BRATISLAVA. Hoci sa doteraz hovorilo najmä o poklese cien starších bytov, hlboko do vrecka vlani siahli aj developeri. Očakávaný, najmä koncoročný prepad cien novostavieb, zachytili štatistiky poradenskej firmy King Sturge.
Ukázali, že medziročný pokles cien najväčšieho bratislavského trhu novostavieb bol o desatiny percenta väčší (dosiahol 10,6 percenta), ako vyšlo centrálnej banke za nové i staršie byty (10,2 percenta). King Sturge porovnával ceny za posledný kvartál.
„Ak zoberieme do úvahy, že v databáze Národnej banky prevládajú staršie byty, znamená to, že priemerné ceny novostavieb vlani zlacneli viac ako staré byty," povedal Michal Padych z King Sturge.
Banky pritvrdili, tlačia na pokles cien
Dôvodom je najmä to, že zatiaľ čo majitelia starších nehnuteľností znižujú ceny už od roku 2008, mnohí developeri sa spamätali až v polovici vlaňajšieho roka.
„Developeri, ktorí majú úvery od bánk, sú už nútení predávať. Preto musia znižovať ceny bytov, ktoré boli nadhodnotené," hovorí riaditeľ novovznikajúcej siete realitných kancelárií Century 21 Slovakia Daniel Bilý.
Prvé skúsenosti s núteným predajom majetku zadlžených developerov už potvrdili viaceré banky. „Banka vždy uprednostňuje dohodu s developerom o úprave predajných cien bytov pred nútenou realizáciou záložného práva na financovaný bytový projekt," povedal prednedávnom hovorca Tatra banky Boris Gandel.
„Pri starších bytoch sú ľudia nútení predávať iba vo výnimočných prípadoch, a teda sú ochotní počkať na lepšiu ponuku," mieni Bilý.
Predávajú len niektorí, regióny stagnujú
Štatistiky predajnosti King Sturge zároveň ukazujú, že tí developeri, ktorí znížili ceny, alebo inak upravili ponuku, začali opäť predávať.
Zatiaľ čo ešte počas prvého polroku 2009 ľudia zrušili viac zmlúv na nové byty, v druhom polroku už kúpili takmer desať percent voľných bytov v ponuke. Tento výsledok v predaji však ani zďaleka nedosahuje úspešnosť pri predaji z rokov pred krízou.
Vtedy záujemcovia o nové bývanie dokázali kúpiť rozhodujúcu časť bytov v projekte ešte pred tým, ako ho developer začal stavať.
Mierne oživenie predaja však spoločnosť registruje len v hlavnom meste, predaj v regiónoch naďalej stagnuje. „Najviac nových predajov zaznamenali projekty Jégeho Alej, Nové Bratislavské centrum, Eurovea, Retro alebo Cubicon," vymenúva Padych.
Prvá desiatka v predaji najúspešnejších projektov má až 66 percentný podiel na objeme predaných bytoch v celej Bratislave. No aj v hlavnom meste 24 projektov podľa King Sturge nezaznamenalo žiadny predaj.
Päťsto ľudí za poldeň, zmeny v marketingu
Developeri na podporu predaja hľadajú nové formy. Bratislavská Eurovea zmenila stratégiu a do ponuky zaradila holobyty. Finep, ktorý stavia Jégeho alej, dáva zľavu kupujúcim, ktorí si zoženú susedov.
Nový prístup skúšajú aj predajcovia v regiónoch. „Na deň otvorených dverí v žilinskej novostavbe počas poldňa prišlo päťsto ľudí," hovorí Richard Churý z RE/MAX Slovakia.