikdy nebudú mať takú príležitosť usídliť sa v takej časti mesta ako teraz. Vznikajú aj ďalšie lokality, napríklad blízko Zimného prístavu, ale tá naša je najbližšia k centru.

Eurovea sa prezentuje ako kozmopolitný projekt. Akú časť apartmánov predpokladáte, že predáte Slovákom?

V tomto štádiu sa nevieme presne vyjadriť k percentám. V uplynulých rokoch sme dostali zhruba tritisíc predbežných vyjadrení záujmu, po spustení propagačnej kampane asi pred tromi týždňami dvesto či tristo telefonických dotazov denne so žiadosťou o ďalšie informácie. To je porovnateľné so záujmom o podobné projekty v Anglicku. Očakávame, že lokálny záujem bude značný.

SkryťVypnúť reklamu

Počítate aj so záujemcami spoza hraníc?

Reklamu sme zamierili do Českej republiky, Maďarska a Rakúska. Som si istý, že aj Íri a Briti sa na projekt pozerajú so záujmom a zvažujú možnosť kúpy. Celosvetovo má naša spoločnosť takú povesť, že ak na niektorý z trhov ide a postaví tam projekt, tak stojí za to sa o ponuku v ňom zaujímať.

Mení sa svet, aj spôsob, akým ľudia žijú. Kupujú majetky inde vo svete, Američania napríklad v Európskej únii, Briti v Španielsku či vo Francúzsku. My Íri kupujeme všade, kde sa dá. Eurovea je a bude magnetom nielen pre Slovákov, ale pre ľudí z celého sveta.

Dlho sa čakalo na okamih, keď zverejníte ceny vašich apartmánov. Porovnanie vašich bytov s cenou za bývanie v konkurenčných projektoch však sťažuje fakt, že uvádzate ceny za jednotlivé typy bytov, nie prepočet za meter štvorcový. Prečo?

SkryťVypnúť reklamu

Apartmány v Eurovey nie je možné porovnávať s bežným konvenčným bytom. Naša cena odráža pridanú hodnotu - lokalitu, blízkosť centrálneho námestia i rieky, hotela, reštaurácie, kina. Je veľmi ťažké prísť s matematickým vzorcom, ktorým by sa urobil prepočet na meter štvorcový plochy. Aj keď bolo pre nás výzvou kvantifikovať pridanú hodnotu, ktorú navyše ponúkame.

Naplnil sa predpoklad, že za meter štvorcový plochy bytu, ktorý je súčasťou projektu Eurovea zaplatí záujemca viac ako za rovnakú plochu bytu v projekte River Park, kde stojí meter štvorcový aj 155-tisíc korún?

Pri určovaní ceny sme vychádzali v prvom rade z nákladov na výstavbu, špecifikáciu zariadenia a vybavenia bytov, do projektu sme zapojili tím medzinárodných dizajnérov a popredných výrobcov komponentov. V konečnom dôsledku, keby sme to prepočítali na plochu, dostaneme sa na úroveň 210-tisíc korún za meter štvorcový. Ale nešli sme tou cestou, že by sme si na začiatku povedali cenu za meter štvorcový a potom sme dospeli ku konečnej cene bytu.

SkryťVypnúť reklamu

Zverejnené ceny sú uvádzacie? Budú sa postupom času zvyšovať?

Tvrdo a dlho sme sa zamýšľali nad stanovením hodnoty bytov, ale sú to ceny, ktoré budeme uvádzať, keď začneme s predajom 15. a 16. marca.

Dizajn bytov v komplexe Eurovea vychádza z britského a írskeho konceptu. Osloví záujemcov o kúpu nehnuteľností na Slovensku?

Dizajn je skôr o kvalite a integrite. Každý, kto videl náš mezonetový byt newyorského typu tvrdil, že by v takom chcel bývať. Dizajnéri reagujú na potreby ľudí, tí chcú buď súčasný - moderný, alebo potom tradičný dizajn. Byty v Eurovey oslovujú ľudí, ktorí majú klasický vkus pre kvalitný dobrý dizajn. Už neplatí, že by ľudia zo strednej a východnej Európy nechceli žiť v interiéri, ktorý by bol rovnaký ako v iných metropolách sveta. Je prekvapivé, ako rýchlo sa architektúra a dizajn menia, tie, ktoré používame dnes, sú odlišné od tých, aké sme používali pred tromi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

V tíme máte široké zastúpenie ľudí z krajín celého sveta. Je to pre vaše projekty typické?

Neprijímame myšlienky, nápady, kreativitu, alebo prax len z jednej krajiny, ale z mnohých prostredí. Sme developerská spoločnosť, ktorá to, čo robí, robí na komerčnom základe, teda za peniaze, ale jednotlivci sú práci veľmi oddaní.

Keď sme našli tento priestor a pozemok, mali sme veľkú víziu: Čo na ňom spravíme tak, aby to uspokojilo túto lokalitu a zároveň našu kreativitu. Keď niečo navrhneme, vždy sa pozrieme späť a povieme si: Fajn, ale nemôžeme urobiť niečo lepšie, inak, aby sme dodali mestu i priestoru hodnotu? Považujem

za veľké dobrodružstvo ísť do nového mesta s tým, že môžeme zvýšiť jeho hodnotu a kvalitu.

Do akej miery boli architekti a projektanti v Bratislave limitovaní požiadavkami mesta? Museli projekt prispôsobovať?

SkryťVypnúť reklamu

V rámci predprojektovej prípravy a procesu, ktorý viedol k vydaniu potrebných povolení tu boli dve zásadné požiadavky zo strany mesta. Prvá sa týkala protipovodňovej ochrany. Za normálnych okolností sa v Bratislave stavia proti storočnej vode, na nás bola vznesená požiadavka, aby sme postavili ochranu proti tisícročnej vode.

Druhá požiadavka sa týkala zachovania pohľadu na Bratislavský hrad. V rámci prvej fázy projektu to teda znamenalo obmedzenie na päť poschodí.

Druhá etapa polyfunkčného projektu Eurovea však už výškové budovy obsahuje.

Áno. Tu je obmedzenie dané výškou vežiakov, ktoré stavia J&T. To je maximum, limit. Najvyššie budovy pôjdu od mosta, miernou krivkou sa budú zvažovať smerom k divadlu a k centru mesta. Je to lepšie vyvážené, pretože ak by boli všetky budovy nízke, celý priestor by stratil to, čo nazývame vizuálnou váhou.

SkryťVypnúť reklamu

Beriete polyfunkčný komplex Panorama City, ktorý postaví neďaleko vášho projektu J&T ako konkurenciu, alebo ako doplnok lokality?

Bude dopĺňať územie, na ktorom staviame my.

George Kozlowski

Írsky architekt a dizajnér sa narodil v roku 1950, vyštudoval Cambridge College of Architecture, kde získal aj titul MBA. Marketingu v oblasti nehnuteľností a developmentu sa venuje 37 rokov, pre developerskú spoločnosť Ballymore pracuje pätnásť rokov. Počas svojej profesnej kariéry pôsobil v rôznych európskych krajinách, ale aj v USA.

Jeho záľubou je lietanie.

Denisa Čimová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 600
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 507
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 451
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 361
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 442
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 600
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 507
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 451
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 361
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 442
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu