SME

Studňu nenechajte na amatérov

Kopanú alebo vŕtanú studňu? Na túto častú otázku si ľudia jednoducho odpovedajú podľa vlastných potrieb, tradícií

a finančných možností. Studňa ako zdroj nevyhnutnej tekutiny pre ľudský život je investíciou do budúcnosti. Preto je nutné prehodnotiť jej dopad na kvalitu ľudského zdravia a vplyv na okolité životné prostredie aj za cenu navýšenia počiatočnej investície.

Ak stojíte pred rozhodnutím, či si zriadiť na pozemku vŕtanú alebo kopanú studňu, rozhodnutie by malo súvisieť najmä s tým, na čo vodu budete využívať. Kopaná studňa ako zdroj vody sa odporúča najmä na zavlažovanie záhrad a trávnikov. Ak by ste z nej chceli brať pitnú vodu, na to má príliš veľa hendikepov a preto je lepšie uprednostniť studňu vŕtanú.

Ako zdroj pitnej vody sú kopané studne vhodné len vo výnimočných prípadoch, a to ak sú v požadovanej vzdialenosti od možných zdrojov znečistenia. Pitnú vodu z kopaných studní čerpajú napríklad ľudia na lazoch a v miestach, kde nie je ohrozené životné prostredie. Zásadnou podmienkou odoberania pitnej vody zo studne, kopanej aj vŕtanej, sú však odborné rozbory vody.

Keď prídu kopáči

Kopaná studňa je zásobníkom vody v zemi a musí byť umiestnená v potrebnej vzdialenosti od možných zdrojov znečistenia, pretože je plnená povrchovou a podpovrchovou vodou bez vhodných filtračných schopností s rizikom kontaminácie chemickými a ropnými látkami usadzovanými v pôde. Voda v kopanej studni dlhodobo stagnuje na rovnakej úrovni, bez akejkoľvek obmeny, čo zapríčiňuje časté tvorenie mikrobiologických organizmov a znehodnocovanie kvality vody - hlavne v letných mesiacoch. Studňu je možné vykopať len v miestach s dostatočne vysokou hladinou podzemnej vody a tiež len pod dohľadom osoby na to spôsobilej, aby nedošlo k ohrozeniu ľudského života. Výhodou kopaných studní je ich objemovo veľký priestor na akumuláciu vody, čím dokáže pokryť aj veľký nárazový odber, avšak opätovné nazhromaždenie vody v studni je spravidla veľmi zdĺhavé.

Navŕtanie prameňa

Vŕtané studne sa v súčasnosti dostávajú do popredia vďaka kvalite vyťaženej vody a jednoduchosti ich zhotovenia. Kvalifikovaná odborná firma dokáže takúto studňu vybudovať za deň aj v zložitých geologických podmienkach, ak má na to špeciálne vrtné súpravy. Hlavnou prednosťou vŕtaných studní je možnosť prieniku do značnej hĺbky a tým vyťaženia kvalitnej podzemnej vody určenej aj na pitie. Pomocou moderných technických postupov a špeciálnych filtrov je možné zabezpečiť kvalitný a výdatný zdroj úžitkovej a pitnej vody aj v geologicky zložitom podloží.

Správne navrhnutá vŕtaná studňa odoberá len podzemnú vodu, ktorej hladina sa udržiava na trvalej úrovni po celý rok aj v období sucha, a tým zabezpečí prítomnosť vody v studni počas celoročnej prevádzky. Pri dimenzovaní studne vhodnej pre danú lokalitu je nutné prehodnotiť niekoľko kritérií. Priemer vrtu sa určuje v závislosti od geologického podložia, množstva vody v podzemí a využitia studne. Hĺbku studne navrhuje hydrogeológ v spolupráci s vrtným technikom. Hĺbka studne sa stanoví podľa požiadaviek investora na využitie. Má byť však minimálne päť metrov pod vodnú hladinu (v jednoduchom geologickom podloží, ako sú štrky), aby sa zabezpečila dostatočná výdatnosť studne.

Pri vrtoch v pahorkatine a hornatých oblastiach je potrebné počítať s hĺbkou minimálne dvadsať metrov pod hladinu podzemnej vody. Pre zásobovanie rodinného domu úžitkovou vodou je potrebná výdatnosť studne od 0,2 do 0,5 litra za sekundu. Prípadný nárazový odber vody sa zabezpečuje inštaláciou tlakovej nádoby, ktorá slúži ako dočasný zásobník vody.

Geológ alebo prútikár?

Prútiky sú jednoduché meracie geofyzikálne nástroje a je dokázané, že správne držaný prútik reaguje na geofyzikálne anomálie v rukách každého. Nutnosťou je správna interpretácia pohybu prútika.

Prútikom nie je možné odhadnúť ani hĺbku hladiny podzemnej vody ani výdatnosť prameňa. Prítomnosť podzemnej vody je možné určiť pomocou špeciálnych geofyzikálnych prístrojov, čo by však studňu značne predražilo. Optimálnym spôsobom ako stanoviť hĺbku vrtu (pri vŕtaných studniach) je vyjadrenie geológa k danej lokalite, ktorý na základe hydrogeologických máp, geologického podložia, predchádzajúcich vrtov, druhu ekosystému a stupňa ochranného pásma určí spôsob, akým odoberať podzemnú vodu. Najdôležitejším prvkom nie je určiť umiestnenie vrtu, ale správne navrhnúť konštrukciu studne a zabezpečiť vhodnú vrtnú technológiu.

Studňa V novej lokalite

Výstavba v novej lokalite si vždy vyžaduje inžiniersko-geologický prieskum podložia, ktorý určuje spôsob zakladania stavieb. Pri inžiniersko-geologickom prieskume sa vykonávajú aj pozorovacie vrty, z ktorých je možné určiť geologické podložie a výšku hladiny, respektíve prítomnosť podzemnej vody. Ak v novej lokalite zatiaľ nikto nevykonal inžiniersko-geologický prieskum, je nebezpečné začať s výstavbou. Ak investor uvažuje nad vybudovaním studne v novej lokalite, je potrebné kontaktovať odbornú firmu, ktorá na základe hydrogeologických máp, monitorovacích vrtov z minulosti a geologického podložia určí prítomnosť a odhadovanú hĺbku hladiny podzemnej vody a taktiež vrt zrealizuje technológiou na to určenou.

Nepodceňujte riziká

O každom objekte, ktorý odoberá alebo zasahuje do podzemnej vody by mal vedieť geológ. Mal by vystaviť odborný posudok, keďže pri neodbornom zásahu do podzemnej vody môže dôjsť k jej trvalej kontaminácii, ba až k ekologickej havárii. Mnohé neodborné firmy ponúkajú vybudovanie studní bez akýchkoľvek znalostí v odbore, bez skúseností, znalosti zákonov a noriem a bez ohľadu na okolitý ekosystém, čo platí najmä pre lacné partie kopáčov.

Pri neodborne vykonanom vrte nielenže hrozí zavalenie vrtu, ale môže prísť až k narušeniu a nestabilite geologického podložia v okolí vrtu. Nespoľahlivé firmy často robia vrty studní bez akýchkoľvek zmluvných podmienok, čím si istia krytie vlastných chýb. Pri výbere vhodnej spoločnosti pre vybudovanie studne je nutné si overiť referencie a históriu spoločnosti. Každý vrt by mal byť odovzdaný preberacím protokolom spolu s technickou správou vyhodnotenia vrtu. Technická správa k vrtu na základe vyhodnotenia popisuje jeho ďalšie využitie, výdatnosť a výsledky zistené pri čerpacej skúške, taktiež spôsob zabudovania a dopad na okolitý ekosystém.

Čo to stojí

Cena za meter studne, ktorú navŕta odborná firma sa pohybuje v rozmedzí dvoch až troch tisíc korún (zhruba 66 až 100 eur) vrátane materiálu na vystrojenie a zabudovanie studne. Cena závisí od geologického podložia, hĺbky a priemeru vrtu. Desaťmetrová vŕtaná studňa teda vyjde na 25-tisíc korún (830 eur). K tejto sume je potrebné pripočítať náklady na čerpaciu techniku, šachtu na prekrytie vrtu a rozvody do domu, teda ďalších približne desať až pätnásťtisíc korún (332 až 497 eur).

V náročnejšom geologickom podloží je potrebné počítať s dostatočne hlbokou studňou a omnoho vyššou cenou. Návratnosť investície záleží od spotreby vody, zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí dvoch až piatich rokov.

Ako udržiavať studňu

Vyšetrenie kvality vody zo súkromných studní si musí vlastník studne urobiť na vlastné náklady - najlepšie v akreditovanom laboratóriu. Ceny sú rozdielne a závisia od rozsahu vyšetrenia, kompletný rozbor vody stojí zhruba päťtisíc korún (166 eur).

"V studniach je najčastejším nežiaducim prvkom zvýšený obsah dusičnanov (pozn. red. vplyv poľnohospodárskej činnosti) a mikrobiologické znečistenie," hovorí Zuzana Valovičová z Úradu verejného zdravotníctva. Súvisí to so zdrojmi znečistenia v okolí, nesprávnym zabudovaním studne, prepojením podzemnej vody v studni s povrchovými vodami a podobne.

Najčastejšou príčinou kontaminácie vody je prienik povrchovej vody do studne, čo je najväčšie riziko kopaných studní. Preto by malo byť snahou každého stavebníka čo najdôkladnejšie odviesť povrchovú vodu okolo studne (napríklad pomocou žliabku), aby sa znížila možnosť prieniku väčšinou bakteriálne kontaminovanej povrchovej vody do studne. Dôležitá je samozrejme aj dostatočne nepriepustná zákrytová doska.

Príčinou zhoršenej kvality vody však môže byť aj prirodzené zanášanie dna studne nánosmi bahna, nečistôt, vytváranie inkrustov v procese prirodzeného starnutia studne, ktoré zhoršujú kvalitu vody. Z týchto dôvodov je nutné studňu pravidelne čistiť, dezinfikovať a vyhodnocovať laboratórne rozbory vody.

Častou príčinou zhoršenia kvality vody v studni sú však aj stavebné práce, ktoré sa vykonávali v blízkosti studne, prípadne využitie podzemného prameňa pre inú studňu. To mohlo viesť k zmene prúdenia podzemnej vody a v dôsledku toho sa zmenila kvalita vody v prameni, ktorý napája studňu.

V neposlednom rade je nutné sledovať vznik možných bodových zdrojov znečistenia, ktoré sa vyskytli v blízkosti studne - môže to byť napríklad divoká skládka hnoja, naplnený alebo neutesnený septik, znečistený potok, ktorý tečie v blízkosti studne a z ktorého sa voda infiltráciou dostáva do studne. Príčin môže byť celý rad a je nutné ich správne vytipovať po porade s odbornými pracovníkmi v laboratóriu a navrhnúť správny postup ich riešenia po konzultáciách s odbornými firmami. (Viktor Agócs pracuje v odbornej firme)

Vŕtané studne sa v súčasnosti dostávajú do popredia vďaka kvalite vyťaženej vody a jednoduchosti ich zhotovenia. Kvalifikovaná firma dokáže studňu vyvŕtať za deň aj v zložitých geologických podmienkach, ak má na to špeciálne vrtné súpravy.

Kedy treba stavebné povolenie

Studňu si môže vybudovať každý na svojom vlastnom pozemku, bez akéhokoľvek povolenia, len ak dodrží ustanovenia príslušných zákonov. Keďže ide o stavbu, ktorá zasahuje do podzemných vôd, problematika povoľovania studní je upravená predovšetkým vo vodnom zákone a stavebnom zákone.

Každý môže na vlastné nebezpečenstvo a bez povolenia alebo súhlasu orgánu štátnej vodnej správy odoberať alebo inak používať povrchové vody alebo podzemné vody na uspokojovanie osobných potrieb domácností, ak sa takýto odber alebo iné používanie vykonáva na mieste, ktoré je na to vhodné, jednoduchým vodným zariadením a spôsobom, ktorý neobmedzí alebo neznemožní rovnaké používanie iným osobám. Jednoduchými vodnými zariadeniami na odbery podzemných vôd sú domové studne, z ktorých sa podzemná voda čerpá ručne a pramenné záchytky s výdatnosťou prameňa menšou ako desať litrov za minútu a do prenosných nádob.

Zo znenia zákona teda vyplýva, že každá bežne realizovaná studňa musí mať platné povolenie. Tlačivá žiadostí o povolenie realizácie studne a odberu vody je možné získať na obecnom úrade. Spolu s projektom, ktorý vypracováva zhotovovateľ studne, je potrebné odovzdať ich na príslušnom obecnom úrade pred začatím prác. Odborné firmy ponúkajúce vybudovanie studní vybavujú povolenie v rámci doplnkových služieb, čím sa objednávateľ odbremení od vzniknutých povinností.

Vŕtané studne sa v súčasnosti dostávajú do popredia vďaka kvalite vyťaženej vody a jednoduchosti ich zhotovenia. Kvalifikovaná firma dokáže studňu vyvŕtať za deň aj v zložitých geologických podmienkach, ak má na to špeciálne vrtné súpravy.

Autor: Viktor Agócs, Dušan Sirotka

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 4. 2024)
USD 1.064
AUD 1.656
CZK 25.228
JPY 164.540
CAD 1.469
GBP 0.854
HUF 393.000
PLN 4.351
CHF 0.969
SEK 11.679

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 843
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 600
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 087
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 936
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 140
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 910
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 383
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 102
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 028
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 79 533
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 311
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 395
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 580
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 633
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 368
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 11 904
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tunel Horelica.

Ide o úsek D3 Čadca, Bukov - Oščadnica s tunelom Horelica.


TASR

Do dražby ide vybavenie kozej farmy B+B aj rodinný dom jej majiteľov.


Ilustračné foto.

V hlavnom meste sa chystá viacero projektov s hromadným parkovaním.


Prezident ÚMS Richard Rybníček.

Vláda schválila investičný zámer prioritných životných situácií.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 028
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 79 533
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 311
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 395
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 580
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 633
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 368
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 11 904
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu