BRATISLAVA. Slovenské bizniscentrum Wallenrod so živou vertikálnou záhradou, ktoré nanovo definuje slovenské štandardy pracovného prostredia už užívajú nájomníci. Budova je zaujímavá najmä architektonickým stvárnením a vysokým štandardom.
Projekt vyšiel z ateliéru Architekti Šebo Lichý a náklady naň boli šesť miliónov eur.
Záhrada na mieru
„Architektonický prvok vertikálnej záhrady naprieč celou fasádou je unikátny a nič podobné by ste v okolitých krajinách nenašli. Záhradu – a celý systém pasívneho fungovania – sme vyvinuli s ďalšími odborníkmi na mieru tejto budovy a lokálnych podmienok,“ povedal pri predstavovaní budovy Igor Lichý, člen architektonického tímu.
Výstavba bizniscentra začala v auguste 2012. Hrubá stavba bola dokončená v závere 2012 a o rok neskôr – v jeseni 2013 – bizniscentrum dali do užívania novým klientom.
Na siedmich podlažiach komplexu sú k dispozícii priestory od 150 štvorcových metrov. Celková užívateľská plocha má výmeru 2650 štvorcových metrov. Na prízemí je jeden obchodný priestor.
Budova má okrem iného zdvojenú podlahu, znížené stropy, štruktúrovanú kabeláž privedenú do priestoru, vlastné sociálne zariadenia, prípravu pre kuchynskú časť či kúrenie a chladenie v systéme zároveň.
Nad rámec štandardu bežnej biznis budovy je automatická výmena čerstvého vzduchu a otvárateľné okná.
O architektoch
Architekti Šebo Lichý (do 2011 boli členmi skupiny ITB ako spoločnosť ITB Architekti) sú autormi viacerých projektov. Za všetky napríklad bytový dom Vista Residence na Vlčkovej ulici v Bratislave, apartmánový komplex Tatraville vo Veľkej Lomnici, obytná zóna Rusovský sad, Business Garden Štefánikova či Olive Kramáre.
Ateliér prináša na Slovensko novinku v podobe prvých plne flexibilných bytov u nás, rezidenčný projekt Nový Háj v bratislavskej Petržalke (v spolupráci s Imagine Development).
VIZUALIZÁCIA ŠEBO LICHÝ a ITB DEVELOPMENT
Ako vznikla vertikálna záhrada
Rastliny dopĺňajú postupne podľa ročných období.
Vertikálna záhrada Wallenrodu je estetickým prvkom aj funkčnou akustickou bariérou, ktorá oddeľuje rušnú ulicu od vnútorných priestorov. Prakticky, ide o zdvojenú fasádu, ktorú tvorí z jednej strany línia hliníkových okien chránených elektronicky ovládanými žalúziami, a z vonkajšej strany špeciálne dvojsklo v strede s bezpečnostnou fóliou.
Vo vnútri tejto fasády sa nachádzajú na každom poschodí lávky s kvetináčmi, v ktorých sú zasadené popínavé rastliny.
„Celá fasáda je nadimenzovaná tak, že funguje ako samostatný pasívny priestor. Teplotechnické výpočty a počítačová simulácia v spolupráci s viacerými odborníkmi presne určili rozmery medzier, ktorými sa fasáda sama prevetráva a udržuje klímu vhodnú pre zasadené rastliny,“ dopĺňa architekt Igor Lichý.
Výber rastlín a zahustenie fasády sa počas roka mení. V súčasnosti sa v nej nachádza stálozelený druh rastlín. V jarnom období sa plánuje výsadba ďalších. Rastliny musia byť odolné, aby zvládli celoročný rozptyl teploty od mínus 20 do plus 42 stupňov Celzia.
Architekt Tomáš Šebo dopĺňa, že pri bežných administratívnych budovách je zeleň umiestnená vo forme malého parčíka pred vstupom alebo ako zelená dekorácia vo foyer: „Žiaľ, z takejto zelene väčšina zamestnancov nemá žiadny úžitok. Preto sme sa snažili zeleň „rozdistribuovať“ po celej budove. Vďaka tejto fasáde bude v kontakte so živou zeleňou väčšina zamestnancov počas celého dňa.
Fasáda má ambíciu stať sa dominantou celej Mickiewiczovej ulice.
(ht)