Pýtate sa: Chcem darovať pôdu. Ako ma obmedzujú zákony?

Delenie pozemkov v extraviláne obmedzuje zákon. Nové podmienky pre prevod poľnohospodárskej pôdy sa nevzťahujú na všetkých. Na otázku odpovedá advokát Dávid Štefanka a advokátska koncipientka Petra Sovová.

Nové obmedzenia pri prevodoch poľnohospodárskej pôdy (účinné od 1.6. 2014) sa netýkajú prevodu na blízke osoby.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FREEIMAGES.COM)

Vlastním so sestrou poľnohospodársku pôdu v extraviláne. Rada by som svoj podiel darovala mojej dcére, chcela by na pôde hospodáriť. Ako to urobiť a na čo nesmiem zabudnúť? Ako to bude s darovacou zmluvou, zákazom drobenia pôdy a počula som o obmedzeniach pri prevodoch poľnohospodárskej pôdy. To sa však darovania netýka, však?

Pri darovaní nehnuteľností – teda aj pozemku – je nutné spísať darovaciu zmluvu, ktorú bude vyžadovať pri vkladovom konaní aj kataster.

Čo sa týka opatrenia proti drobeniu pozemkov – túto problematiku upravuje zákon o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom, účelom je záujem štátu zamedziť drobeniu poľnohospodárskych pozemkov a lesných pozemkov nachádzajúcich sa mimo zastavaného územia obce v tzv. extraviláne. Týka sa teda aj vás.

Podľa neho na základe právneho úkonu (teda aj darovania) alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva alebo rozhodnutia o dedičstve nesmie vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov pozemok menší ako 2 000 štvorcových metrov, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 štvorcových metrov, ak ide o lesný pozemok. Zoberte teda do úvahy veľkosť podielu, ktorý chcete darovať.

V otázke tiež spomínate darovanie podielu, pozemok je teda v podielovom spoluvlastníctve viacerých osôb. V takom prípade (ak pôjde o darovanie blízkej osobe, dcére), nie je spravidla nutné ponúknuť podiel ostatným spoluvlastníkom (ak sa samozrejme nejedná o pozemkové spoločenstvo). Ak by však mala nadobudnúť dcéra samostatný pozemok, bude nevyhnutné zrušiť a vyporiadať podielové spoluvlastníctva ešte pred samotným prevodom vlastníckeho práva.

Nové obmedzenia pri prevodoch poľnohospodárskej pôdy (účinné od 1.6. 2014) sa netýkajú prevodu na blízke osoby. Bez toho, aby ste museli absolvovať ponukovú procedúru, môžete poľnohospodársky pozemok previesť do vlastníctva:

  • osobe, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu ako podnikanie najmenej tri roky pred dňom uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza,
  • spoluvlastníkovi poľnohospodárskeho pozemku,
  • blízkej osobe podľa § 116 Občianskeho zákonníka a osobe príbuznej podľa § 117 Občianskeho zákonníka.

Odpovedali advokát Dávid Štefanka a advokátska koncipientka Petra Sovová


          Inzercia - Tlačové správy


          1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
          2. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
          3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
          4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
          5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
          6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
          7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
          8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
          9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
          10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
          1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
          2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
          3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
          4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
          5. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
          6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
          7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
          8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
          9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
          10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
          1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 346
          2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 779
          3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 079
          4. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 044
          5. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 163
          6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 653
          7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 638
          8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 425
          9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 422
          10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 1 058

          Hlavné správy zo Sme.sk

          DOMOV

          Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

          Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

          Nadhľad Matie Lenickej

          Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

          Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

          Komentár Petra Schutza

          Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

          V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

          EKONOMIKA

          Do Moricových železničných opravovní vstupuje nový investor

          Budamar získa tretinu v ŽOS Vrútky.

          Neprehliadnite tiež

          V bratislavskom Prievoze pribudne nový rezidenčný komplex

          Rezidenčný komplex by mal podľa zámeru pozostávať z troch polyfunkčných objektov, garážového domu a súvisiacej infraštruktúry.

          Ponuka nových bytov na Slovensku rastie rýchlejšie ako dopyt po bývaní

          Ceny bytov majú v poslednom období rastúci trend.

          Stavebná produkcia medziročne klesla

          Oproti februáru 2016 sa celková stavebná produkcia znížila o 10,7 percenta.

          Príspevok na zateplenie domu bude možné opäť získať v druhej polovici roka

          Maximálna dotácia má stúpnuť zo 6500 na 8500 eur.