Spotreba polystyrénu, ktorý sa používa pri zatepľovanie budov poklesla. Výrobcovia a dodávatelia zároveň hovoria o tom, že treba zväčšovať hrúbku izolácie. Ide o marketingový ťah na podporu odbytu alebo skutočnú potrebu? Odpovedá Zuzana Sternová, šéfka Technického a skúšobného ústavu stavebného.
Ozaj treba používať stále väčšiu a väčšiu vrstvu polystyrénu alebo ide len o rady, ktorých cieľom je zvýšiť odbyt?
"Postupne dochádza k sprísňovaniu požiadaviek na zníženie potreby energie vrátane potreby energie na vykurovanie. To sa odzrkadľuje v požiadavkách na zníženie tepelných strát jednotlivými stavebnými konštrukciami tvoriacimi obal budovy.
Dosiahnuť zlepšenie tepelnej ochrany obvodového plášťa sa dá využitím prídavných tepelnoizolačných systémov, pri ktorých tepelnoizolačné vlastnosti zabezpečuje tepelnoizolačná vrstva na báze expandovaného polystyrénu (bieleho alebo grafitového), minerálnej vlny, fenolovej peny, polyuretánu.
V závislosti sa tepelnoizolačných vlastnostiach týchto stavebných materiálov sa navrhuje hrúbka tepelnej izolácie.
Je faktom, že v dôsledku zvyšovania požiadaviek na tepelnú ochranu, je v porovnaní s minulosťou možné požadované parametre zabezpečiť iba zvýšením hrúbky tepelnej izolácie."
Ako to je pri minerálnej vlne? Aj tam platí, že hrúbku treba stále zväčšovať?
"Potreba zvýšiť hrúbku tepelnej izolácie na zabezpečenie požadovanej tepelnej ochrany v príslušnom období sa vzťahuje na každý druh tepelnej izolácie. Teda samozrejme aj na tepelnoizolačnú vrstvu zhotovenú z výrobkov na báze minerálnej vlny."
S kým sme hovorili
Prof. Ing. Zuzana Sternová
Riaditeľka Technického a skúšobného ústavu stavebného, predsedkyňa predstavenstva Združenia pre zatepľovanie budov.
Patrí k odbornej špičke v oblasti obnovy budov, zatepľovania, stála pri vzniku a podieľa sa na tvorbe mnohých právnych či technických noriem, štúdií a štátnych koncepcií.
(ht)