BRATISLAVA. Zákon o krátkodobom nájme bytov včera parlament posunul do ďalšieho čítania. Priniesť má osobitný režim pre ľudí, ktorí prenajímajú byty na dobu určitú najviac však na dva roky a splnili si zákonnú podmienku registrácie.
Pri použítí opcie a predĺžení by takýto nájomný vzťah mohol za rovnakých podmienok trvať najviac celkovo šesť rokov.
Jednou z výhod osobitného režimu má byť to, že ten, kto prenajíma byt bude môcť oproti Občianskemu zákonníku ukončiť nájom rýchlejšie odstúpením od zmluvy a tiež zadržať hnuteľné veci nájomcu v prípade, ak sa nájomca dobrovoľne nevysťahuje z nehnuteľnosti v lehote desať kalendárnych dní od skončenia nájmu.
O vyprataní bytu v prípade neplatiča však stále bude musieť rozhodovať súd, svojpomocné vypratávanie bude neprípustné.
Nový zákon tiež limituje maximálnu výšku peňažnej zábezpeky, ktorá by mala slúžiť na zabezpečenie prípadných pohľadávok prenajímateľa voči nájomcovi, napríklad z dôvodu neplatenia nájomného alebo poškodenia bytu. Podľa návrhu nemôže byť zábezpeka vyššia ako trojnásobok mesačného nájomného a úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu.
To však nemusí v prípade luxusných bytov, ktoré sú prenajaté cudzincom stačiť, upozorňujú odborníci z praxe. Vymožiteľnosť pohľadávok je u nich totiž ťažšia.