SME

Skúste, či vám sedí cena za teplo

Mapa cien za teplo sa snaží poľudštiť rozhodnutia ÚRSO. Úrad nie je proti, veľký zmysel to však podľa neho nemá. Neexistuje možnosť napojiť sa na iného dodávateľa.

Zatiaľ čo ceny i dodávateľov elektriny či plynu si ešte ako tak sledujeme, teplo, hoci ide o obrovskú položku v našich účtoch, zostáva akosi stranou.Zatiaľ čo ceny i dodávateľov elektriny či plynu si ešte ako tak sledujeme, teplo, hoci ide o obrovskú položku v našich účtoch, zostáva akosi stranou. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - WWW.SXC.HU)

Mapa poskytuje aj údaje o zmene ceny tepla v roku 2013 voči roku 2012, teda či cena narástla alebo poklesla. Ak nájdete chybu, zhotoviteľ podnety na opravy víta.

peniaze-120x90.jpgKoľko platím za teplo a kto mi ho dodáva? Na túto otázku pozná odpoveď len máloktorý majiteľ bytu v bytovom dome. Zatiaľ čo ceny i dodávateľov elektriny či plynu si ešte ako tak sledujeme, teplo, hoci ide o obrovskú položku v našich účtoch, zostáva akosi stranou.

Skúste si kliknúť na svoje mesto či lokalitu na mape Spoločnosti rozumných spotrebiteľov Slovenska.

Dobrovoľníci do nej len za minulý rok zaniesli informácie z 357 PDF dokumentov vydaných Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Farebné rozlíšenie

Na mape sú farebne odlíšené tri úrovne cien: zelená – ceny okolo priemeru, modrá - pod priemerom, červená - nad okolím priemeru. Jednoducho teda viete porovnať, ako je na tom s cenou tepla napríklad váš dom alebo dom, v ktorom idete kupovať byt v porovnaní s celoslovenským priemerom.

Mapa poskytuje aj údaje o zmene ceny tepla v roku 2013 voči roku 2012, teda či cena narástla alebo poklesla.

Registrovaní používatelia aplikácie majú ďalšie možnosti, v grafoch si môžu zobraziť rôzne prehľady, napríklad desať dodávateľov s najnižšími cenami, či rozdelenie početnosti výskytu cien.

Poplatok zatiaľ nie je stanovený, združenie momentálne dohaduje v tejto veci spoluprácu s portálom energiaweb.sk.

rozhodnutia-urso_r9997_res.jpg

Najskôr pre dom, potom pre všetkých

Údaje za rok 2012 sa do mapy vkladali ručne, hovorí Imrich Buranský, ktorý ju s pomocou ďalších dobrovoľníkov vytvára. Vlaňajšie rozhodnutia sa už vkladali s pomocou programov.

Zostaviť takúto mapu sa rozhodol vtedy, keď u nich v bytovke v Liptovskom Mikuláši zvažovali, či ich dom zatepliť alebo nie. Vznikla tak potreba porovnať spotrebu energie na vykurovanie v jednotlivých bytových domoch v blízkom okolí a ako prvá bola Mapa spotreby energií Liptovského Mikuláša.

„To ma priviedlo k myšlienke vytvoriť mapu s údajmi z rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví v oblasti tepelnej energetiky,“ vraví Buranský.

K cenám je pripojený aj preklik na príslušné rozhodnutie úradu. To aby sa predišlo chybám pri spracovaní dokumentov ÚRSO, ktoré Buranský nepovažuje za dobre čitateľné pre laikov.

Navyše sa pozastavuje nad tým, že vo všeobecných podmienkach použitia webových stránok úradu je upozornenie, že "úrad ani výslovne, ani implicitne neručí za informácie, poskytované prostredníctvom webovej stránky" a "nezodpovedá za žiadne nepresnosti alebo nedostatky".

Spracovateľ však nevylučuje aj ďalšie chyby, ktoré mohli vzniknúť pri spracovaní mapy a víta pomoc pri ich opravách (na dve sme upozornili a okamžite ich ochotne opravil).

Čítať treba s rozmyslom

Cenotvorba pri teple býva pre laikov veľkým otáznikom. K tomu, že sa o ňu bežne spotrebitelia nezaujímajú prispieva fakt, že v tomto prípade vzhľadom na vybudovanú infraštruktúru neexistuje možnosť voľby dodávateľa. Samozrejme, ak nechce dom mať vlastnú kotolňu.

V rozhodnutiach je stanovená maximálna cena, za ktorú ju dodávatelia tepla môžu predávať odberateľom.

Znamená to, že ak si ju budete chcieť porovnať s vyúčtovaním, ktoré vám správca alebo spoločenstvo predloží do konca mája, cena na mape by mala byť maximálne vo výške schválenej regulátorom a fakturovaná cena, ktorú vlastník dostane vo vyúčtovaní od správcu nemôže byť vyššia, vysvetľuje predseda predstavenstva Slovenský zväz výrobcov tepla Miroslav Obšivaný.

Mapu vidí ako užitočnú pomôcku skôr pre správcov.

Rozdiely sú obrovské

Pri spracovaní údajov tvorcu mapy prekvapili veľké rozdiely medzi najvyššou a najnižšou cenou tepla.

V roku 2013 bola najvyššia cena 272,76 eura/MWh, najnižšia 7,26 eura/MWh.

„Natíska sa otázka, prečo je medzi nimi až taký veľký rozdiel,“ hovorí Buranský.

Mapa tiež ukázala, že nie všade cena tepla v roku 2013 voči roku 2012 vzrástla. Vyskytlo sa aj veľmi výrazné zníženie ceny - až o 56,4031 eura/MWh. Priemerná cena tepla v roku 2013 bola 102,36 eura/MWh, v roku 2012 bola 98,93 eura/MWh.

Rozdiely podľa Obšivaného spôsobuje viac faktorov.

Jednotkové ceny závisia od toho aké médium sa využíva na výrobu tepla, fixnú zložku ceny dočasne zvyšujú odpisy, ak dodávateľ investoval, tiež záleží na systéme centrálneho zásobovania teplom. Napríklad, či zo zdroja idú najprv primárne rozvody s centrálnymi výmeníkovými stanicami a následne sekundárnymi rozvodmi, využívajú sa domové výmenníkové stanice a podobne.

Veľký vplyv má aj množstvo objednaného tepla v porovnaní medzi rokmi.

ILUSTRAČNÉ FOTO - WWW.SXC.HU

Podľa úradu mapa nemá veľký úžitok

V teplárenstve neexistuje celoslovenská distribučná sieť tepla ako je tomu v elektroenergetike alebo v plynárenstve a teda neexistuje možnosť napojiť sa na iného dodávateľa. Len sa odpojiť.

radiator88-m-120x90.jpgAk sa niekto rozhodne vytvoriť takúto mapu, úrad proti tomu nič nenamieta, hoci v prípade cien tepla to veľký význam nemá, píše hovorca ÚRSO Miroslav Lupták

Ak si odberateľ chce overiť cenu tepla, stačí mu podľa neho nájsť si rozhodnutie úradu pre príslušného dodávateľa tepla na webovej stránke úradu. Tam si môže overiť maximálnu výšku variabilnej a fixnej zložky ceny, čo je podstatné.

„Ak si zostavovateľ mapy kladie za cieľ porovnávanie cien tepla v podľa určitých miest či lokalít, tak hrozí nebezpečenstvo porovnávania neporovnateľného,“ píše.

„Každý zdroj má špecifické podmienky svojej prevádzky a výroby , napríklad druh paliva, investície, klimatické podmienky, regulačný príkon a podobne a preto ich nemožno porovnávať na základe nejakých priemerných kritérií,“ dodáva.

Podľa úradu tak nie je možná ani cenová kalkulačka tepla, pretože v teplárenstve neexistuje celoslovenská distribučná sieť tepla ako je tomu v elektroenergetike alebo v plynárenstve a teda neexistuje možnosť napojiť sa na iného dodávateľa (na webe úradu je cenová kalkulačka cien elektriny a plynu).

Čo sa týka vzdania sa zodpovednosti za zverejnené údaje na svojom webe hovorca ÚRSO odpovedá: Ohľadne zberu dát môžem povedať iba toľko, že úrad použil štandardné formulácie tak, ako sú uvedené aj na webových stránkach centrálnych orgánoch štátnej správy.

Či vytvorená mapa, alebo aj ďalšie, ktoré sa na stránke združenia dajú nájsť, sú užitočné, veľmi ťažko posúdim, vraví Imrich Buranský zo SPOROPS.

„Záleží od používateľov týchto máp, čo od nich očakávajú. Podľa mňa umožňujú získať prehľad v predmetnej oblasti,“ dodáva. Niektoré mapy podľa neho môžu viesť aj k úsporným opatreniam aj k iniciatívam v oblasti obnoviteľných zdrojov energií.

„Nedá sa porovnávať ani trabant s mercedesom. Ľudia ich však porovnávajú. Podľa mňa je dôležité vyvolať záujem širokej verejnosti aj o vykurovanie. Na regionálnej úrovni mapa ponúka možnosť poskytnúť údaje o kotolniach, výmenníkových staniciach, o rozvodoch tepla. Budú však chcieť centrálni dodávatelia tepla zverejniť tieto údaje?,” pýta sa Buranský.

(ht, ILUSTRAČNÉ FOTO - WWW.SXC.HU)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 3. 2024)
USD 1.089
AUD 1.658
CZK 25.200
JPY 162.510
CAD 1.475
GBP 0.855
HUF 394.950
PLN 4.311
CHF 0.963
SEK 11.318

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 117
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 473
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 690
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 005
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 185
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 691
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 645
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 140
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 686
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 258
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
Zľava generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann a predseda vlády SR Robert Fico (Smer) počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR pri príležitosti zverejnenia nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku.

Nájomné bývanie chcú okrem Štátneho fondu riešiť aj súkromnými investíciami.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 185
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 691
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 645
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 140
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 686
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 258
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu