PARÍŽ. Dramatický pokles bytovej výstavby ohrozuje aj tak nevýraznú konjunktúru francúzskej ekonomiky. Informuje o tom rakúsky denník Die Presse.
Experti tvrdia, že je to dôsledok zákona o strope pre nájomné a zákon sťažil aj predaj nehnuteľností.
Obmedzenie výšky nájomného, o ktorom rozhodla vláda prezidenta Francoisa Hollanda, vedie k poklesu trhu s domami a bytmi a súčasne spôsobuje najsilnejšie oslabenie bytovej výstavby za posledných 15 rokov. Trend zhoršuje rastové nádeje druhej najsilnejšej ekonomiky eurozóny.
V druhom štvrťroku sa začalo stavať o 19 % bytov menej než v rovnakom štvrťroku vlaňajška. Počet stavebných povolení, ktorý má výpovednú hodnotu pre rozsah budúcej stavebnej aktivity, súčasne medziročne oslabil o 13 %.
Zákon o maximálnej výške nájomného platí od začiatku tohto roka. Hovorí sa v ňom aj o tom, že v záujme ochrany kupujúcich musia predávajúci nehnuteľností predložiť viac dokladov, čo v konečnom dôsledku predlžuje čas na uskutočnenie transakcie.
Hrozí, že zákon spôsobí zaostávanie Francúzska za dynamickým vývojom v Nemecku a vo Veľkej Británii.
Ekonóm BNP Paribas v Paríži Dominique Barbet tvrdí, že francúzske stavebníctvo sa nachádza v absolútnom kolapse. Dodáva, že "to spôsobili nové zákony o bytoch". Vlani pokles výkonu stavebníctva obmedzil francúzsku konjunktúru o 0,4 % a v prvom štvrťroku tohto roku viedol k zníženiu jej prírastku o tretinu. Výdavky v sektore sa v januári až marci tohto roka merané podielom na reálnom hrubom domácom produkte (HDP) nachádzali na historickom minime.
Pokles bytovej výstavby ohrozuje tohtoročný cieľ prezidenta Hollanda dosiahnuť rast francúzskeho HDP 1 %. Medzinárodný menový fond (MMF) medzičasom znížil odhad jeho prírastku z 1 % na 0,7 %. Rast Nemecka prognózuje na úrovni 1,9 a Veľkej Británie 3,2 %.