SME
Utorok, 16. august, 2022 | Meniny má Leonard

Biznis zostane, no zásah je zbytočný

Aby boli zmluvy o prevode nehnuteľností platné, budú musieť mať formu notárskej zápisnice alebo ich bude musieť autorizovať advokát. Vládny návrh Občianskeho zákonníka, ktorý čaká na schválenie v parlamente, proti sebe nezmieriteľne postavil najmä notáro

v a realitné kancelárie.

O tom, či nové administratívne opatrenie zmení trh, hovoríme s prezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií Ľubomírom Kardošom.

Realitné kancelárie doteraz oficiálny právny servis nesmeli robiť za peniaze. Jediné profesie, ktoré to mohli, môžu a zrejme aj naďalej budú môcť robiť, sú notári a advokáti. Prečo teda taký odpor voči novému zákonu?

Deväťdesiat percent realitných kancelárií zabezpečuje v rámci servisu a provízie aj právne relevantný prevod. Provízia je od troch do päť percent (pozn. red. z hodnoty prevádzanej nehnuteľnosti). Nerobia to v rámci svojho vzdelania alebo kompetencií, no majú zmluvy s externými právnikmi, s advokátmi alebo zamestnávajú interných právnikov. V novom návrhu vidíme dvojkoľajnosť - keď to pre klienta, ktorý platí za sprostredkovanie zabezpečíme my, načo ešte paralelne treba vytvoriť inštitút autorizácie, keď sa to pre občanov predraží? Realitná kancelária nebude zľavovať zo svojich požiadaviek na odmenu a občan k percentám zaplatí ešte tridsať, štyridsať tisíc korún za autorizáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Výdaje sa ľuďom zvýšia. Prídu realitky o klientov?

Niektoré možno áno, no myslím si, že to, čím operuje notárska komora, že sa predíde podvodom... skôr to vidím tak, že pokiaľ je klient pod krídlami realitnej kancelárie a tá je dostatočne skúsená, vyhne sa problémom. Keď už nie rovno podvodu, tak minimálne problémom s nevyplatením celej kúpnej ceny. Každý by sa mal oboznámiť s procesom kúpy či predaja nehnuteľnosti, pretože nie je jednoduchý. Notár ani advokát to neurobia. Urobia len zmluvu.

Dobre sa počúva, že realitná kancelária by mala všetko ustriehnuť. Prax však býva niekedy iná. Existuje rad skúseností, kedy realitka prípad nedotiahla až do konca tak, že by nenastal právny problém. Nemyslíte si, že si realitné kancelárie privodili samé takúto nedôveru?

SkryťVypnúť reklamu

No, podľa toho, ako ktoré. Naša asociácia združuje stoosemdesiat členov. Títo sa riadia etickým kódexom, sú pod našimi stanovami a sú kontrolovateľné. Existuje okolo tisíc subjektov, ktoré sa nazývajú realitná kancelária a je to jeden človek, alebo ľudia, ktorí to robia podľa módy: mám realitnú kanceláriu, robím to rok alebo pol roka a potom budem predávať hrnce a potom autá. Tých treba odlišovať od takých, čo sú u nás napríklad osemnásť rokov. U našich sme sa pri sťažnostiach, ktoré nám píšu občania, nestretli s tým, že ak nastal chybný krok, že by išlo o opakujúci sa jav a že by naši členovia niečo nedokončili. Dá sa pomýliť, aj kôň má štyri nohy a predsa sa potkne. Skôr si myslím, že niečo nedotiahnu kancelárie, ktoré pôsobia na trhu dočasne a nie sú profesionáli. Teraz je našim hlavným cieľom urobiť komoru a chceme všetky subjekty dostať do komorového režimu. Ak budú sťažnosti, takéto kancelárie potom budeme vyraďovať z trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Hovoríte o komore a samoregulácii. V rozhovore pre televíziu JOJ odznelo, že vám ponúkli, aby ste boli treťou skupinou profesií, ktorá by mohla byť uvedená v zákone a autorizovať zmluvy. Prečo ste to nezobrali?

Nechceme nastúpiť do zlej novely. Oznámili sme ministrovi spravodlivosti, že by sme sa radi zúčastnili legislatívneho procesu a pomohli nastaviť systém tak, aby bol zaujímavý pre občana. Minister našu ponuku prijal, budeme mať pri zakladaní komory podporu, no napriek tomu sme nechceli ísť do navrhovaného systému tak, aby sme boli jedným zo subjektov. V navrhovanom znení vidíme monopol právnikov, keď zoberiem advokátov a notárov dokopy, alebo by to bol aj monopol nás. Prečo by však nemohol zmluvy robiť iný právne vzdelaný človek, ktorý do vymenovanej skupiny nepatrí? Napríklad prokurátor, sudca a prečo nie ktokoľvek... Prečo meniť zabehnutý systém z dôvodu, že sa diali podvody so zabezpečovacími prevodmi, s ktorými realitné kancelárie v žiadnom prípade nerobia? Ja som tiež advokát a hovorím proti sebe, len mám čapicu prezidenta národnej asociácie. Nech sa na mňa nehnevajú - novela nemá byť šitá horúcou ihlou len preto, že notári nemajú robotu.

Nie je to aj tak, že ste to nezobrali preto, lebo by ste museli mať tak ako notári štátom regulované cenníky?

Regulované cenníky neuznávame. Sme v trhovom prostredí a cena sa tvorí dohodou. Povedali na nás, že naše stanovisko k návrhu novely je účelové. Naše stanovisko je presne také, ako dalo v pripomienkovom konaní ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Aj tam boli argumentom občania a monopol.

A na to sa vôbec neprihliadalo.

Nemyslíte si, že z úst ľudí z realitného biznisu znie nepresvedčivo argument, že nová povinnosť sa predraží? Ak berie realitná kancelária dve-tri percentá provízie zo štvormiliónového bytu, hovoríme minimálne o osemdesiatich tisíckach korún. Podľa kalkulácie, ktorú pre SME urobila notárska komora za zápisnicu pri rovnakom byte sa zaplatí 13 300 korún plus daň z pridanej hodnoty...

Kto v tom nerobí, nevie to posúdiť. Keď bol boom, predali ste byt aj za týždeň. Stačila jedna vstupná obhliadka a jedna obhliadka s klientom, ktorý byt zobral. Dnes sa situácia otočila, pribudli bytové ležiaky. Aby ste predali byt potrebujete v prvom rade vlastnú kanceláriu. Tú si kúpite alebo prenajmete. Ďalšou položkou sú telefóny, aby ste mohli komunikovať s klientmi, autá, aby ste mohli ísť s klientmi na obhliadky a tak ďalej. To sú miliónové položky. Ak chcete, aby sa vám náklady vrátili, nemôžete brať desaťtisícové provízie. To môžu len, nazvime ich telefonisti, ktorí sedia doma a nemajú žiadne výdavky s kanceláriou, inzerciou a tak ďalej. Niekedy ideme na obhliadku s klientom aj päť, či desaťkrát a nepredáme. Každý realitný obchod realitka nedokáže sprostredkovať. Kto hovorí opak, klame. Popri jednom zrealizovanom obchode za osemdesiattisícovú províziu robíte aj tri-štyri nehnuteľnosti, ktoré nepredáte. Vždy nemáte exkluzivitu a tak sa stane, že vás niekto predbehne. Naše realitné kancelárie nie sú drahé. Napríklad v Rakúsku berú províziu aj päť percent a to od obidvoch strán. To realitné kancelárie v asociácii podľa etického kódexu nesmú. Nikde vo svete nie sú jedno alebo polpercentné provízie.

Novela zavádza jasnú situáciu u notárov - je to pre nich nový biznis. Advokáti už teraz takéto zmluvy robili a hovorí sa, že v rámci spolupráce ich realitkári tlačili do nízkych odmien za túto službu, napríklad, čo zmluva, to tisíc korún. Je to pravda?

To som ešte nepočul. Ja ako advokát by som zmluvu za tisícku nerobil, to by bola degradácia nášho stavu. U nás je bežná najnižšia odmena za jednu zmluvu, aj keď to advokát alebo podnikový právnik robí opakovane, od päť do desaťtisíc korún. Komplikované prípady, kde sú nevysporiadané spoluvlastnícke podiely, to sú už desaťtisíce. Za tisícku by to nerobil právnik, ale skôr koncipient, alebo sekretárka.

Hovoríte, že realitky provízie neznížia, lebo si ich odrobia. Pribudne nový poplatok u notára a advokáta, trh samotný však už nie je taký dynamický ako v časoch boomu. Čo to spôsobí?

Ľudia sa prispôsobia, poplatky sa nabalia do ceny. Zväčša je to tak, že predávajúci je spokojný vtedy, keď z predaja svojej nehnuteľnosti dostane určitú sumu peňazí. To, čo je primerane navyše sa zohľadní. Bude to však pre občanov bariéra v tom zmysle, že najmä ľudia z menších miest a obcí budú musieť za notármi cestovať. Bez objednania termínu na zmluvu ich neprijmú. Neverím, že to budú robiť na počkanie, možno spočiatku. Obchody sa skomplikujú a lehoty predĺžia. Kým my dohodneme zmluvu a obidve strany sa dohodnú, prejde aj päť sedení. Neverím, že notár za tú odmenu bude niekoľkokrát sedieť ku kúpnej zmluve a zapracovávať pripomienky.

Hlavným argumentom predkladateľa novely zákona je, aby za vyhotovenie zmluvy bol niekto zodpovedný. Realitné kancelárie v asociácii sú poistené proti realitnému riziku. Ak by nastala v dôsledku zlej zmluvy klientovi škoda, uhradili by mu ju z tejto poistky?

Za šesť rokov poistenia sme nemali ani jednu poistnú udalosť.

No ráta s tým poistka?

Poistenie proti realitnému riziku je určené na prípady, keby realitný subjekt niekde urobil chybu a vznikla by škoda. Neviem ani o jednom prípade, že by vznikla škoda z kúpnej zmluvy. Pokiaľ takéto zmluvy majú formálnu vadu, katastrálne úrady prerušia konanie a na chybu upozornia.

Nemyslím formálne chyby, ale dôsledky toho, keď zmluvu podpíše "vlastník", ktorý nie je skutočný vlastník a obchod je neplatný...

To neviem. Takýto prípad sme v rámci asociácie neriešili. Skôr to vidíme tak, že sa ministerstvo schovalo za zabezpečovacie prevody, teda situácie, keď nebankové subjekty dali pôžičky s neprimeranými podmienkami a keď ich občania nesplácali, zobrali im nehnuteľnosti. No to nie je realitný obchod. Je pravda, že sú podvodníci, ktorí predávajú niečo, čo im nepatrí. No robia to mimo realitných kancelárií, aby im na to neprišli.

O komore hovoríte už veľa rokov. Teraz ju už založíte?

Doteraz sme nemali podporu. Za minulej vlády nám ministerstvo vnútra fandilo, no proti bolo ministerstvo hospodárstva. Teraz máme podporu z viacerých ministerstiev aj zo strany pána Harabína.

Keď bude komora, budete sa uchádzať o to, aby aj realitné kancelárie mohli autorizovať zmluvy?

V prvom rade sme za to, aby sa navrhovaný monopol neschválil a aby sa novela pripravovala dôslednejšie, vypočuli sa námietky. Ak však parlament novelu schváli a budú iba dve skupiny odborníkov, ktoré budú môcť zmluvy dávať do zápisnice alebo autorizovať, budeme chcieť dostať sa medzi nich s naším systémom práce ako tretí subjekt. Čo iné nám zostáva.

SkryťVypnúť reklamu

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
     2. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
     3. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
     4. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
     5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
     6. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
     7. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
     8. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
     1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
     2. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
     3. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
     4. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
     5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
     6. Na Špitálskej ulici v Bratislave pribudnú nové byty
     7. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
     8. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
     1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 21 474
     2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 16 353
     3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 15 316
     4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 833
     5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 190
     6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 2 821
     7. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 406
     8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 1 666
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Logo podcastu Index o ekonomike a podnikaní.

     Ako ovplyvní ceny nehnuteľností sprísnenie poskytovania úverov.


     a 1 ďalší 10. jan
     Ilustračné foto.

     Ľudia najviac kupovali menšie byty.


     SITA 13. júl
     Ilustračné foto.

     V medzikvartálnom porovnaní stúpli takmer o tri percentá a v medziročnom porovnaní sa zvýšili o necelých 12 percent.


     SITA 30. máj

     Na Slovensku je okolo 800-tisíc domácností, ktoré majú komín. Kominárov je okolo 300.


     22. nov

     Blogy SME

     1. Marian Nanias: Jadrová energia – Neutrónmi do handry z kozmickej lode.
     2. Věra Tepličková: V Škótsku dnes porazili menštruačnú chudobu
     3. Peter Biščo: Akú odmenu dostal Sulík od Fica za ...
     4. Pavol Kadlec: Rozmeňme si Matoviča na drobné.
     5. Imunoblog: Nástup do kolektívu
     6. Unicef Slovensko: Afganistan - rok po...
     7. Martin Pekár: O novom cestovnom poriadku (grafikone)
     8. Soňa Bulbeck: Perličky z Anglicka...
     1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 16 356
     2. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 9 971
     3. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 108
     4. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 072
     5. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 891
     6. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 4 800
     7. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 4 163
     8. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 751
     1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
     2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
     3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
     4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
     5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
     6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
     7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
     8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
     SkryťZatvoriť reklamu