Mesačné platby v novostavbe môžu byť vyššie ako v starom paneláku. Prečo to tak je? „Majitelia bytov v novostavbách si pred kúpou bytu často neuvedomujú, že budú musieť platiť aj za moderné technológie, ktoré sa v bytovom dome nachádzajú,“ vysvetľuje riaditeľ správy bytov Somat Group Vladimír Tesár.
V novostavbe na rozdiel od socialistického sídliskového paneláku môže byť napríklad elektronická požiarna signalizácia, kamerový systém, chladenie, vzduchotechnika či odvetrávanie garáží.
„Keďže sú moderné technológie všeobecne náročnejšie na prevádzku či údržbu, takéto výdavky sa potom, pochopiteľne, odrazia na zálohovom predpise,“ dodáva Tesár.
Novostavby tiež môžu ponúkať rôzne služby, ako napríklad recepcia, SBS a iné. Mylná predstava je, že pri novostavbe netreba platiť do fondu údržby a opráv, keď novostavba je ešte v záruke.
Keď sa však niečo prihodí a nejde o reklamáciu, treba rátať s tým, že pri výstavbe boli použité materiály, ktoré si pri nutnosti obnovy vyžiadajú niekoľkonásobne väčšie výdavky ako pri starom paneláku.
Prax však môže byť rôzna a líši sa dom od domu. Môžu byť novostavby, kde je zálohový predpis na trojizbový byt vo výške 110 eur, ale v inej novostavbe to je aj 210 eur. Toto isté platí aj pre staršie paneláky.
Čo určuje výšku preddavkov
Výsledná podoba zálohového predpisu v konečnom dôsledku závisí nielen od samotného ročného nákladu za prevádzku bytového domu, ale aj od spôsobu rozúčtovania jednotlivých nákladov.
Pri rozúčtovaní musí správca zohľadniť mieru využívania spoločných častí a zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov.
Spôsob rozúčtovania jednotlivých položiek zálohového predpisu či už podľa plochy bytu, osobomesiacov alebo počtu bytov, býva dohodnutý priamo v zmluve o správe. Vlastníci bytov majú právo zmeniť a odsúhlasiť rozúčtovanie nákladov podľa iného kľúča, musí sa však na ňom zhodnúť väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov.
V niektorých bytovkách sa napríklad dohodnú a odhlasujú si, že majitelia psov si priplácajú napríklad na položke za upratovanie alebo výťah.
Práve výťah býva častým predmetom sporu, keďže ho zvyčajne nepoužívajú vlastníci bytov na prvom poschodí.
„Ak sa nadpolovičná väčšina majiteľov zhodne na spoločnom riešení, takáto položka sa môže rozúčtovať s vylúčením vlastníkov bytov na prvom poschodí,“ vraví Tesár.
Nemusíte čakať do mája
Tak ako každý rok, tak aj tento je správca bytovky (prípadne bytové družstvo) alebo spoločenstvo vlastníkov predložiť 31. mája ročné vyúčtovanie.
Zo zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov však platí, že vlastník bytu má však podľa zákona právo nahliadnuť do účtovníctva spravovaného domu aj počas roka – teda do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.
Správca nie je povinný vyhotovovať fotokópie dokladov.
Vlastníci však toto právo málokedy využívajú. „Aj keby som tam išla, cítila by som sa nedobre a pochybujem, že by som všetkému rozumela,“ hovorí 40-ročná Lýdia z Bratislavy.
Zvyčajne sa obyvatelia domu spoliehajú na informácie zástupcu vlastníkov (mal by byť uvedený v zmluve o správe).
Existujú však aj aktívni vlastníci, najčastejšie seniori, ktorí sa o doklady týkajúce sa ich bytového domu pravidelne zaujímajú. Najmä ak nastane zmena v zálohových platbách, alebo sa pripravuje či ukončila nejaká investícia alebo v ročnom vyúčtovaní boli nedoplatky.
Vedeli ste?
O účtoch a správcovi
- Správca je povinný viesť samostatné analytické účty osobitne za každý dom, ktorý spravuje.
- Peniaze získané z úhrad za plnenia od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a peniaze z fondu prevádzky, údržby a opráv (ďalej len „majetok vlastníkov“) musí správca viesť oddelene od účtov správcu v banke, a to osobitne pre každý spravovaný dom.
- Majiteľom účtu domu zriadeného správcom v banke sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome; správca je príslušný disponovať s financiami na účte domu a vykonávať k tomuto účtu práva a povinnosti vkladateľa podľa osobitného zákona o ochrane vkladov.
- Majetok vlastníkov nie je súčasťou majetku správcu. Majetok vlastníkov nesmie správca použiť na krytie alebo úhradu záväzkov, ktoré bezprostredne nesúvisia s činnosťou spojenou so správou domu. Správca nesmie využiť majetok vlastníkov vo vlastný prospech alebo v prospech tretích osôb.
- Majetok vlastníkov nemôže byť súčasťou konkurznej podstaty správcu ani predmetom výkonu rozhodnutia, ktorý smeruje proti majetku správcu.
- Správca zodpovedá vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome za všetky škody vzniknuté v dôsledku neplnenia alebo nedostatočného plnenia svojich povinností vyplývajúcich z tohto zákona alebo zo zmluvy o výkone správy.
Zdroj: Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov