Regulácia cien má pomôcť európskym výrobcom. Ľudia však budú zrejme menej nakupovať.
Čína svojimi solárnymi panelmi, výrazne lacnejšími ako majú domáci výrobcovia, zaplavila európsky trh, vrátane slovenského.
Európska komisia sa to na podnet niektorých výrobcov rozhodla ovplyvniť zavedením antidumpingových ciel, ktoré sa o niekoľko dní (6. augusta) mali zvýšiť z 11,8 na 47,6 percenta - teda „na úroveň požadovanú na odstránenie ujmy spôsobenej európskemu výrobnému odvetviu v dôsledku dumpingu,“ píše Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.
Koncom júla sa komisia po niekoľkých týždňoch intenzívnych rokovaní s čínskou stranou dohodla na ďalšom riešení – Čína bude solárne panely vyvážať za minimálnu cenu.
Portál euractiv.sk v tejto veci cituje agentúru Reuters - dohodnutá minimálna cena má byť 0,56 eura za watt. Súčasné ceny panelov pochádzajúcich z Číny sa tak na Slovensku môžu zvýšiť zhruba o pätinu,“ hovorí Alfréd Gottas zo spoločnosti THERMO|SOLAR.
Cenový záväzok sa vzťahuje len na určitý ročný objem dovozov. Na dovozy z Číny, ktoré presiahnu tento strop sa bude vzťahovať antidumpingové clo vo výške 47,6 percenta.
O polovicu lacnejšie
Kombinácia cenového záväzku a stropu pre objem dovozov má podľa Komisie umožniť „európskym výrobcom ´dýchať´ a uvoľní tak neprimeraný cenový tlak.“
„Vývozné dotácie na rôzne čínske výrobky likvidujú tunajších výrobcov a výrazne prispievajú k zvyšovaniu nezamestnanosti predovšetkým vo všetkých výrobných odvetviach v celej EÚ,“ vraví Gottas.
Je totiž podľa neho absolútne nelogické, keď pri výrobkoch, kde tvorí podstatnú časť materiál (predovšetkým kovy), ktoré nakupujú európske aj čínske firmy za približne rovnaké ceny, je čínsky výrobok o 30 až 50 percent lacnejší ako európsky.
Na Slovensku sú takmer na 100 percent dostupné iba fotovoltické panely z Číny. Dokonca aj tie, ktoré sú označené ako vyrobené napríklad v Nemecku, môžu mať svoj pôvod v Číne – v európskej krajine ich len zmontovali.
V lepšom prípade môžu byť z Číny dovezené "sklá", ktoré v Európe namontujú do rámu vyrobeného z hliníkových profilov. Zistiť, či napríklad nemecký panel je ozaj nemecký sa niekedy dá z parametrov uvedených v technickom liste.
Lacnejšie čínske panely kupujú nielen firmy do svojich solárnych elektrární, no aj ľudia na svoje strechy, ak si chcú sami vyrobiť elektrinu zo slnka.
Ak je na trhu panel za 600 eur a za 450 eur, je zrejmé, ktorý z nich si spotrebiteľ na Slovensku kúpi. „Dôležité je však hlavne to, akú časť výkonu ročne stráca panel počas svojej životnosti a koľko percent výkonu panel stráca, keď sa zohreje na streche, “ zdôrazňuje Gottas.
Aj v Číne sa vyrábajú kvalitné panely, tie sa však predávajú v porovnateľných cenách, ako sú európske, dodáva.
Bude sa kupovať menej
Nová dohoda s Čínou európskym výrobcom zrejme veľmi nepomôže.
„Väčšina európskych výrobcov aj tak zanikne, možno iba predajcovia zarobia viac na maržiach pre vyššiu cenu importovaných panelov,“ hodnotí situáciu Gottas.„Výrazne sa však môže znížiť zamestnanosť vo firmách inštalujúcich panely v jednotlivých krajinách EÚ.“
„Slovenský zákazník je cenovo veľmi senzitívny a akékoľvek zvýšenie cien panelov sa preto zrejme odrazí na výraznom znížení záujmu o tieto panely. Predovšetkým na nedotované projekty,“ dodáva Gottas.